spinning

Spinning

Když člověk cvičí delší dobu, může se stát, že cvičení nabere na monotónnosti a už z něj nemá takový požitek a užitek jako kdysi. Tehdy je čas na změnu, čas zkusit něco nového. Je množství druhů cvičení, které můžete zkusit, od klasického posilování či plavání až přes zajímavější jógu, box a jiné. A mezi tyto zajímavé sportovní aktivity, které by vás mohly vymanit ze stereotypu rozhodně patří i spinning .

Obsah článku

 1. O spinnignu
 2. Nevýhody
 3. Chyby
 4. Zásady
 5. Nastavení kola
 6. Závěr

Co si představit pod pojmem spinning?

Spinning je specifický druh cvičení, který se provádí na rotačních kolech pod dohledem instruktora. Že zabicyklovať si můžete i po městě a sami? To sice určitě můžete, ale spinning se od normálního cyklistiky dost liší.

Hned prvním rozdílem je, že nejezdí na kole venku v přírodě či ve městě, ale uvnitř tělocvičny. Sice nemáte takový pěkný výhled, ale v zásadě se dá cvičit za každého počasí . Druhým rozdílem je technika samotného cyklistiky. Při spinningu se více zatěžuje kardiovaskulární systém a jako zdroj energie se využívají tuky – což značí, že je výborný jako cvičení na redukci hmotnosti . A kromě toho, že si při tomto cvičení krásně rysujete stehna a hýždě, při správném držení těla posílíte a odvděčí se Vám i Vaše záda.

Spinning cvičení probíhá v tělocvičně, ve skupině , pod dohledem instruktora/instruktorky . Kolektivní sportování Vám jistě rychleji uběhne jako byste cvičili sami, a kromě toho dostáváte přesné instrukce co kdy provádět. Nemluvě o tom, že to názorně i uvidíte.

 O spinningu

Pokud máte rádi cyklistiku, je to jasná volba do tělocvičny. A pokud náhodou ne, jsou zde i jiné důvody! Spinning je ideálním prostředkem k nabytí vytoužené postavy a k hubnutí . Lekce běžně trvá kolem 45 minut a za tuto dobu během spinningu spálíte až 400- 600 Kcal, což je téměř až 12 krát více než při aerobiku. Spinning nezatěžuje zbytečně Vaše klouby, takže se nemusíte obávat praskajících kolen.

Hodiny spinningu bývají řízené profesionálům, což znamená, že ví odhadnout jako tempo musí nasadit při jaké skupině. Nemusíte se proto bát, že byste nestíhali, nebo se snad nudili.

Spinning je   vhodný jak pro pokročilejší tak i pro začátečníky a neklade se zde důraz ani na věk či pohlaví.   Není třeba se k němu učit žádné speciální pohyby, a nenásilnou cestou budete pracovat na své kondici.

 Nevýhody spinningu:

 • Cvičení probíhá uvnitř, ne venku. Může se stát, že bude v tělocvičně vydýchaný vzduch, či příliš teplo.
 • Ne každému, kdo je zvyklý na cyklistiku, musí vyhovovat měkké sedlo s postavení kola
 • Musíte reagovat na pokyny instruktora, to znamená, že cvičení není ve vaší režii
 • Přesně stanovená délka spinningového cvičení nemusí každému vyhovovat

 Časté chyby při spinningu

 • Špatné držení těla: třeba dbát na postoj vašeho těla za každých okolností. Jinak můžete snadno uškodit vaší páteři místo toho, abyste jí prospěly. Když sedíte na kole a šlapete, netřeba to přehánět s kýváním se do stran, či dopředu a dozadu. Kolo je stacionární, nepotřebujete udržovat rovnováhu tak jako na klasickém kole. Proto takovými pohyby zbytečně zatěžujete své klouby.
 • Příliš velká/malá zátěž: zátěž kterou máte používat Vám sice při tréninku stanovuje primárně instruktor, ale přesto musíte i sami podle svých sil a kondice usoudit, zda zvolená zátěž pro Vás na začátek není příliš, nebo pokud jste zkušenější a zdatnější, naopak málo. Cílem cvičení je nakonec dobře si procvičit svalstvo a kondičku a nejsi svaly natáhnout.
 • Nesprávné dýchání: při spinningovém cvičení dostanete takříkajíc řádně do těla ‚a proto dýchání je něco, co netřeba zanedbávat. Dýchejte nosem a vydechujte ústy v pravidelných intervalech.

 Zásady při spinningu

 • Dostatek tekutin: vždy mějte po ruce láhev s vodou. Nejlepší je čistá a neperlivá voda , aby vám zbytečně nedráždila krk, zda v případě slazených vod ve Vás neprivolávali pocit žízně příliš často. Třeba počítat s tím, že se pořádně zapotíte, a to co vypotíte musíte zase tělu doplnit.
 • Správné oblečení: na spinning je vhodné sportovní oblečení přiléhavého charakteru, které Vám bude odvádět pot. Pro dámy je vhodná pevná sportovní podprsenka, abyste si cvičení nestěžovali vlastním hrudníkem, který často nechce jít v tom tempu jako Vy.
 • Správná obuv: pro toto cvičení jsou vyvinuty speciální tenisky s drážkou na pedál, které je výbornou volbou si pořídit, pokud víte, že budete spinning provádět pravidelně a častěji. Pokud ale jdete cvičení pouze otestovat, nebo jej provádíte sporadicky, určitě si vystačíte is klasickými teniskami

Jak by měl být nastaven kolo?

Aby bylo cvičeny bezpečné a efektivní, je velmi důležité, abyste si kolo před lekci pořádně ponastavovali podle sebe. Před vámi ho pravděpodobně používal někdo s jinou výškou a váhou, proto by Vám jeho konfiguraci nemuselo vůbec vyhovovat.

 • Nastavení sedačky: sedačku byste si měli nastavit do výšky, kdy při stoji při kole dosahuje právě Vašeho kyčelního kloubu. Když na sedačku sednete a položíte nohu na pedál, Vaše noha by měla být lehce pokrčená v koleni a chodilo směřovat rovnoběžně s podlahou.
 • Nastavení řidítek: vzdálenost mezi sedadlem a řídítky by měla být akorát na to, abyste měli při sedu narovnaná a ne zakulacený záda. Výška řídítek závisí na Vás, pokud si chcete udělat cvičení efektivnějším, a chcete posilovat i břišní svaly, řídítka si dejte přibližně do výšky sedadla. Nikdy ne však nižší, protože by docházelo k nežádoucímu tlaku na páteř.

 Shrnutí

Spinning je zajímavým a efektivním cvičením, které nemusí být pro každého, ale mnoha lidem vyhovuje.  Neměl by se provádět více než dva krát týdně, a je dobrý nápad ho kombinovat a s nějakým jiným, méně specifickým, druhem cvičení . Je ale výborný pro zlepšení kondice.  

Pokud jste typ člověka, který nerad cvičí sám, nebo neví jak cvičit, když už cvičí, spinning je výbornou volbou. Nejen, že budete pod dohledem kvalifikovaného trenéra, možná navážete já nějaké zajímavé sociální kontakty .

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply