nordic-walking

Nordic walking

Jednoduchý sport plný výhod

Nordic walking , v překladu severská chůze , je vhodný sport jako pro začátečníky, tak i pro pokročilé . Jak vyplývá z názvu, jde o sport pocházející ze severských zemí, konkrétně z Finská .   Začali s ním v osmdesátých letech minulého století jako tréninková metoda pro lyžaře přes léto, kdy byly jejich možnosti omezené. Je jednoduchý, finančně nenáročný a přináší s sebou řadu pozitiv.  

Obsah článku

  1. Principy
  2. Zaměření
  3. Výhody
  4. Strečink

 Principy Nordic Walking

Jak je zmíněno v úvodu, severská chůze je opravdu jednoduchá a vhodné pro každého, nehledě na věk, pohlaví nebo tělesnou stavbu. Pokud byste se rozhodli Nordic walking zkusit, hodně k tomu nepotřebujete. Stačí vám hole na chození . Pořádně je vezmete do rukou, aby vám sahaly přibližně po pás a vydáte se na cestu. Hole jsou zakončeny kovovým hrotem, který se skvěle hodí do travnatých terénů. Pokud bydlíte v „betonové džungli“, můžete si na hole připevnit gumové konce.

Při chůzi nemáte co zkazit. Stačí mít trup otočený stejným směrem jakým kráčíte, vykročit například pravou nohou spolu s levou rukou držící hůl. Hole vám dodají dostatečnou podporu, takže nezatížíte kolena jako například při běhu. Důležité je, abyste šli o něco rychleji než při klasické chůzi . Ne však příliš rychle, abyste příliš nezadýchali, případně si nezpůsobily nepříjemnosti nebo zranění. Vždy dbejte na své možnosti a schopnosti a nenadceňujte jejich .

Nejsou hole jako hole

I když se v případě nordic walking jedná o finančně nenáročnou aktivitu, zcela bez investice to nepůjde. Hole na nordic walking nejsou totožné s trekingovými nebo lyžařskými holemi . Proto se nespoléhejte na ně a pořiďte si originální pomůcku. Cena je různá, avšak nové hole si můžete koupit již od 30 € .

Na začátek jsou vhodné teleskopické hole, na kterých si můžete nastavit ideální výšku. Jsou také lehčí a mají komplexnější úchop, který jistí vaše ruce, aby držely na místě a neklouzaly se.

Existují i hole pro pokročilé, ke kterým jsou speciální rukavice. Ty můžete připevnit k hůlkám a tak dosáhnout ještě lepší držení.

 Pro koho je určen

Pro každého . Skutečně všichni mohou zkusit nordic walking. Děti, dospělí i senioři. Stačí, pokud víte trochu přidat do kroku, zvýšit tempo a nebojíte se pobytu na čerstvém vzduchu.

Dodatečná výbava

Hole jsou úplný základ, bez kterých to prostě nepůjde. Nejste však odkázáni jen na ně. Můžete do své výbavy zařadit ještě mnoho jiných věcí, které vám vycházku viditelně zpříjemní. Mezi nepovinnou výbavu patří nesporně kvalitní obuv . Pevná podrážka, vzdušný materiál a krytí celé nohy, abyste měli oporu a byli fixovaní.

Dále je to pokrývka hlavy . Přes léto svítí slunce více než během ostatních ročních období a úpal je to poslední, co byste chtěli chytit. Nezapomínejte ani na pitný režim . Na procházku se můžete vybrat s někým, nebo se sluchátky v uších . S dobou hudbou budete mít aktivnější tempo a můžete kráčet podle melodie, což by vám mohlo značně pomoci. Pokud půjdete ve dvojici nebo ve skupině, můžete se klidně povídat během celé procházky, protože s dechem budete zaručeně stíhat.

 Výhody Nordic Walking

Při otázce „Proč právě nordic walking?“ vás přesvědčí možná právě množství výhod . Nenechte se nabízet a přečtěte si, co získáte pravidelným praktikováním severské chůze, alespoň dvakrát týdně .

  • šetří klouby

Díky hůlkám se při chůzi tlumí zátěž působena kolenům. Část tíhy přebírá horní část těla, takže pokud jste dosud odmítaly cvičit kvůli bolavým kolenům, máme pro vás dobrou zprávu. Vaše kolena si odpočinou, možná se váš stav dokonce zlepší. Severská chůze má prokazatelně dobrý vliv nejen na kolena, ale i na krční páteř

  • zlepšuje držení těla

Při pohybu jako takovém se zlepšuje nejen zdraví, ale i vzezření . Po dlouhodobém chození na severský způsob si budete moci všimnout, že nemáte problém s hrbení. Budete natažení, čím budete působit vyšší ai sebevědoměji .

  • zlepšuje kondici

Vyjít po schodech bez zadýchání už nebude problém. Zadýchaný nebudete dokonce ani při nordic walking! Stačí si udržet rovnoměrné svižné tempo a uvidíte, jak rychle se kterýkoli změny. Budete se cítit plní energie, vitální a schopni překonat jakoukoliv překážku, aniž jste ze sebe dostali duši v posilovně nebo při běhu.

  • tvaruje postavu

Není nutné trápit se zákeřnými dietami a úmorným cvičením. Vše, co vám stačí je nepřejídat se sladkým, mastným, smaženým, dvě hole a volný prostor. Pomáhá při tvarování ramen a nohou, dámám může pomoci při celulitidě . Stačí několik hodin týdně a o pozitivní změnu máte postaráno. Nejen že se zbavíte nějakých kil navíc, ale i vytvarujete některé problémové partie.

  • pomáhá při některých chorobách

Moderní medicína dělá zázraky a v žádném případě ji nenahrazujte ničím jiným! V správném množství však může v léčbě pomoci i sport, strava nebo jiné aktivity . Nordic walking s sebou přináší také řadu možností, jak bojovat s jistými druhy nemocí. Severská chůze může pomoci například při:

 Rozcvička a strečink

Do jakéhokoliv sportu a pohybové aktivity byste se neměli vrhat příliš dychtivě a rychle. Je třeba, abyste své tělo na nadcházející pohyb připravili. Stejně důležité je i svaly uklidnit. Proto je podstatný strečink a rozcvička .

Pokaždé před cvičením si dejte několik minut na důkladné „provedení“ svalů. Minimálně jí však dejte 10 minut . Můžete se protáhnout doma nebo venku v parku, v lese nebo na jakémkoli místě, kde máte v plánu cvičit. Snížíte tak riziko zranění a zlepšíte krevní regulaci.

Stejně důležitý je i strečink, který aplikujete po cviku. Stejně jako při rozcvičce, i strečinku věnujte alespoň 10 minut . Důkladně se protáhněte, aby se svaly rychleji zregenerovali. Zlepší se i pohyblivost kloubů.

2.7/5 - (3 votes)

Leave a Reply