Běh v zimě, dobrý nápad nebo šílenství?
Pro někoho hotový postrach, pro jiného oblíbená sportovní aktivita. Běh . Lidé jsou různí a většinou se při otázce běhu dělí na dvě skupiny: jedni ho milují, druzí nenávidí. Avšak co takový běh v zimě ? Pro mnoho lidí nepředstavitelné. Nicméně pokud jste již jednou zvyklí pravidelně běhat na čerstvém vzduchu, máme se ho jen tak vzdát? A v zimě ho raději vyměnit za jinou sportovní aktivitu?
Běh má na náš organismus množství zdravotních benefitů. Patří k sportovním aktivitám, při kterých spálíte nejvíce kalorií, obecně se dá říci, že je to jeden z nejoblíbenějších aerobních sportů. Dá se provádět relativně kdekoliv a kdykoliv, potřebujete jen pár dobrých tenisek a pohodlné oblečení. Samozřejmě i nějakou tu motivaci, případně vaši oblíbenou energickou, motivační hudbu do uší. Stačí si najít vhodnou trasu a směle vyrazit za svým cílem. Běh v zimě nebo v létě, benefity na naše tělo má v obou případech.Obsah článku
Výhody pravidelného běhání
Mezi hlavní benefity běhu patří okamžité odbourání stresu a zlepšení nálady. Pomáhá také bojovat se psychickými chorobami jako například deprese, díky vylučování endorfinů . Zlepšuje prokrvování mozku, čímž zlepšuje i paměť a koncentraci, zpomaluje proces stárnutí , působí jako prevence před srdečně-cévními chorobami, posiluje naše srdce .
Zlepšuje také kvalitu spánku, pomáhá udržovat dobrou funkci imunitního systému, snižuje cholesterol. Běh nám pomáhá vyrovnat se s každodenními problémy a starostmi, zvyšuje také naši sebedůvěru a sexuální apetit . Pomáhá udržovat optimální hmotnost a bojuje proti obezitě. A toto je jen pár z mnoha benefitů běhu.
Samozřejmě, mnoho lidí se rozhodne běhat zejména za vidinou hubnutí a dosažení lepší postavy . A je na tom kusisko pravdy, při běhu zapojujeme komplet celé tělo, zbavujeme se hromady kalorií a i když běh patří mezi kardio aktivity, svaly při něm trénujeme také.
Běh v zimě?
Na jaře, v létě i na podzim je běh relativně příjemnou sportovní aktivitou, avšak v zimě se to trošku komplikuje. Je pravda, že běžců v zimě můžeme setkávat poredšie, avšak s potřebnou výbavou a následujícími radami vás zhoršené podmínky venku určitě neodradí a s radostí se pustíte do zdolávání kilometrů.
Sportovní výbava
Jednou z nejdůležitějších věcí, které je třeba mít na paměti při běhu v zimě je kvalitní oblečení. Je dobré zainvestovat do materiálů, které budou vzdušné, lehké, ale zároveň odolné proti chladu a zhoršeným povětrnostním podmínkám. Nesmíme zapomínat ani na čepici, šálu a rukavice, teplé ponožky, zejména pokud se teploty dostanou až pod 0. Je dobré si obléci i termo prádlo či dát šátek na ústa. Nepromokavá bunda a obuv by měla být naprostou samozřejmostí, můžete si ji také ošetřit impregnačním sprejem.
Rozvička před během i po běhu
Rozvička před jakýmkoli během i po, by měla být zařazena do vašeho cvičebního plánu, předejdete tak mnohým zraněním. Avšak při běhu v zimě je dobré dopřát si pár minut navíc a rozhýbat naše tělo ještě důkladněji. Před začátkem běhu se doporučuje věnovat se dynamickému strečinku , po jeho skončení statickému.
Péče o tělo
Běh v zimě nás i naše tělo vyčerpá více než v jiných měsících v roce, proto je třeba dbát i na zvýšenou péči a opatrnost. Před během i po běhu je dobré doplnit pitný režim , doporučuje zejména čistá voda. Můžete si také natřít obličej i jiné části těla, které budete venku vystavovat chladu, hydratačním krémem. Rty můžete ošetřit balzámem, protože v zimě je naše tělo mnohem více náchylné na nadměrné vysoušení.
Výhody a nevýhody běhu v zimě
Výhody
- mezi hlavní výhody běhu v zimě, patří udržení optimální hmotnosti, rovnoměrné váhy po celý rok, nehrozí žádné kolísání hmotnosti, žádné povánoční či novoroční kila navíc nebo přibírání.
- v zimě je naše tělo více náchylné k vytváření si tukových zásob, avšak pokud nepřestanete běhat ani v zimě, váš metabolismus se nezpomalí a bude pracovat stejně po celý rok.
- v zimě se dny zkracují, jsou více pochmurné a smutnější. Všichni jsme už určitě na vlastní kůži alespoň jednou zažili či alespoň známe pojem „podzimní či zimní melancholie.“ Avšak špatná nálada se vám se zimním během pod kůži jen tak nedostane.
- běh vám dodá energii, zlepší náladu a budete pozitivně naladěni po celý zbytek dne.
Nevýhody
- mezi nevýhody běhu v zimě může patřit zvýšené nároky na oděv . V létě vám stačí libovolné, oblíbené zejména pohodlné oblečení, zainvestovat třeba hlavně do kvalitní obuvi, avšak v zimě je třeba oblečení trošku navrstvit, dopřát si kvalitnější materiály, aby netrpělo vaše tělo a vyvarovali jste se různým zdravotním onemocněním.
- nevýhodou také může být zvýšené riziko úrazu, například pádu, uklouznutí na neudržovaném chodníku. Určitě si dávejte pozor na výběr vhodné trasy, která bude bezpečná, případně i dostatečně osvětlená, v případě, že chcete běhat po západu slunce.
- fakt, který mnoho lidí odrazuje je zejména počasí . Nízké teploty, zhoršené povětrnostní podmínky, popŕchanie či jemné sněžení. Mnoho lidí si bude v duchu ťukat prstem na čelo či nechápavě kroutit hlavou, pokud zmíníte, že Behave i v zimních měsících.
Na závěr
I když mnoho lidí považuje běh za sportovní aktivitu léta či alespoň trošku teplejších měsíců v roce, odradit vás to jistě nemusí. Jak vidíte, běhat se dá po celý rok a nemyslíme tím jen běh na stroji, zavřený uvnitř posilovny či běhání za sporákem. Běh přináší ohromné množství zdraví prospěšných benefitů a určitě má více výhod než nevýhod zda se už rozhodnete běhat v létě či v zimě. Nejtěžší je jen se správně namotivovat , rozhýbat a přesvědčit se jít běhat.
Samozřejmě, že zimní večery je příjemnější trávit doma v teple, zachumlaný v dece s šálkem čaje v ruce, ovšem po pár hodinách na čerstvém vzduchu a nadopovaní endorfinů, vám i ten čaj bude lépe chutnat. Minimálně budete mít ze sebe dobrý pocit .