obezita

Obezita

Strašák současné mládeže (a nejen jí) – obezita

obezita

V současné době je stále více a více rozebírána otázka současné mládeže a s ní spojenými problémy, kterými trpí. Jedním z nich je obezita , kterou podle statistik trpí stále více a více dětí, ale také dospělých lidí. Slovenský národ jednoduše řečeno tloustne. Bohužel to není problém výhradně naší země, ale v posledním období počet obézních lidí neustále roste.

Co je obezita z odborného hlediska?

Obezita je chronické onemocnění , které již není jen problémem kosmetickým, ale zejména zdravotním . S nadměrnou tělesnou hmotností jsou spojeny závažné zdravotní rizika jako cukrovka, kardiovaskulární a respirační onemocnění, vysoký krevní tlak, onemocnění kloubů a nádorová onemocnění. Obézní lidé zvyknou mít nejen zdravotní problémy, ale i sociální a psychické . Vyskytují se u nich deprese a zakomplexovanost, často mají sníženou sebedůvěru a problémy při uplatnění se v zaměstnání.

Světová statistika je při pohledu na obezitu velmi skeptická, protože tvrdí, že více než polovina naší planety je obézní . Rovněž říká, že obezita je druhou nejčastější příčinou úmrtí (nejen přímo, počítají as i nemoci z obezity vyplývající). V našich končinách trpí tímto onemocněním zhruba 1,5 milionu obyvatel , což je vzhledem k celkový počet alarmující číslo. Největší zásluhu na tom má nepoměr příjmu a výdeji energie.

Kolik tuku bych měl /a mít?

Samozřejmě, že pro organismus je určité množství tělesného tuku potřebné, ba až důležité. Tuk pomáhá při ochraně životně důležitých orgánů, rovněž je jednou ze základních složek CNS (centrální nervový systém), je nezbytný při syntéze hormonů a pracuje i tam, kde se v organismu rozpouštějí vitamíny rozpuštěné v tucích.

Průměrná procentuální hodnota štíhlé dospělé ženy je 20-30% tuku , zatímco při mužích je to 10-20% . Ženy se mohou ptát, proč je pro ně důležité mít větší tukovou zásobu. Důvod je ten, že tuk je vydatný zdroj energie, která je potřebná při těhotenství , respektive při kojení. Obezita je tedy stav, při kterém má abnormálně nebo nadměrné ukládání tuku v adipóznom tkáni negativní vliv na zdraví.

Jak se dá identifikovat obezita?

V předchozím článku jsme definovali BMI index jako jednu z nejčastěji používaných metod pro zjišťování obezity, takže pochopitelně touto metodou, která je však ve většině případů nepřesná a odchylky mohou být natolik velké, že nám může ukázat hodnotu obézního člověka i přesto že jsme průměrný /á plnoštíhlí /á muž /žena.

Druhý případ je ten, že jsme obézní vysoce nadprůměrně a je snadné identifikovat nadměrnou tělesnou hmotnost už pohledem. Tehdy je jednoznačně nejvyšší čas navštívit odborníka a poradit se s ním o následující dietě, respektive o celkové změně životního stylu.

Třetí případ je ten, kdy si nejsme jistí – tehdy je jasná volba zajít za odborníkem. Mohli byste si sice vygooglovat množství informací, je však možné, že byste se dostali k mylným informacím a následně si vyvodili i mylné závěry. Proto doporučujeme navštívit odborníka, který bere v úvahu všechny fyzické proporce.

Čtvrtá možnost je co se přesnosti týká mezi druhým a třetím, takže se od ní můžeme do určité míry odvíjet. Obvod pasu nám totiž napoví dost o tom, jak jsme na tom co se lipidového obalu týká. Pokud přesahuje obvod pasu trojmístné číslo, je vysoce pravděpodobné, že trpíte obezitou a znovu se dostáváme k třetí možnosti – je třeba navštívit lékaře.

Dělení obezity

Není obezita jako obezita, a proto mě toto onemocnění několik základních typů (konkrétně dva):

  • androidní – typ obezity, který vidíme většinou u mužů. Laicky je nazýván také jako mužský typ obezity a to z toho titulu, že se v tomto případě tuk ukládá zejména na břiše a celkové oblasti trupu.
  • gynoidním – v svém slova smyslu opak androidního, jelikož je laicky nazývaná také jako ženská obezita. V tomto případě se tuk neukládá v oblasti trupu, respektive na břiše ale zejména v oblasti boků, stehen a hýždí.

Na základě toho, jaký typ obezity máte bude lékař, případně trenér vědět určit co nejefektivnější trénink, abyste zhubli přesně tam, kde to potřebujete nejvíce a proto byste neměli otálet s návštěvou odborníka.

Obezita se rovněž dělí bez ohledu na typ i na stupně v rozmezí 1 až 3, kdy obezita 3. Stupně je nejtěžší případ. Toto ostupňovanie se odvíjí od BMI indexu, takže jak jsem uváděl na začátku, nemusí být přesné (pokud měření nebylo děláno lékařem).

Jak se jí dá předejít?

Jednoduše řečeno, obézními se stáváme, pokud je dlouhodobě náš výdej energie nižší než její příjem. Pokud jí tedy chceme předejít, musíme tento poměr zvrtnout naopak. Základem je upravit jídelníček , a tedy vyřadit mastné pokrmy, sladkosti, tukové jídla a smažená jídla. Nezdravé tuky byste měli nahradit těmi zdravými, které jsou pro tělo velmi potřebné. Určitě byste měli přijímat i dostatečné množství bílkovin a v konečném důsledku i sacharidů.

Je nepsané pravidlo, že na kilogram hmotnosti byste za den měly přijmout 2-3g bílkovin, 1-1,5g sacharidů a max 1g tuků (samozřejmě zdravých). Pokud takový jídelníček doplníme pravidelnou fyzickou aktivitou (sportovní paleta je opravdu velmi široká), tak je jen malá pravděpodobnost že nás obezita postihne. Jako bonus budete mít vybudovanou dobrou kondici a nebudete zadýchaný po vyšlapaných pěti pater do bytu.

Ve zkratce řečeno, pokud tedy zjistíme, že obezitou trpíme, je nejvyšší čas navštívit odborníka, který nám pomůže určit typ a stupeň obezity a následně i její léčbu. Pokud máte jen náběh na obezitu, je dobré začít provádět preventivní úkony, které byly shrnuty v předchozím odstavci. Pokud tak učiníte, hrozby se do několika měsíců zbavíte a je velmi pravděpodobné, že si zdravý životní styl zamilujete a to obnáší mnoho jiných bonusů, jak jen štíhlou linii a pohlednou postavu.

Obezita a nadváha

Nepleťte si dojmy a pojmy. Pokud máte kilo navíc, ještě neznamená, že jste obézní. Máte jen malou nadváhu. Nic hrozného. Za několik týdnů se jí určitě hravě zvládnete. Proto si nemyslete, že nadváha a obezita jsou totéž. Nejsou. Mezi nadváhou a obezitou je totiž rozdíl mnoho kilogramů. Nevyvozujte předčasné závěry a pokud si nejste jisti, zda vaše váha ohrožuje vaše zdraví, vsaďte na již zmíněný postup- návštěvu lékaře.

Rate this post

Leave a Reply