Dieta při cukrovce typu 1 a 2

Dieta při cukrovce je určena lidem, který trpí onemocněním diabetes, nazývanou i diabetes mellitus .  Dieta je součástí léčby cukrovky, celosvětově rozšířenou chronickou chorobou.  Jde o onemocnění, při kterém lidský organismus není schopen udržet koncentraci krevního cukru (glukózy) v krvi v normálních mezích. Výsledkem je vyšší koncentrace glukózy v krvi , protože tělo má málo inzulínu, který snižuje hladinu cukru v krvi. Pokud je tento stav neléčený nebo je léčen nedostatečně několik let, může vést k poškození některých tkání.

Měli byste VĚDĚT
Chcete reálné zhubnout 5 a více kilogramů? KetoMIX je aktuální novinka z České republiky, kde pomocí předpřipravených jídel navodíte stav ketózy a vaše váha půjde rapidně dolů! Chcem si prečítať o KetoMIX programe [wp-svg-icons icon=“arrow-right-3″ wrap=“i“]…

Obsah článku

 1. Přehled
 2. Typy cukrovky
 3. Příznaky diabetu
 4. Dieta, léčba a postup
 5. Jídelníček
[st_icon_box background=’#ffffff‘ opacity=’0.1′ border_color=’#ddff00′ icon=’info‘ icon_color=’#11ff00′ icon_bg=’#deff05′ icon_position=’icon-top‘ icon_spin=’yes‘]

Stručný přehled

 • dieta je součástí léčby cukrovky
 • princip spočívá v sníženém příjmu sacharidů v potravě
 • je nutné omezit živočišné tuky
 • doporučuje se zakoupit nutriční váhu
 • konzumace jídla ideální přípravou vařením, dušením, grilováním a pečením
[/st_icon_box]

Základem diety při cukrovce je dosažení glykémie a přiměřené hmotnosti.

 Při cukrovce rozlišujeme dva typy:

Cukrovka typu 1 – vzniká v dětství, ale objevuje se iv mládí či dokonce v dospělosti. Jde o absolutní nedostatek inzulínu. Lidé trpící tímto typem cukrovky musí dodržovat přesně stanovenou dietu pro cukrovkáře, a to s uvedeným množstvím sacharidů . Doživotně jsou závislí na podávání inzulínu ve formě injekcí.

Cukrovka typu 2 – u většiny populace se vyskytuje ve starším věku, ale iv dospělosti či v dětství. Jde o sníženou hladinu inzulínu nebo o normální hladinu, přičemž ho organizmus nedokáže využít. Vzniká při přetěžování těla zvýšenými dávkami sacharidů. Pacientovi je naordinovaná léčba ve formě tablet (tzv. Perorální antidiabetika) a dietou určenou pro cukrovkáře. V případě, že to nestačí, podává se i inzulín </strong >. Většinu těchto lidí je obézních, a právě proto jde především o docílení přiměřené tělesné hmotnosti prostřednictvím diety pro diabetiky. Vždy je nutná dieta při cukrovce.

Kromě zmíněných typů diabetes mellitus existuje i tzv. těhotenská cukrovka. Jde o cukrovku v těhotenství nebo gestační cukrovku, která se poprvé identifikuje v těhotenství a ve většině případů odezní krátce po porodu .

U všech typů cukrovce se vyskytují tyto příznaky:

 • výrazný žízeň a s tím spojený nadměrný příjem tekutin a výdej moči,
 • vysoká únava a nevýkonnost,
 • ztráta tělesné hmotnosti,
 • opakovaný výskyt infekcí kůže a ústní dutiny,
 • pravděpodobné zhoršení zraku …

Dieta při cukrovce a léčba

Základem léčby všech typech cukrovky je dieta, založená na sníženém počtu sacharidů a dostatek pohybové aktivity.

Jak vypadá dieta při cukrovce?

dieta pri cukrovce

Při dietě je důležité držet se následujících doporučení:

 • jezte pravidelně v malých porcích vhodného jídla, doporučuje se 6x denně, přičemž poslední jídlo byste měli konzumovat 2-3 hodiny před spánkem,
 • na začátku onemocnění je nutné vážit množství potravin (na gramy), později je možný odhad „od oka“,
 • doporučuje se jídlo připravovat vařením, dušením, pečením, grilováním,
 • smažení není vhodné kvůli vysokému obsahu tuku,
 • důležité je přijmout dostatečné množství bílkovin,
 • omezit zejména živočišné tuky,
 • přijímat vlákninu, vitamíny a minerální látky,
 • u sacharidů dbát na nízký glykemický index,
 • nevynechávat jednotlivé chody a nehladovět,

U diabetiků 2. typu se doporučuje dieta se sníženým obsahem energie, důvodem je obezita a snížení tělesné hmotnosti.

Je také třeba číst etikety, nutriční tabulky a zaměřit se převážně na kolonku „z toho cukry“. Pokud podíl jednoduchých cukrů tvoří více než 5% celkových sacharidů, tato potravina není pro vás vhodná.

Zcela vylučte potraviny, které obsahují tzv. volné nebo také přímé cukry:

 1. klasický bílý cukr,
 2. džem,
 3. med,
 4. čokoláda,
 5. slazené nápoje,
 6. smažená jídla
 7. a další sladké potraviny, kterých by se diabetici měli vyvarovat (sušenky, zmrzliny, dorty, zákusky, pečené sladké věci – pečivo, koláče, buchty …)

Alternativa

Účinný KetoMIX

KetoMIX je forma stravovacího programu, který zahrnuje předpřipravené jídla, které uvedou váš metabolismus do stavu ketózy. Tento stav způsobí agresivní spalování vašich tuků.

Při tomto typu stravování nehrozí jojo efekt, nakolik se stravujete prostřednictvím kompletní jídelní nabídky zahrnující koktejly, polévky, omelety apod. + Vám odpadá starost si takové jídla připravovat.

Program obsahuje:

 • Koktejly, polévky, omelety, kaše + příchutě
 • zdarma praktický shaker
 • kompletní manuál, recepty i jídelníček

Můžete si vybrat stravovací program na míru. Jedno jídlo vychází v přepočtu pouze 36 Kč. Střední program obsahuje jídla na 4 týdny, při kterém stabilně a postupně shodíte až 5kg.

Strava je připravena specialisty na nadváhu za účelem redukce váhy. Dlouhodobým užíváním (2 měsíce) víte spolehlivě zhubnout více než 15 kg. Kolik chcete shodit kg záleží pouze na vás.

Přečíst recenzi

Léčba diabetu v těhotenství

Dieta při cukrovce vyžaduje kromě obecných zásad i fyzickou aktivitu formou aerobního cvičení, například běh , pokud to dovoluje stav pacientky a schvaluje ošetřující porodník.

Mezi jednotlivým konzumováním jídla by neměla být kratší pauza jako 2 hodiny a delší než 4 . Zásadní chyba v dietě je hladovění nebo vynechávání jídla. Přísnější redukční diety v těhotenství nejsou doporučené. Nedoporučuje se ani používání sladidla.

Pár užitečných typů, které vám pomohou uhlídat dietu při cukrovce.

Existuje vzorec na přepočet sacharidů v jídle, avšak pokud se chcete tomuto přepočtu vyhnout,  zakupte si nutriční váhu Po zadání kódu potraviny se vám na displeji objeví přesný obsah sacharidů vážené porci.

Pozor! Kukuřice a zelený hrášek ve skutečnosti nejsou zelenina a obsahují vyšší množství sacharidů podobně jako přílohy – je třeba je vážit.

Pokud se na potravině, kterou jste si zakoupili nenachází nutriční tabulka, existují už celé řady internetových kalorických tabulek, které vám poskytnou alespoň jako takový výživový přehled o tom, co se právě chystáte konzumovat.

Dávejte si pozor při konzumaci DIA potravin

Potraviny, které nesou zkratku DIA vyjadřují, že při výrobě nebyl použit řepný cukr. Musíme však počítat s množstvím sacharidů v mouce (sušenky, oplatky …) a započítat je do povoleného množství sacharidů denního příjmu. V úvahu je třeba brát i energetickou hodnotu takto označeného výrobku, a to zejména u pacientů s nadváhou. Pacienti se mylně domnívají, že DIA výrobky mohou jíst bez omezení. Tímto způsobem dochází často k dietním chybám.

Dodržování vhodné diety při cukrovce pozitivně ovlivňuje proces cukrovky až na 75% . V kombinaci s pohybem a s celkovou úpravou životního stylu se toto procento zvyšuje.

Správný životní styl

Držte se diety při cukrovce a aktivně se pohybujte . Můžete tak předejít dalším zdravotním komplikacím, jako je vysoký krevní tlak, kardiovaskulární onemocnění, selhání ledvin, slepota, diabetická noha. Žijte zodpovědně a nespěchejte, abyste se vyhnuli zbytečnému střetu. Dopřejte si odpočinek a samozřejmě se vyhněte alkoholu .

Dieta při cukrovce – celý den i s receptem

Snídaně – šunka, 2 krajíce chleba, máslo, neslazený čaj

Svačina – kefírové mléko, 1 krajíc chleba

Oběd – pórková polévka, plněné rajčata

Svačina – 1 houska, máslo, okurka

Več era – krupicová kaše se sladidlem, kakaem, máslo

Druhá več era – 1 houska, jablko

Plněné rajčata

Pro přípravu potebujeme:

 • 4 velké tvrdé rajčata,
 • 120 g drůbežího masa,
 • 20 g rýže
 • 20 g oleje,
 • 1 vejce,
 • sůl.
Různé diety přinášejí různé výsledky. Většinou ale škodí, proto byste si měli přečíst i o Ketomixe…

Postup přípravy:

Z umytých rajčat seřízneme vrchy a vydlabeme dužinu. Omytou rýži udusíme doměkka v osolené vodě, smícháme s mletým drůbežím masem, osolíme, přidáme rozšlehaná vejce a dobře promícháme. Vzniklou směsí naplníme vydlabané rajčata, které přikryjeme zkosenými vrchy a naskládáme do olejem vymazané nádoby. Podlijeme horkou vodou a pod pokličkou dusíme. Vydlabanou dužinu rozvaříme, prolisujeme a přidáme do šťávy k rajčatům.

Dobrou chuť.

Dieta při cukrovce – máte s ní zkušenosti? Pokud ano, podělte se o ně v komentářích a pomozte tak i dalším uživatelům.

4/5 - (2 votes)

One Response

 1. Brista 3. júna 2016

Leave a Reply