Milovaný i kritizovaný
„Jsem vegan a cvičím CrossFit!“ je věta, která se mnohokrát žertovně používá na adresu lidí, kteří propadli sportovnímu šílenství pocházejícímu z Ameriky. Často jsou u vtipálků terčem posměšků za aktivní životní styl a popularitu, kterou si v posledních letech i mezi Slováky získal. Avšak na teď žerty stranou. Podívejme se, co to vlastně CrossFit znamená, co obnáší, jaké jsou výhody, nevýhody, pro koho je určen a proč ho milují lidé po celém světě.
Obsah článku
O CrossFit
Přišli s ním v roce 2000 dva lidé: Greg Glassman a Lauren Jena v Americe . Jedná se o intenzivní cvičení, které v sobě spojuje prvky z více sportů. Mezi ně se řadí například vysoce intenzivní cvičení, cviky s činkami, vzpírání, gymnastika a také aerobní cvičení. Nejde však jen o tréninkový plán, mnoho lidí bere CrossFit jako životní styl a filozofii, které by se měli držet každý den, ne jen v době, kdy cvičí.
Nakolik je intenzivní, přináší i značné výsledky . Formuje se postava a navíc se zvyšuje kondice. To mnohem rychleji jako při méně náročném cvičení, například při kardio cvicích nebo jen při zvedání činek.
Původně byl populární jen v místě svého rodiště, v Americe, avšak postupem času začal lákat stále více a více lidí. Na Slovensku byl donedávna neznámý, avšak díky médiím a internetu se dostal ik nám. Postupně si probojoval své stálé místo v mnoha fitness centrech, kde se mu mnohokrát věnují na denní bázi.
V krátkém videu si můžete ve zkratce podívat, co se během tréninků CrossFitu dělá.
Pevná vůle je základ
CrossFit je vyčerpávající a i když někde přečtete, že je pro každého, není tomu tak. Abyste mohli cvičit CrossFit, musíte mít pevnou vůli jako železo . Musíte být nezlomný a vytrvalí, nehledět na únavu a dokončit, co jste začali. Odradit vás nesmí ani svalovku , která se po prvních trénincích zaručeně objeví. Bolest pro vás bude něco jako znamení, že to děláte dobře a musíte pokračovat.
Dobré je také mít nějaký základ , abyste hned po prvním tréninku neusúdili, že CrossFit už nikdy více nebudete praktikovat. Také se musíte psychicky připravit na to, co vás čeká. V žádném případě nepůjde o „procházku v růžové zahradě“ a neměli byste si namlouvat, že to nic není. Je. Zátěž je viditelně větší a následky budou vaše svaly snášet dlouho. Neprotáhnete jen problémové partie, ale úplně všechno . Na druhý den budete cítit svaly, o kterých jste ani nevěděli, že je máte.
Na začátek
Pokud jste se nezalekli a CrossFit chcete skutečně zkusit, na začátek se doporučuje jít do fitness centra, kde se dělají CrossFit tréninky. Budete mít jistotu, že na vás bude dohlížet vyučený odborník , který ví, co máte dělat a co naopak dělat nemáte. Můžete tam jít s někým známým, abyste necítili osamělí a abyste možná v novém kolektivu nestyděli.
Zjistěte si, kde se ve vašem okolí takové tréninky dělají. Existují místa speciálně určené pouze na CrossFit, ale i normální fitness centra, kde jsou vymezeny prostory a doba. Trenér, který vás bude provázet, má za sebou speciální kurzy a nemělo by se stát, že narazíte na neprofesionála, který vám spíše ublíží, než vám pomůže.
Doba trvání jednoho tréninku je různá . Vzhledem k množství cviků se ale připravte na to, že 15 minut to pravděpodobně nebude. Jistější je přes hodina . Tréninky se také upravují podle toho, jak dobře se s CrossFitom znáte. Podle vaší výdrže se mohou měnit série opakování nebo množství jednotlivých cviků, abyste vše postupně byli schopni zvládnout. Existují i tréninky, které hravě zvládnete do 30 minut.
Na stránce www.crossfit.com se každý den zveřejňují cviky, kterými se můžete řídit. Za předpokladu, pokud máte dostatek prostoru a vhodné vybavení. Některé cviky zahrnují činky, závaží, lana, hrazdy a mnoho jiných cvičebních pomůcek, které doma zřejmě nemáte. Nemusíte se však strachovat, že pokud chcete cvičit doma, musíte utratit celý majetek. Určitě najdete cviky, které si dané náčiní nevyžaduje. Na stránce berou WOD opravdu vážně. Svědčí o tom fakt, že tréninků dne je již přes 180 tisíc. To je 180 tisíc dní cvičení. Samozřejmě, jednou za čas je třeba dodat tělu potřebný odpočinek, na což slouží Rest days, tedy dny odpočinku. Podívejme se, jak jednotlivé dny vypadají:
Den 180209
Pět sérií po:
Běh na 400 m
30 výskoků na krabici
30 hodů míčem o zeď
Muži cvičí s : 60 centimetrovou krabicí a 9 kilové míčem
Ženy cvičí s : 50 centimetrovou krabicí a 6 kilové míčem
Verze pro začátečníky nařizuje místo pěti sérií jen tři a pro pokročilé čtyři série .
Den 180204
Pět sérií po:
100 metrový sprint
10 dřepů s činkou
15 kývání s kettlebell
100 metrový sprint
Odpočinek dvě minuty
Muži cvičí s : 52 kilové činkou a 32 kilovým Kettlebell
Ženy cvičí s : 34 kilové činkou a 24 kilovým Kettlebell
Verze pro začátečníky a pro pokročilé nařizuje 8 dřepů s činkou a 12 kývání Kettlebell.
Jak můžete vidět, cviky jsou mírně upraveny pro začátečníky, pokročilé a také zcela zkušené . Rozlišují i pohlaví a něžným protějškům nepromíjí počty, ale váhu, kterou musí zvedat a také velikost pomůcek.
Různé cviky
Je zbytečné o tom psát, když vám to můžeme jednoduše ukázat . Na internetu najdete množství instruktážních videí. Stačí jen na nějaké kliknout a napodobovat, co vidíte. Pokud se vám právě nechce hledat, viz příklady níže:
Celotělový trénink
Tento zvládnete i za 20 minut, nepotřebujete k němu žádné nářadí, stačí vám trošku volného prostoru:
Celotělový trénink s činkami
Na tyto cviky vám stačí obyčejné činky, například dvoukilové. Také vám zabere přibližně 20 minut.
CrossFit pro začátečníky
Opět vám stačí jen trošku volného prostoru a dostatek motivace.
CrossFit pro začátečníky II.
K prostoru přibude například i hrazda nebo tyč na zvedání se.
CrossFit pro „začátečníky“
I když video tvrdí, že je pro začátečníky, působí mnohem komplikovanější a těžší než předešlé videa. V tomto případ je ideálně být pod dozorem odborníka, případně zkušeného kamaráda, který vám poradí a dá na vás pozor. Budete totiž zacházet s těžkými pomůckami, které se nacházejí převážně v posilovnách a ne u vás doma.
CrossFit pro „začátečníky“ II.
Další video ze série „pro začátečníky“. Můžete ho zkusit doma, ale protože obsahuje nebezpečné cviky, sami to na začátek určitě nezkoušejte. Trenér je ideální, ale i kamarád vám pomůže předejít nepěknému zranění z nepodařené stojky.
Tabata
Tabata je druh cviku, kdy nejste omezován počtem cviků, ale časem, během kterého je máte udělat. Je to jednoduché. Najděte si Tabata písničku a dělejte cviky podle inštrukcií- kolik zvládnete.
CrossFit pro „nadlidi“
Pokud si skutečně věříte a máte za sebou již obrovské množství WOD, můžete si zkusit intenzivní trénink, který zvládnou jen nejlepší z nejlepších. Nejde sice o tutoriál video, ale je v něm vidět, z čehož takový trénink skládá. Nechte se inspirovat a motivovat , kam to máte možnost dotáhnout, pokud se budete snažit.
CrossFit motivační playlist
Při hudbě se cvičí nejlépe. Proto pro vás lidé z celého světa připravili různé playlisty , které si při cvičení můžete pustit. Jde hlavně o motivační písničky, akční a živé, které z vás mají za úkol dostat co nejvíce.
https://www.youtube.com/watch?v=T9LH-qIGyHc
Výhody
- Zlepšení kondice – Pokud budete několikrát týdně cvičit, dostanete se do formy velmi rychle . S CrossFitom nebudete mít problém odnést všechny tašky s nákupem z auta do bytu. S tím se pojí i lepší fungování kardiovaskulárního systému a vašich plic .
- Ztráta tuku a nabytí svalů – pneumatika kolem břicha je minulost. Nejen že zhubnete, díky vysoké intenzitě se jako mávnutím kouzelného proutku zbavíte přebytečného tuku, vyformujete své tělo do požadované formy a budete mít postavu, o které jste vždy snili
- Žádný stereotyp – při WOD se nestane, že budete mít stejný cvik dvakrát za sebou. Žádná rutina se při CrossFit nekoná. Vždy zkusíte něco jiného, možná nové a zajímavé, aby si nezvykla vaše mysl a ani vaše tělo.
- Kolektivní cvičení – při CrossFit nikdy nejste sami. I když cvičíte doma v obývacím pokoji, víte, že na světě jsou tisíce lidí, kteří cvičí také, lze přesně týž moment. Při skupinových hodinách je to ještě patrnější. Jste v tom spolu a nic vás nezastaví!
Problémy s CrossFit
Mnohým je známo, že CrossFit není jen milován, ale také často kritizovaný . S tak intenzivním tréninkem přichází i množství negativ, ne jen pozitiv. Vždy je třeba na věc nahlížet z obou stran. Dráždí nejen obyčejných lidí, profesionálních sportovců, ale i doktorů a odborníků. Kvůli čemu to rozhořčení?
Zranění . I když lidé za CrossFitom tvrdí, že zranění jsou poměrně vzácné, vždy se najdou lidé, který cvik udělají nesprávné nebo něj prostě ještě nemají, což vyúsťuje do modřin, odřenin, v extrémních případech do zlomenin nebo přetížení.
Dalším strašákem je zpřetrhání svalů způsobené extrémní námahou. Tento jev se objevuje iu lidí, který cvičí CrossFit. Avšak nejen u nich, objevuje se iu ostatních sportovců, takže tato tvrzení jsou stále kontroverzní a problematické.
Pravdou však zůstává, že CrossFit je opravdu intenzivní a měli byste na něj jít s rozumem a nenadceňovať své schopnosti.