Úspěšný začátek dne
„Snídaně si dej jako král, o oběd se poděl a večeři dej nepříteli.“ Upravenou verzi tohoto přísloví zná asi každý, když nám jako dětem vysvětlovali důležitost jednotlivých chodů. Stará moudrost má však smysl iv dnešní době. Dalo by se však říci, že správně se nasnídat je považováno téměř za umění. Dvojnásobně to platí o dietní alternativě , která se od jiných snídaňových chodů odlišuje.Kdy si dát snídani, co přesně sníst, z čehož by měly sestávat zejména nejdůležitější otázka: třeba snídat? Pokud vás zajímá, jak co nejlépe nastartovat svůj organismus před dlouhým dnem, nepřestávejte číst a čtěte pozorně.
Obsah článku
Snídaně- ano nebo ne?
Jednoznačně ano! Mnoho lidí si snídani nedává, protože nemají čas nebo ještě prostě nejsou hladoví. To je velká chyba. Snídaně by se v žádném případě neměly vynechávat. Pokud se ptáte proč, důvodů je hned několik. Je třeba si však dát pozor, co považujete za snídani. Milovníky anglických snídaně asi nepotěším. Slanina, klobásky, pečivo a ani sladké džusu se neřadí mezi dietní snídani. Snídat by mělo půl hodinu po probuzení .
Před tím, než se spolu vrhneme na příklady zdravého startu dne, ukážeme si důvody, proč se vyplatí zdravě snídat:
- Kontrola váhy
Pokud jste ve stadiu, že už nepotřebujete hubnout, vítězství je vaše jen napůl. Důležité je si váhu ukontrolovať. Aby nedošlo jojo efektu nebo zpáteční tloustnutí, musíte mít přehled o tom, co sníte. Není to však jen o přehledu, ale io životním stylu. Lidé, kteří pravidelně snídají mají tendenci hubnout . Je to tak kvůli tomu, že po snídani už nemáte takový hlad, jak byste měli bez snídaně. Pokud se ráno dobře zasytíte, šance, že během následujících hodin budete hledat něco pod zub, jsou mnohem níže .
Snídání se také spojuje se zdravým životním stylem . Kdo si dopřeje ty správné snídaně pravděpodobně ví, jak dělat správná rozhodnutí ve světě výživy.
Stejně dobré jsou snídaně iv případě, pokud se snažíte přibrat . Problém nízké váhy trápí obvykle mladých chlapců a mužů, nevyhýbají se tomu ale ani některé dívky. Pokud d svého jídelníčku zařadíte snídaně, možná se i vám podaří nabrat nějaké to kilo.
- Nižší hladiny cholesterolu
Hovoříme samozřejmě o zlom cholesterolu, tedy LDL cholesterolu. HDL cholesterol , který se nachází například ve vajíčkách , je naším spojencem při jakékoliv formě snídaně. Nebojte se dát si vajíčka natvrdo, míchaná vejce nebo vajíčkovou pomazánku. Kromě dobrého cholesterolu vejce obsahují bílkoviny , které jsou při snídani velmi důležité. Dodají vám energii a budete sytí mnohem delší dobu.
- Energie pro fyzickou aktivitu a lepší pozornost
Pokud je váš život plný sportu nebo pohybu jako takového, po snídani budete mít zaručeně dostatek energie, abyste to všechno hravě zvládli. Nejen že budete mít chuť začít, ale i výdrž dokončit načatou aktivitu .
Nemyslete si však, že pokud je vaše práce spíše psychická, snídaně můžete vynechat. Omyl! Snídaně jsou stejně podstatné i pro lidi, kteří nakládají více s rozumem než se svaly. Vaše koncentrace se zlepší a budete dávat více pozor, jako kdyby jste vyšli z domu bez snídaně.
Vláknina, vláknina, vláknina
Bílkoviny a nasycené polysacharidy jsou podstatnou složkou každých snídaně. Polysacharidy nám dodávají energii postupným uvolňováním a na rozdíl od jednoduchých cukrů po nich nejsme hned hladoví. Bílkoviny jsou rovněž úžasným zdrojem energie a pomáhají při tvorbě svalové hmoty. Pokud se věnujete fyzické aktivitě, samozřejmě. Všechno to uzavírá vláknina . Pro tělo nemá v podstatě žádnou nutriční hodnotu, ale bez ní bychom byli stejně ztracení jako bez sacharidů. Vlákninu jednoduše potřebujeme a během snídaně dokáže hotové zázraky. Neměli byste zapomínat ani na porci vlákniny, která má několik benefitů.
Zpomaluje trávení, nasytí a zrychluje metabolismus . Navíc o ní můžeme říci, že funguje jako jakýsi „vysavač“ našich střev. Během cesty trávicím traktem zachytí veškeré nečistoty a přirozeným způsobem je z těla vyloučíme.
Vláknina je součástí ovoce, zeleniny nebo ovesných vloček . Nemusíte být žádný kuchař, abyste si dokázali připravit ovesné vločky s nakrájeným jablkem, mlékem a skořicí. Tak málo stačí a dietní snídaně jsou na světě.
Tekutiny
Aby byly vaše snídaně kompletní, nezapomínejte na vodu . Nejideálnější je samozřejmě čistá, případně minerální bez příchutí, dopřát si můžete i čaje a kávu bez cukru a mléka. Pokud nejste zvyklí, postupně dávky mléka a cukru snižujte, až si úplně zvyknete. Uvidíte, že káva nabere úplně jinou dimenzi.
Před snídaní byste měli vypít alespoň sklenici studené vody . Nakopnete metabolismus a nesníte tolik, co byste snědli bez vody v žaludku.
Inspirace dietních snídaně
Nevyžadují hodinovou přípravu, jsou jednoduché, chutné a plní svůj účel. Mluvíme o dietních snídani, které zvládne připravit každý, nezruinují vaši peněženku, zasytí a navíc jsou velmi chutné , takže si je velmi rychle oblíbíte.
Můžete zkusit všechno, co vám napadne a je to dietní. Může to být slané, sladké, teplé, studené, ale hlavně by to mělo být zdravé .
Podívejte se na více než 10 dietních snídaně, kterými vykročíte do dne správnou nohou:
- Zeleninová omeleta ze dvou vajec s celozrnným toastem
- Smoothie z nízkotučného jogurtu a bobulovin (jahody, ostružiny, maliny, …)
- Řecký jogurt s medem a banánem
- Ovesná kaše s jablkem , nízkotučným mlékem a skořicí
- Vejce natvrdo, rajčata a okurka
- Cottage sýr a cherry rajčata
- Celozrnný toast s avokádovou pomazánkou
- Hummus
- Zeleninový salát s tuňákem
- Smaženice se zeleninou
- Palačinky z jednoho banánu a dvou vajec
- Nízkotučný jogurt a ovesné vločky