cvicim a nehubnu

Cvičím a nehubnu

Velmi častý scénář a zároveň noční můra každé ženy. Zjistíte, že jste se za nějakou dobu jemně zaoblily, a rozhodnete se s tím jako správná žena něco dělat! A tak šup ho cvičit! Běháte kolem domu, běháte do fitka, běháte do schodů. Zkusili jste jógu, spinning a také všechny cviky na doma. No stále ne a ne dosáhnout kýžené figuru. Vůbec nehubnete, jako byste s cvičením ani nezačaly. Co za to může?

 Hubnutí vyžaduje jistou dávku sebezapření a disciplínu. Pravidelné cvičení.  Odpuštění si kebabu, či horké čokolády. No pokud cvičíme, a zjistíme, že efekty se nedostavují, velmi snadno naše morálka upadne. Pojďme se spolu podívat na to, proč se to děje.

Obsah článku

  1. Cvičím a nehubnu!
  2. Stres
  3. Nesrávne cvičení
  4. Nesprávné stravování
  5. Fitness kuchařka

 Cvičím a nehubnu! Co s tím?

Třeba vzít v úvahu, že není hubnutí jako hubnutí. Pokud se na to díváte jen ze stránky, že byste měli mít méně kilo, jdete na to nesprávné. Pojďme se podívat na jednoduchý fakt:

Svaly jsou těžší než tuk
Pokud zvolíte nevhodný druh cvičení, například posilování, velmi snadno se může stát, že se tuk nezačne z těla vytrácet, ale začne se měnit na svaly. Co není v zásadě vůbec špatná věc, pokud jste potřebovali tělo pouze zpevnit. Tento jev se projevuje nejvíce v prvních fázích cvičení, když jste teprve začali.

Svalová hmota se buduje rychleji, vytlačuje na povrch přebytečný tuk. A tak se Vám může zdát, že vypadáte ještě nafúknetejšie, přesto, že cvičíte jako blázen. Nevypadá to vůbec vábně, ale řešení je velmi jednoduché. Trpělivost a dodržování cvičení. Pokud přetrvá, přebytečný tuk se časem spálí a nahradí ho svalová hmota, která vypadá mnohem lépe.

 Stresový faktor

Pracujete, máte nemálo povinnosti, do toho cvičíte a nebodaj jste zkusili ještě i nějakou dietu. Toto jsou věci, které sami o sobě nejsou na škodu, ale pokud se zkombinují a vyvolají ve Vašem těle stres, snadno se stanou příčinou Vašeho nechudnutia. Pokud cvičíte například až příliš, tělo se nestíhá regenerovat a svaly se mohou jemně poškozovat (takzvaný stav svalovice). Při tomto stavu uvolní určité množství tekutiny, a nastává v něm hojící proces. Proto se Vám může jevit, že jste přibrali, a možná jste na váze skutečně i přibrali. Je to proto, že jste zbytečně zavodněn.

Kromě toho se při stresu uvolňuje hormon kortizol, který výrazně přispívá k usazování tuků , zejména v břišní oblasti.
Rada je jen uvolnit se, zmírnit tempo , a cvičení si užít tehdy, když je opravdu na něj čas a není pro Vás stresující.

 Nesprávné cvičení

Dobře zvolené cvičení je také klíčem k úspěchu. Že kvalita je nad kvantitu platí i při tomto. Proto není důležité cvičit zbytečně mnoho nebo se zbytečně velkými zátěžemi, jak cvičit správně a kvalitně. Jen těžko shodíte kila, pokud vaše cvičení spočívá v pilates nebo zvedání závaží. Na úbytek váhy velmi dobře působí aerobní cviky a různé kardio cvičení.

Pokud jste náhodou dospěli ke stavu, že jste cvičili až příliš a došli k stavu svalovice, doporučuje se svalovou únavu například absolvovat na nějaké pomalé příjemné procházce do přírody, nebo plaváním.

 Špatně zvolená dieta

Velmi snadno se může stát, že propadnete kouzlu diet. Slibují hory doly a poměrně krátký čas. Tak proč ne? Chvíli se vyhladovět a pak si něco dopřejete. A tam je chyba. Pokud je vaše dieta příliš striktní a Vy si vedle ní občas dopřejete i normální jídlo, případně s ní najednou skončíte, podpoříte tím výrazně ukládání tuků. Tělo si začne tvořit zásoby kvůli málu, které se mu dostává. Proto pokud dítě, tak rozumně, s ověřenými metodami, a zbytečně se nehladovět .

Špatný jídelníček

Když už jsme při dietách, je na čase přejít k hlavnímu a nejčastějšímu důvodu proč cvičíte ale nehubnete. Strava . Možná se Vám to nebude hned zdát, ale strava je velmi důležitým faktorem při Vašem hubnutí.

Pokud máte rádi procenta, můžeme hovořit, až o 75% účasti podílu stravy na hubnutí.

Nyní ale nebudeme mluvit o dietách. Na ty, pokud nejde o detoxikační diety , byste měli raději zapomenout. Jojo efekt je až příliš častým nežádoucím úkazem při jejich absolvování. Hovoříme tu o zdravém stravování nebo io takzvaném fitness stravování.

Zdravé stravování nespočívá pouze v tom, že do sebe musíte natlačit co nejvíce pomerančů a mrkve, abyste o sobě mohli prohlásit, že se zdravě stravujete. Jde o to jíst vyváženě , s mírou, ale zejména pravidelně.

Neznamená to, že si občas nemůžete dopřát něco nezdravé, skočit si na fastfood, či zmrzlinu. Ale nemělo by se to dít na týdenní bázi.   Musíte ustálit svůj příjem živin, tuků a vitamínů, tak aby si je tělo nemělo tendenci zbytečně ukládat.  

 Fitness kuchařka

Samozřejmě, abyste mohli zdravě a fitness stravovat, musíte o tom i něco vědět. Buď budete počítat přijaté kalorie, nebo si najdete jiný způsob. Jiným způsobem může být i přímo kuchařka vyvinutá na takového stravování vedle cvičení.

Jak její název napovídá, slouží k inspirování se chutnými recepty vedle cvičení. Pokud tedy cvičíte a nehubnete, mohli byste jí dát šanci. Na trhu je několik vydání od různých autorů. Jedna z nich je například , Z fitka do kuchyně 2 – nebo co jíst celý den a nepřibrat ‚.

Tato publikace obsahuje 80 receptů , které si můžete připravit, a které klidně může konzumovat i celá rodina, protože nejde o žádné přísné a zbytečné diétovanie. Její autorkami jsou sportovní trenérky a instruktorky , které se rozhodly podat své znalosti dál. Můžete se těšit na banánovo ovesné lívance či lososa s cíferovou kaší. Ať jste v jídle jakýkoliv vybíravý, zaručeně si tam najdete i něco své.

Shrnutí

Cvičit a nehubne může být pro člověka velmi deprimující. Vypadá to, že veškerá jeho snaha vychází nazmar. Proto je dobré zamyslet se nad tím, proč se to děje a jak tomu lze předejít. Nestresuje se zbytečně? Nepřihlíží jen na kilogramy? Nebo nebodaj nesprávně jíte? Všechno jsou to věci, které se dají řešit. Tak neváhejte, a inspirujte se k malé změně .

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply