bylinky-na-hubnuti

Bylinky na hubnutí vol.2

Téměř každý se alespoň jednou v životě zamyslí, že by se svou postavou mohl něco dělat. Příliš široké boky nebo bříško vykukující přes opasek, nebo ten klasický stav po vánočních svátcích. A odpovědi na to jak se sebou něco dělat mohou být různé. Někdo začne sportovat, což je výborné nejen pro hubnutí ale také na kondičku a zdraví. Někdo cvičí doma, někdo chodí do posilovny, na tom nezáleží. Něco pro sebe dělá.

A když jen cvičení nemá dostačující účinky, nebo pokud jednoduše cvičit nechceme či nemůžeme, sáhneme po jiné alternativě. Diety . Je velmi velké množství diet které člověk může zkusit. Oddělená strava, keto-diety, klasické hladovění se.   Ale žádná z diet nelze držet věčně. Proto si občas rádi pomůžeme různými přípravky na podporu hubnutí.   Většina z nich i tak je bez účinku, ale některé možná i skutečně zaberou. Je ale nutné hned sahat po chemii? Nenašlo by se něco tradičnějšímu a zdravější cestou? Co například bylinky? Podívejme se na to!

Obsah článku

    1. Metabolismus
    2. Bylinky na hubnutí
    3. Závěr

 Bylinky na hubnutí

Ano, je to tak. Jako pomoc při hubnutí si můžete místo různých pilulek raději dopřát pořádnou dávku bylinek. Bylinky samy Vaše tukové zásoby sice nezničí, ale zlepší Vaše trávení , zabrání zbytečnému usazování se vody v těle , či plynatosti. Bylinky jsou chutné, voňavé a Váš jídelníček mohou jen a jen vylepšit. A jako bonus podporují metabolické procesy v těle nebo i tlumí mlsné chutě k jídlu, či detoxikují.

Metabolismus

Když jsme zmiňovali podporu bylinek při metabolických procesech, pojďme se nejprve podívat na to, co to ten metabolismus je. Metabolismus představuje látkovou přeměnu v těle , která vychází z přijaté energie z jídel a nápojů, které jste pojali a určuje to, kolik z této energie se spálí a kolik se uloží ve Vašem těle ve formě tuku .

Existují lidé, kteří mají rychlý metabolismus a nepřibírají ani když jedí více a a přitom pro hubnutí nic nedělají. Určitě někoho takového v okolí máte, a holt, někdo má na to štěstí. Samozřejmě,   rychlost metabolismu souvisí is věkem, a čím jsme starší, tím pomalejší náš metabolismus zvykne být.  

Kdo se trápí s pomalým metabolismem, musí si pomoci všelijak jinak. Svému metabolismu víte pomoci například pravidelnou stravou, kvalitním jídlem s důrazem na vlákniny a bílkoviny a samozřejmě, jak jinak, cvičením.

 Bylinky na hubnutí, které to jsou?

Petržel

Petržel je výbornou bylinou na pomoc při snižování tělesné váhy. A ani za ním nemusíte utíkat daleko, víte si ho vypěstovat velmi jednoduše iu Vás na zahradě.

Účinky petržele: Petržel podporuje činnost ledvin a působí jako silné diuretikum a tedy odvádí nadměrné tekutiny z těla. Je také bohatý na vitaminy jako je vitamin C, A, K, B12 a B9.

Zvýšená váha bývá totiž velmi často způsobena přílišným množstvím vody v těle, takzvaným zavodněným organismem.
Během užívání petržele se kromě vody z těla vyplaví i mnohé toxické látky, které brání metabolismu správně a rychleji fungovat. Petržel tedy nastartuje Váš metabolismus tak, že zvýší množství spalovaných kalorií a sníží množství ukládaných tuků, protože tělo je využije na výrobu energie.

  Tip na recept s petrželkou: Petrželový čaj: Do čajníku vsypte 5 lžic čerstvé petrželky a zalijte jedním litrem vody. Nechte vyluhovat asi 20 minut a potom čaj slijte. Postupně popíjejte tento čaj během celého dne. 1 litr na den stačí, všeho moc může uškodit.  

 

Upozornění: čaj není vhodný pro lidi kteří mají problémy s ledvinami

Šalvěj

Šalvěj stejně všichni určitě znáte. Lidově se přezdívá i babské ucho . Užívá se jako při kašli či nespavosti, tak i při trávicích problémech.

Účinky šalvěje: Šalvěj působí velmi blahodárně na trávení a na tlumení žaludečních bolestí. Rovněž eliminuje nadýmání, což Vám i po nadúvavom obědě zabezpečí efekt libového bříška. V konečném důsledku z ní tedy nezhubnete, ale víte se zbavit nafouknutého žaludku při nadýmání.
  Tip na recept se šalvějí: Šalvějový čaj – zhruba 1 lžička na 250 ml vody. Stejně ji můžete vesele používat do běžných masných pokrmů.  

Pampeliška

Kdo by neznal pampelišku? Žlutá jarní rostlinka, kterou málokdo vidí rád ve svém trávníku a tak ji bez rozmýšlení raději vytrhne. Pampeliška ale obsahuje množství vitamínů, jako jsou vitamíny A, B, C a dokonce i vápník a železo.

Účinky pampelišky: Pampeliška detoxikuje organismus a je výborná na pročištění organismu po zimě. Poskytne Vašemu metabolismu řádnou detoxikaci a nastartuje ho znovu fungovat výkonnější. O její listech je známo, že čistí krev, pomáhají při trávení a brání tvorbě žlučových kamenů.

  Tip na recept: Mladé lístky pampelišky jsou výborné do lehkých salátů, z květů najdete vyráběn med Pampeliškový sirup: připravíte zhruba z 200 květů pampelišky, 4 l vody, 1, 5 kg cukru krystal, 1 dkg droždí, 20 kuliček jalovce, mletý zázvor, kůru z citronu, 2 kolečka citronu, rozinky, pomerančovou kůru  

Kopřiva – kopřiva dvoudomá

Kopřiva patří mezi další z rostlin, které ve své zahradě nechcete, zvláště pokud máte ratolesti, které by se o ni pravidelně pŕhlili. Ale sama o sobě je jeden z nejsilnějších čističů organismu, jaký u nás volně v přírodě najdeme. Obsahuje třísloviny, vápník, hořčík či železo, vitaminy B a C. Má množství účinků na pleť a také vlasy, o kopřivovém šamponu jste už jistě slyšeli.

Účinky kopřivy: Kopřiva pročistí Váš trávicí trakt a díky svým močopudným účinkům Vás rychle pročistí od toxických látek. Tak nakopne metabolismus k pohybu a spalování tuků.

  Tip na recept: Kopřivu lze použít do smoothie, polévky nebo i salátů. Kopřivový čaj: Připravte si 1lyžičku sušených listů kopřivy na zhruba dva šálky vody a uvařte jako klasický čaj. Po naředění dochuťte medem nebo skořicí  

Řeřicha

O řeřiše jste možná už možná slyšeli i jako o nejrychlejší zelenině . Proč? Neboť rychlost a nenáročnost její pěstování je prostě až zázračná. Řeřiše stačí velmi málo k tomu, aby Vám doma vyrostla, klidně i ve vatě, a plná vitamínů a minerálů. Obsahuje vitamíny A, B, B, E i K. Dále i minerály jako draslík, vápník, sodík, železo, fosfor a jód.

Účinky řeřichy: Působí detixikačne na metabolismus, proto je častou součástí detoxikačních dietních kúr. Pročišťuje krev od toxinů a podporuje činnost slinivky břišní, jater i žlučníku. Pomáhá strávit i mastná jídla. Proto pokud se chystáte na těžké jídlo, salát ze řeřichy Vám pomůže v tom, aby se ho tolik uloženo v podobě útkovými.

  Tip na recept : lístky řeřichy můžete používat do salátů, pomazánek, tvarohu a hodí se skvěle i rybím pokrmům  

Máta peprná

Máta. Krásně voní a jsou z ní připravovány osvěžující letní drinky ale i léčivé čaje v zimě. Ale tušili jste na co všechno může být prospěšná?

Účinky máty: Máta pomáhá při hubnutí tak, že pozitivně ovlivňuje trávicí trat a zlepšuje jeho funkce. Podporuje i vylučování žaludečních šťáv a je výborná proti nadýmání. Pomáhá i proti přejídání. Stačí si připravit mátový čaj po jídle a možná už odoláte chuti na zákusek nebo sladkost později.

  Tip na recept : lžíce sušeného máty na 250 ml vroucí vody. Nechte 7 minut louhovat a popíjejte, klidně i celý den.  

Oregano

Známe ho jako koření a je typické najmou pro středomořské kuchyně. Má velmi výraznou vůni a dochutí téměř každé jídlo. Lidé ho používají pokud jako náhradu za chemické antibiotika.

Účinky: Má protizánětlivé účinky a pomáhá při potížích s játry a vylučovací soupravou. Pomůže jako při zácpě, tak i při průjmových onemocněních. K hubnutí pomáhá svým detoxikačních účinkem.

  Tip na recept : používejte jako koření, ale můžete sehnat i oregánový olej, který pročistí trávicí trakt  

Řebříček obecný

Možná ho znáte pod názvem Myší ocas. V obou případech jde o jednu a tutéž bylinku, která se umí dorůst do výšky 60 centimetrů. Kromě pěkné vůně je ale také velmi užitečný.

Účinky oregana: Žebříček detoxikuje organismus, pročistí Vám krev a zlepší trávení. Proto je skvělým pomocníků jako při zácpě tak i při snaze zhubnout.

  Tip na recept : Požívá se do čajů, nebo jako koření do polévek a zeleninových jídel  

Upozornění: není vhodný pro dlouhodobé používání

 Závěr

Toto byly pouze některé bylinky na hubnutí. Jejich primární účinek nemusí být zaměřen na ztrátu váhy, ale tím jak vědí nakopnout Váš metabolismus Vám zajisté trošku pomohou. Proto spíše než sáhnete po umělých přípravcích, zkuste to nejprve s přírodou. A nepomůžete tak jen své váze ale i svému zdraví .

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply