Vyhýbáte se tukům? Bojíte se, že přiberete? Ne vždy je to však tak. Tuky nebo lipidy jsou neodmyslitelnou součástí lidského organismu. Obsahují nasycené mastné kyseliny, které se podílejí na tvorbě steroidních hormonů a tělu dodávají cholesterol. Obsahují i esenciální mastné kyseliny, bez kterých by se naše tělo neobešlo. Ale pozor! Způsobují i energetickou nerovnováhu což často směřuje k obezitě, zvyšuje hladinu krevního tuku a zvyšuje riziko onemocnění srdce a cév.
Funkce tuků
- nejvydatnější zdroj energie,
- při větším množství se zapínají ukládat a působí jako tepelný izolátor,
- zajišťují rozpuštění vitaminů,
- jsou zdrojem nenasycených mastných kyselin.
Nedostatek versus nadbytek
Pokud vaše tělo obsahuje málo tuku, není schopno vstřebat vitaminy rozpustné v tucích. Hovoříme o důležitých vitamínech A, D, E a K. Pokud přijímáte nadměrné množství tuku, zvyšuje se u vás riziko obezity, cholesterol což vede k ucpávání cév, cítíte se unaveně, jste v napětí a ve stresu. Nepanikařte. Příroda má své řešení. Vše totiž záleží na množství a kvalitě. Celkový příjem tuku nebo lipidů, by měl představovat 35% celkového denního příjmu. Větší část tuku by měla být z rostlin (rostlinné tuky), z rybího tuku a ta menší část živočišného původu. Odůvodnění je jednoduché, tuk z rostlinného původu a z rybího tuku představuje pro naše tělo zdravé tuky a ty živočišné nezdravé. To, ale neznamená, že nezdravé tuky musíme zcela vyloučit z našeho jídelníčku.
Tuky a jejich rozdělení
Tuky dělíme na dvě základní skupiny a to jednoduše na tuky dobré a špatné.
Špatné tuky
Špatné nebo nezdravé tuky jsou tuky, ve kterých se nachází velké množství nasycených mastných kyselin. Jde o živočišný tuk (sádlo, tučné maso, uzeniny, paštiky), ale pokud si myslíte, že tento tuk z dobrého masíčka je nejrizikovější, omyl je pravdou. Nejvíce nasyceným mastných kyselin obsahují tuky z mléka (máslo, plnotučné mléko, ztužené tuky). Tyto kyseliny však obsahují také tuky z rostlinných zdrojů, a to především kokosový olej. Takže mýtus o zdravém kokosovém oleji je fuč. Nezdravý tuk najdete také v pečivu, v různých polevách, v zákuscích a v podobných sladkých pamlscích. Nenechte se oklamat ani „zdravými“ müsli tyčinkami.
Dobré tuky
Dobré tuky, které obsahují nenasycené mastné kyseliny nebo polynenasycené či mononenasycené mastné kyseliny naleznete v rybím tuku a v rybách jako je losos, makrela, sardinky, v rostlinách, ořeších a olejnatých semínek.
Nováčkem jsou trans tuky, které se nacházejí v balených potravinách a v rychlém občerstvení. Typickou negativní vlastností tohoto druhu tuků je, že zvyšují LDL cholesterol, který je pro tělo škodlivý a snižuje HDL cholesterol, který je naopak pro naše tělo prospěšný.
Postrach cholesterol
Jak je to s cholesterolem? Straší vás váš lékař, že máte vysoký cholesterol? Nemusíte hned panikařit. Většina lékařů vám řekne hladinu vašeho LDL cholesterolu (špatného), zkuste se však zeptat i na hladinu vašeho HDL.
Cholesterol spolu s tuky, oleji patří do skupiny lipidů. Podílí se na tvorbě mozkových buněk a hormonů. Příliš mnoho ho v krvi škodí a zvyšuje faktor onemocnění srdce. Ale rozlišujeme dva typy cholesterolu. Prvním je LDL cholesterol s nízkou hustotou a HDL cholesterol s vysokou hustotu. Tak a teď, který je ten zdravý, však? LDL je špatný, protože tuk, který roznáší po těle je objemný, chomáčkovitá a lepkavý. Tím, že je lepkavý se lepí na stěny tepen a zužuje jejich, což způsobuje větší srážlivost krve. V praxi to znamená, že se vám může vytvořit sraženina nebo zablokování tepen, což může vést k srdečnímu infarktu.
Dobrý cholesterol, tedy HDL, můžeme nazvat malým úklidové, který se stará o odklízení tuku a vrací jej zpět do jater, kde se cholesterol přirozeně tvoří. Znamená to, že tuk se v tepnách ukládá, ale s mnohem menší pravděpodobností než je to u LDL.
Vysoká hladina HDL v poměru LDL chrání vaše tělo před onemocněním kardiovaskulárního systému. Přestože cholesterol je do jisté míry dědičnou záležitostí, je možné ho porazit. HDL zvýšíte pravidelnou fyzickou aktivitou. Nemyslím tím, že ráno vstanete a jdete do práce, ale věnujte pohybu soustředěnou hodinu cvičení. Vězte, že to vašemu tělu nikdo nevezme.
Skvělé zdroje HDL
Kde se dobrý cholesterol nachází. Například ve vajíčkách. Pokud vás před tím někdo strašil, že vajíčka obsahují hodně cholesterolu, měl zastaralé informace. Ano, vajíčka skutečně obsahují cholesterol. Ale dobrý. Pokud si ráno dáte míchaná vejce, ještě si nekoledujete o infarkt a ucpání cév.
Druhým z mnoha zdrojů je pro nás neobvyklé avokádo. Kromě dobrých tuků obsahuje také dobrý cholesterol. Ještě jste ho nejedli? Nevadí, určitě zkuste. Najdete ho v každém větším supermarketu a uděláte z něj skvělé pomazánky, pomazánky a jiná jídla. Na chuť si možná budete muset zvyknout, ale určitě vám dříve či později zachutná.
Řešení?
Špatným tukům se nevyhnete, zda chcete či nechcete. Studie však odhalily, že problémem nejsou ani tak tuky jako sacharidy. Lidé, kteří omezili nebo zcela vyloučili rafinované cukry (bílý cukr, umělá sladidla …) zhubli tuk mnohem více než lidé, kteří omezili příjem tuku a ponechali si cukr. Navíc lidem, který přestaly sladit se nejen posunula ručička váhy směrem dolů, ale snížil se jim LDL (špatný) cholesterol a zvýšil HDL (dobrý) cholesterolu. Nyní však víte jak nato, tak nezoufejte a začněte jíst kvalitní jídla, zvolte lososa před slaninou, 1-2 šálky polotučného mléka týdně namísto 1 šálky denně. Namísto sledování zpráv v telce si jděte zaběhat se sluchátky v uších. Nezapomínejte, ve zdravém těle zdravý duch.