Jak začít běhat?

Tipy na správný běh

Nevíte jak správně byste měli začít běhat? Co byste na Vaší technice měly zlepšit a čemu byste se měli naopak vyhnout? Nechte se inspirovat triky v následujícím článku.

Běháním zhubnout

Pokud chceme běhat a zároveň hubnout, nezdá se nám na tom nic komplikované. Přece začneme běhat, a tím budeme i hubnout. Na redukování naší váhy však při hubnutí nestačí jen běhat, ale měli bychom běh kombinovat is jinými cviky. Lidé s vyšší hmotností než 90 kg při běhu zatěžují své klouby a kosti. Na začátku je pro ně výhodné začínat spíše s rychlou chůzí, plavání či jízdě na kole a po dosažení váhy přibližně 90 kg začít s během.

Začátek

Jakmile začneme běhat bychom běh měly provádět pravidelně. Ideální třikrát týdně po 30 minut. Tempo bychom měli zvolit takové, abychom vedle běhu byli schopni i mluvit. Společnost při běhu je stejně vítaná. Na začátek bychom měli praktikovat střídání běhu a rychlé chůze.

Rozcvička

Při běhu si musíme dávat pozor před zbytečnými poraněními, natažených či zkracováním svalů. Proto po a před každým během bychom měli pár minut věnovat rozcvičce (strečink).

Lidé do 25 let by měly provádět rozcvičku resp. natahování svalů, přibližně 5 až 10 minut. Lidé nad 25 let by této činnosti měli věnovat alespoň 15 až 20 minut.

Pitný režim

Nesmíme zapomenout ani na pitný režim, který je při běhu velmi důležitý. Náš organismus by se při běhu neměl vyčerpat ani přetížit. Pokud běhavý déle než 40 minut, vodu bychom měli mít vždy po ruce. Nicméně, během veder (teplota nad 25 ° C) by nám voda neměla chybět vůbec. Naše tělo se nesmí priehrať, a proto se můžeme během běhu i svlažit.

Kdy běhat?

Čas běhu závisí hlavně na nás, protože obvykle dopoledne (někdy i odpoledne) tráví většina lidí svůj čas v práci nebo ve škole. Ideální je ale běhat ráno, abychom našemu organismu nastavili ten správný biorytmus. Druhá alternativa je běhavé podvečer, kdy se vyhneme největším horku. Běhavé bychom naopak neměli cca 3 hodiny před spánkem.

Obuv

Běhat bychom měli v botách, v nichž se cítíme dobře, nedělají nám žádné otlaky a hlavně se nám v takových teniskách dobře běhá.

Technika

Je třeba běhat přirozeně a uvolněně přes přední část chodidla a mírně zakopat.

Dýchání by mělo být pravidelné, hluboké a plynulé. Důležitý je kvalitní výdech, abychom mohli udělat dlouhý nádech. Při výdechu břicho stěhujeme dovnitř a při nádechu se nadechujeme přes břicho a hrudník a opět vydechujeme. Trup je narovnaná, vzpřímený a ramena uvolněná. Ruce by měly být podél těla a hýbeme nimi pravidelně a přirozeně.

 

Rate this post

Leave a Reply