Cheat day

Každý to známe. Přišel nový rok, nové předsevzetí. Nový rok, nová já! Ale co když jsou všechny diety na nevydržení? Když Vás to už po prvním týdnu přestává bavit a neodvratitelně Vás přitahuje polička se sladkostmi?

Tak přesně na to je zde Cheat Day ! Den na který by se nemělo zapomínat při žádné dietě. Cheat Day je den v týdnu, který si sami vymezíte, a během něj budete moci sníst cokoliv, na co budete mít chuť. Podvádět budete v tomto případě jen svůj striktní jídelníček a sama sebe.

TIP: Zobrazit všechny typy stravování a diéty [wp-svg-icons icon=“arrow-up-right“ wrap=“i“]

Co je to přesně ten Cheat Day?

Pokud byste chtěli doslovný překlad z anglického originálu, jde o takzvaný  podvádzací den V češtině se s ním můžete setkat také jako s krásnějším synonymem, odpouštěcí den ‚. Někdo ho lidově přezdívá i „prasečí den“ , což nezní jako něco, co chcete aplikovat do svého dietního plánu.

Avšak zdání může klamat , zavedení tohoto dne vám ve vaší dietě naopak může výrazně pomoci. Tyto dny jsou, věřte-nevěřte, velkým hitem iu sportovců či modelek. Nikdo přece nevydrží držet dietu 365 dní v roce.

Zdá se vám jako hloupost, že by Vám den, kdy budete jíst tučné a ne zdravá jídla pomohl? Naopak!

Proč si zavést Cheat Day?

Důvod je jednoduchý! Každý už ví, že navzdory počátečnímu elánu do diety, odhodlání snadno povädne , někdy už po třetím-čtvrtém dni jedení hlíz a celozrnné mouky. A i přes překonání se, a krásným výsledkem z prvního týdne diety, po sedmi a více dnech (u každého jedince to může být individuálně) se začne spalování tuků pomalu ale jistě zpomalovat. Tělo si zvykne na snížený přísun živin a metabolismus se následně zpomalí.  Souvisí to s hormonem zvaným leptin

Co je to leptin?

Jde o jeden z nejvlivnějších hormonů těla . Kritický je právě pro nás, který chceme shodit nadbytečná kila, protože reguluje pocit hladu. Také mozku dává signál o hladině tuku a o tom, kdy ji třeba začít spalovat. Velmi lehce ale jeho komunikaci s mozkem přerušíme nesprávně zavedenými vysoko-sacharidovými dietami a podobně.

Pokud nějakým způsobem zadusit potřebu fyzického hladu, komunikace leptinu a tkáně se přeruší a vaše tělo ho bude produkovat stále více. Znamená to, že bude často nepřirozeně hladový, tuk se bude pomaleji neexistujícího spalovat, čili vaše vyhlídky na zhubnutí padnou jako domeček z karet.

Jak tomu předejít?

Zmíněný Cheat day může být jednou z odpovědí. Nejde jen o fyzické přerušení diety, funguje i na psychologické úrovni . Kolikrát člověka na dietě demotivuje zejména to, že už si nemůže dopřát své oblíbené palačinky, biftek nebo chipsy. Jednoduše to vědomí, že si musí něco odepřít.

A proto, jak píše Oscar Wilde, nejlepším způsobem jak odolat pokušení, je podlehnout mu . Tímto se Vás ale nesnažíme navést na cestu jedení vysoce kalorických nebo nezdravých jídel! Jak se říká a vždy také platí – všeho s mírou.

Tedy i když si Cheat Day zavedete, není něm vítané, abyste kvůli tomu, že je jeden krát týdně, zcela projedli do prasknutí. Pointou tohoto dne je najíst se toho, co máte rádi, ale v rozumné míře . Ne tedy vyjíst celou All-you-can-eat restauraci. Spíše si dopřát třeba halušky se slaninou, nebo něco jiného, po čem vaše srdce (a žaludek) celý týden toužilo.

Pomocí něj se metabolismus zase rozhýbe. Dostane více živin, jako minimum, na které jste ho donutily si zvyknout, a začne opět spalovat . Ne, nebudete celý týden spalovat to co jste pojedli naopak podnítí spalování i z toho, co budete zase jíst v následujících dnech, a co by jinak nedostalo podnět spálit.

Jak často a kdy si nastolit Cheat Day?

V dietních plánech je vše velmi subjektivní a stejně tak je na tom i Cheat Day. Pokud vydržíte dietu držet klidně i dva týdny, před tím, než pocítíte nutkání dát si nějaké zakázané ovoce, klidně. Ale není nic špatného na tom mít  Cheat Day i každý týden. Nebo jednou za dva týdny. 

Vymezte si jeden den v týdnu, nebo jeden den v měsíci, opravdu, každý podle potřeby . Zkuste tento den dodržovat, a nepřesouvat podle toho, jak vám vaše chutě poručí. Pokud je v neděli, tak je v neděli, nikoli v sobotu. Samozřejmě, jsou situace, kdy je nutné jej z nějakého důvodu posunout, nebudete přece na rodinné oslavě nebo svatbě hladovět. Ale s rozumem, a čistým svědomím.

Na co pamatovat

Netřeba zapomínat, že i mezi koláčky a sladkými pochutinami lze vybírat zdravější a kaloricky méně náročné alternativy . Pokud se tedy ze svého Cheat Day dne nechcete cítit zbytečně provinile, zamyslete se nad tímto.

Nespěchejte při pojídání v tomto dni, ale to vlastně v žádném. Vezměte si veškerý čas, který potřebujete. Dobře poprežúvané sousta a vychutnání si jídla, které požíváte, je přesně pointou tohoto dne. Také, pokud jíte pomalu, dříve si uvědomíte, že jste již vlastní plný , a více jídla byste snědla už jen Schütt.

Také, že máte podvádzací – nebo odpouštěcí – den, neznamená, že se nemůžete hýbat. Svůj metabolismus ve spalování nakopnete ještě více tím, že mu prokážete i trochu zdravého pohybu . Nemusíte se hned hnát do fitnes centra, přece jen jste před chvílí snědli chutný oběd, ale malá procházka po čtvrti nebo přírodě vám rozhodně neublíží. A možná i Váš případný domácí mazlíček by potěšil delší procházce.

5 pravidel Cheat Day:

 1. Neciťte žádnou vinu – Užijte si to. Vychutnejte si to. Pokud si dovolíte cítit proto vinen, celý tento den ztrácí pointu.
 2. Naplánujte si jídlo pro tento den – Výběr jídla by neměl být zcela spontánním rozhodnutím s prázdným žaludkem
 3. Nezapomeňte na poznatky o velikosti porcí – jídlo které si dopřejete máte Schütt sníst, ne se jím zcela nacpat a cítit se těžko
 4. Omezte si tyto dny – jak jsme výše uvedli, jeden krát týdně nebo jednou za dva týdny je ideální. Ne aby byl Cheat Day obden.
 5. Přeneste se přes něj – Nenechte tento den aby znovu probudil Vaše tendence jíst nezdravě. Zapojte své odhodlání, užijte si ho, a těšte se na další.

Výhody Cheat Day

 • Přestávka v dietovaní pomůže vašemu tělu zrehabilitovať leptin a zároveň nabrat energii.
 • Psychická úleva od neustálého odpírání si, po dopřál si jídla, na které jste měli chuť se budete cítit psychicky lépe a vyrovnanější.
 • Můžete ho brát jako odměnu za odmakaný týden, a každý ví, že systém odměn a trestů vždy odjakživa fungoval.
 • Funkčnost , co se týká podpory při odbourávání tuků. Když organismus dostane znovu větší příjem kalorií, jak je během diety už zvyklý, začne jejich nanovo odbourávat.

Nevýhody Cheat Day

 • Pro mnoho lidí je jeden Cheat Day původcem jejich starých špatných zvyklostí, a tedy návrat na zaběhnuté koleje bez diety. Všechno je to ale o pevné vůli .
 • Během tohoto dne má mnoho lidí zbytečně se přecpávat a potom zažívají nepříjemné pocity nadutosti nebo problémů ze stolicí. Zde znovu pripomíname- vše s mírou.
 • Někteří lidé se přesto, že si ho dopřávají pak cítí provinile, a tato previnilosť může vést až k poruchám stravování se a odmítání jídla. Proto jak jsme zmiňovali již výše, dopřejte si ho, jen pokud víte, že to vaše svědomí zvládne. A pamatujte si. Jeden podvádzací den vás neudělá tučnou. Stejně jako jeden den diety vás neudělá chudou.

Cheat Day nebo Cheat Meal?

Pokud jste si už někdy tuto tematiku vyhledávala, možná jste přišli do styku s pojmem Cheat Meal .  Stejně jako u Cheat Day, základ pochází od slova ‚podvádět‘, akorát místo podvádzacieho dne jedná o podvádzacie jídlo

Při Cheat Meal je známé procentuální 90/10. Což znamená, že 90% stravy, kterou za den přijmete by měla být vyvážená a dietní, a zbývajících 10% můžete takříkajíc zhřešit. Také to neznamená, že byste si Cheat Meal museli dopřát každý den, ale spíše jednoduše, když to na vás přijde. Třeba ale stále dbát na to, co to bude, a kolik toho bude.

Nejpopulárnější při dietách je ale procento 80/20, podporující dietní konzumaci sacharidů, bílkovin a tuků po 80% času, a zbývajících 20% zde vychází na podvádzacie jídlo . Cheat Meals byste si měli navrhnout tak, aby nenarušovaly zcela váš dietní režim, ale zároveň tak, abyste odvrátili hlad po sladkém /slaném, a udrželi se na své cestě se zdravým stravováním.

Nikdo se ještě skutečně neshodl na tom, která z těchto alternativ je lepší, proto je to na každého subjektivním zvážení . Jelikož zde hraje velkou roli psychika, jak jsme již výše zmiňovali, vyberte si prostě tu variantu, která vám přijde příjemnější, a ze které byste se měla cítit méně provinile.

Příkladem Cheat Meal z Instagramov známých food blogerů jsou například: pizza se zeleninou a masem, čokoládový koláč s celozrnné mouky, karé, dětské cereálie, accaico, nebo dokonce pravé anglické snídani. Fantazii se meze nekladou.

Jídelníček s Cheat Day

Nejlepším způsobem jak reálně zhubnout je nechat si vypracovat jídelníček na míru. Takový jídelníček je připraven pro Vás a Vaše potřeby odborníky, a obsahuje soubor receptů rozdělených do doporučeného počtu jídel na den. Většinou jde o snídani, svačinu, oběd, svačina a večeři. Jídla v takovém jídelníčku musí být energeticky a nutričně vyvážené.

Příklad jídelníčku:

den 1
snídaně Ovesná kaše, ořechy
svačina Velký pomeranč
oběd Dušený losos, celozrnná rýže
svačina Velké jablko
večeře Červená řepa, mozarella, topinka
den 2
snídaně Pečivo s cottage
svačina Velký pomeranč
oběd Eggcheese s chlebem
svačina Velké jablko
večeře Vajíčka a brambory na páře s kefírem
den 3
snídaně krupičných ovesná kaše s rozinkami
svačina Velký pomeranč
oběd Cizrnová konzerva
svačina Velké jablko
večeře Pečené brambory a cibule na plechu
den 4
snídaně Müsli (ne sladké z obchodu!)
svačina Velký pomeranč
oběd Dušený losos, celozrnná rýže
svačina Velké jablko
večeře Červená řepa, mozarella, topinka
den 2
snídaně Pečivo s cottage
svačina Velký pomeranč
oběd Eggcheese s chlebem
svačina Velké jablko
večeře Vajíčka a brambory na páře s kefírem
den 3
snídaně krupičných ovesná kaše s rozinkami
svačina Velký pomeranč
oběd Cizrnová konzerva
svačina Velké jablko
večeře Pečené brambory a cibule na plechu
den 4
snídaně Müsli (ne sladké z obchodu!)
svačina Velký pomeranč
oběd Kuřecí prsa s batatas na páře
svačina Velké jablko
večeře Pstruh s vařenými bramborami
den 5
snídaně Chléb s arašídovým máslem
svačina Velký pomeranč
oběd Špagety na štiplavě
svačina Velké jablko
večeře Vařený sladký brambor, sýr
den 6
snídaně Kakao a chléb s francouzskou pomazánkou
svačina Velký pomeranč
oběd Brokolicový salát s kuřecími prsy, kuskus
svačina Velké jablko
večeře Čočka s vejcem, celozrnný chléb
den 7 CHEAT DAY
Rate this post

Leave a Reply