Rýžová-diéta

Rýžová dieta

Na očistu dobře poslouží rýžová dieta

Rýžová dieta slouží k celkovou očistu organismu od odpadních látek . Nejde proto ani moc o redukční dietu jako o dietu na principu detoxu . Celá dieta spočívá v konzumaci rýže . Samozřejmě, díky omezení potravy a tedy celkového příjmu dochází ik postupnému hubnutí . Můžeme říci, že rýžová dieta je poměrně komplikovaná a spíše funguje na principu paradoxu . Na jedné straně jde o výživnou potravinu, tedy rýže obsahuje dostatek nejen vitamínů a minerálů ale má i dostatek energie . Na straně druhé, rýže je plná sacharidů a většina diet si zakládá na tom, sacharidy omezuje . Při rýžové dietě však cukry ještě několik násobně přidáváte. To však ale nemusí znamenat, že tělo nesáhne i na tukové zásoby, viz sacharidová dieta .

Měli byste VĚDĚT
Chcete reálné zhubnout 5 a více kilogramů? KetoMIX je aktuální novinka z České republiky, kde pomocí předpřipravených jídel navodíte stav ketózy a vaše váha půjde rapidně dolů! Chcem si prečítať o KetoMIX programe [wp-svg-icons icon=“arrow-right-3″ wrap=“i“]…

Obsah článku

 1. Přehled
 2. Jak začít?
 3. Druhy rýže
 4. Glykemický index v rýži
 5. Pozitiva a negativa
 6. Jídelníček
[st_icon_box background=’#ffffff‘ opacity=’0.1′ border_color=’#ddff00′ icon=’info‘ icon_color=’#11ff00′ icon_bg=’#deff05′ icon_position=’icon-top‘ icon_spin=’yes‘]

Stručný přehled

 • očistí organismus od odpadních látek
 • spočívá v konzumaci rýže
 • doporučuje se ukončit ji po 10 dnech
 • rýže se nesmí nijak dochucovat ani solit
[/st_icon_box]

Jak začít s rýžovou dietou

Jako většina dietních programů, i rýžová dieta má své limity, co se týče jejího nasazení. Většina jednotvárných diet by měla ukončit do 10ti dnů a jinak to není ani při rýžové dietě.  Celková délka se doporučuje na 3 až 5 dní , s maximální délkou do 10 dnů  a můžete zhubnout až 5 kg za relativně krátkou dobu. Jak už z názvu vyplývá, základní potravinou je rýže.

Nejlepší je Basmati nebo neloupaná , ani jedna však není podmínkou a mohou se různě střídat či kombinovat ť. Podmínkou je jen přísný zákaz ochucovat a hlavně solit rýži. Základem pro úspěšné zvládnutí rýžové diety je právě její střídání. Ačkoliv nyní se Vám může zdát že všechny druhy rýže jsou stejné, ne je tomu tak. AJ když teď máte pocit, že všechny druhy rýže jsou v zásadě stejné, během diety pravděpodobně všechno změní a budete vědět docenit různé druhy rýže.

rýžová-diéta

Druhy rýže

Existují různé druhy rýže a mezi ty nejoblíbenější určitě patří loupaná, pololoupaná, neloupaná dlouhozrnná, sladká či jasmínová. Jednou z nejznámějších druhů je určitě i Basmati. Při rýžové dietě se doporučuje vyhnout bílé Ryzý . Je totiž zbavena povrchové slupky (loupaná) a tím zbavená velké části výživných látek a vlákniny, čímž se její glykemický index ve velké míře zvyšuje. Má to však i odvrácenou stranou a to že taková rýže je lepší a dost lehce stravitelná, proto je ideální ji tedy alespoň částečně kombinovat s jinými druhy.

Glykemický index

Rýži je vhodné vybírat nejen podle druhu ale také podle glykemického indexu . O glykemickém indexu můžeme v krátkosti říci, že jde o číslo, které nám říká za jakou dobu se přibližně zvýší cukr, tedy jeho hladina v krvi. Čili potraviny, které mají tento index vysoký způsobují vysokou glykemii v krvi. V praxi to sice znamená, že energie v cukrech je rychle dostupná, ale zároveň i rychle klesne pod požadovanou úroveň čehož následkem je opětovný pocit hladu .

Proto potraviny, které mají GI vysoké způsobují rychlý pocit hladu, což je v případě diety nežádoucí jev. Z tohoto důvodu se vyžaduje konzumace takových potravin, které budou mít glykemický index co nejnižší a tedy cukr v krvi bude kolísat mírnější. To bude mít za následek, že zůstanete déle bez pocitu hladu , váš cukr bude stabilnější, spotřeba inzulínu vyrovnanější a dokonce se ve významné míře omezuje chuť na sladké. Rýžová dieta to může zajistit také, ale jak jsme již zmínili je třeba si vybrat neloupanou rýži, která má dostatek vlákniny a nízký GI.

Vhodná při chorobách

Rýžová dieta není vhodná jen při hubnutí. Má mnoho pozitiv i při léčbě některých chorob. Mezi ně patří například žaludeční problémy , například střevní, žlučníkové nebo jaterní choroby. Jisté zlepšení se vyskytují i při kardiovaskulárních onemocněních . Pokud máte alergie nebo například psoriáza, mohla by vám rýžová dieta skutečně pomoci a vaši situaci zlepšit.

Alternativa

Účinný KetoMIX

KetoMIX je forma stravovacího programu, který zahrnuje předpřipravené jídla, které uvedou váš metabolismus do stavu ketózy. Tento stav způsobí agresivní spalování vašich tuků.

Při tomto typu stravování nehrozí jojo efekt, nakolik se stravujete prostřednictvím kompletní jídelní nabídky zahrnující koktejly, polévky, omelety apod. + Vám odpadá starost si takové jídla připravovat.

Program obsahuje:

 • Koktejly, polévky, omelety, kaše + příchutě
 • zdarma praktický shaker
 • kompletní manuál, recepty i jídelníček

Můžete si vybrat stravovací program na míru. Jedno jídlo vychází v přepočtu pouze 36 Kč. Střední program obsahuje jídla na 4 týdny, při kterém stabilně a postupně shodíte až 5kg.

Strava je připravena specialisty na nadváhu za účelem redukce váhy. Dlouhodobým užíváním (2 měsíce) víte spolehlivě zhubnout více než 15 kg. Kolik chcete shodit kg záleží pouze na vás.

Přečíst recenzi

Rýžová dieta – pozitivní a negativní vlastnosti

Pozitiva

Rýžová dieta způsobí díky omezenému příjmu potravin a tedy i energie rychlé hubnutí , ale jen do určitého bodu (řekněme při 10 dnech to bude cca 5kg). Proto není vhodná na dlouhodobý redukční plán vaší hmotnosti. Tato dieta významně detoxikuje organismus a také pročistí celou trávicí soustavu. Velkým plusem této diety je, že nedržíme při ní hladovku, protože tělu dodáváme dostatek energie ve formě sacharidů.

Někteří odborníci tvrdí že rýžová dieta je výbornou prevencí civilizačních onemocnění a v některých případech snižuje cholesterol . V rýži jsou zastoupeny i vitaminy skupiny B a také minerály jako fosfor, draslík, hořčík, železo a dostatek vlákniny.

Negativa

Při této dietě dostává organismus téměř výhradně pouze nekvalitní bílkoviny a některé živiny vůbec . Je téměř jisté, že za krátkou dobu vám rýže přestane chutnat a ani změna za jiný druh nemusí pomoci. Z počátku je úbytek váhy poměrně rychlý, problém je však v tom že shazuje pouze vodu a svalovinu.

Další nevýhodou je, že rýže obsahuje hodně sacharidů, z kterými se musí vypořádat ještě před tukovými zásobami. Na konci diety, resp. po jejím ukončení se rychle dostaví jo-jo efekt a vy jste tam, kde před deseti dny. Je to zapříčiněno hlavně návratem k původní, možná nevyvážené stravě.

Vhodné a nevhodné potraviny

Povolené potraviny jsou téměř výlučně rýže (sladká, jasmínová, neloupaná, pololoupaná běžná i Basmati). Z masa je to pouze buřičů a libové ryby. Při zelenině se meze nekladou, nemůže však způsobovat nadýmání. Voda může být pouze neochucená a neperlivá. Zakázané jsou všechny tuky, mléčné výrobky, sladké vody tučné druhy ryb a také masa jako vepřové, hovězí a podobně.

Různé diety přinášejí různé výsledky. Většinou ale škodí, proto byste si měli přečíst i o Ketomixe…

Rýžová dieta – jídelníček

Princip jídelníčku je při rýžové dietě velmi jednoduchý. Konzumuje se převážně rýže a to do 250g /denně. Také dovoleno druhy masa a neperlivé a neslazené vody, přes 3 litry za den. Doporučuje se aby byla strava podávána 5x denně. Po ukončení diety se kvalitně stravovat ještě aspoň týden aby se snížila pravděpodobnost silného jo-jo efektu.

První den rýžové kúry:

 • snídaně: rýže běžná bílá do 50g
 • svačina: rýže dle vlastního výběru do 40g
 • oběd: celozrnná do 60g
 • svačina: vlastní výběr rýže do 40g
 • večeře: Basmati do 50g

Tento možný jídelníček má spolu 240g rýže.

Druhý den rýžové diety:

 • snídaně: Natural do 50g + bylinky
 • svačina: sladká rýže do 40 g
 • oběd: celozrnná do 60g + 100g kuřecích prsou
 • svačina: vlastní výběr do 40g
 • večeře: Basmati do 50g + zelenina na páře

Třetí den rýžové diety:

 • snídaně: kaše z rýže (ochucená mlékem, máslem a medem)
 • svačina: jasmínová do 40g + neštiplavé bylinky
 • oběd: celozrnná (50g) s kuřecími játry (100g)
 • svačina: neloupaná rýže (40g) se sojovou omáčkou
 • večeře: Basmati do 50g a dušená zelenina

Jako většina diet, i ta rýžová má svá negativa. Tím největším, jak už bývá zvykem, je jojo efekt. Také rýže je zdrojem malého množství živin, rozhodně proto nedoporučujeme rýžovou dietu každému.

V SK: Ryžová diéta

Pokud máte zkušenosti s konzumací rýži za účelem dietního stravování, budeme rádi pokud se s námi podělíte v komentářích o Vaše zkušenosti.

3.6/5 - (5 votes)

Leave a Reply