aerobik

Aerobik

Aerobik

V Česku je oblíbených množství sportů, ale o něco méně lidí zná Aerobik. Jde o sport, který zaujme zejména fanoušky dynamické hudby. Během cvičení aerobiku se totiž neustále poslouchá hudba, aby si sportovec udržel vhodné tempo. Z toho vyplývá, že se jedná o kondiční cvičení, a sice cvičení zaměřené na celkovou tělesnou kondici a vytrvalost. Kromě zmíněných hudebních fanoušků si v něm najdou zálibu i lidé, kteří si chtějí zlepšit výkonnost pro jiný sport nebo lidé, které trápí problém s nadváhou. Velkou výhodou je, že pokud nemluvíme o sportovním aerobiku, existuje množství možností, jak aerobik cvičit v závislosti od konkrétního člověka. Každý se tedy může aerobiku věnovat podle svých osobních preferencí a hlavně tělesných schopností.

Historie aerobiku

Za zakladatele můžeme považovat Američana Kennetha Coopera, který se zabýval cvičením a v roce 1968 vydal knihu Aerobics. Jacke Sorensová později aerobik doplnila o taneční prvky a co je důležité, přidala hudební doprovod. Herečka Jane Fondová výrazně pomohla k propagaci mezi širokou veřejností a dokonce o něm vydala i sérii videokazet. Zajímavostí je, že v sousedním Česku v roce 1999 přicházela na cvičení aerobiku až čtvrtina populace, a to zejména ženy.

Rozdělení aerobiku a definice

Aerobik můžeme rozdělit na tři základní skupiny v závislosti na náročnosti. Vzestupně jsou to:

  • nízký aerobik (low impact)
  • vysoký aerobik (high impact)
  • kombinovaný aerobik

Nízký se svou povahou zaměřuje zejména na sníženou zátěž dolních končetin, aby nebyly příliš namáhané klouby a hlavně kolena. Pokud má člověk nadváhu nebo dokonce obezitu, přílišné namáhání by mohlo vést k úrazu nohou a hlavně poškození kolenního kloubu, který patří v případě větší zátěže mezi nejnáchylnější části těla. Pokud jste tedy dosud neprováděly jiný sport a aerobik vás zaujal, je velmi vhodné začít právě lehkým.

Druhý vysoký aerobik se naopak zaměřuje právě na dolní končetiny. Součástí tréninku jsou vysoké a nízké skoky, poskoky a další cviky, které výrazně namáhají nohy a posílí jejich sílu a stabilitu. Vysoký aerobik může být až takový náročný, že v některých momentech se tělo vůbec nedotýká země. I nároční sportovci by si ale měli dávat velký pozor a lidově řečeno „nepřehnat to“, aby nedošlo k úrazu.

Poslední kategorie je zlatý střed. Kombinuje v sobě prvky nízkého i vysokého aerobiku tak, aby byly vyvážené. Osoba tak nejefektivnější procvičí celé tělo a vzhledem k postupnému cvičení různých částí dostanou právě to neprojevilo „odpočívající“ svaly dostatek času na regeneraci. V současnosti se kombinovaný aerobik dokonce upřednostňuje před vysokým, protože je z fyziologického hlediska nejvhodnější a pokud se nechcete výslovně zaměřit na nohy, získáte s ním nejlepší výsledky.

V závislosti na speciálních potřeb některých fanoušků aerobiku vznikly i další speciální kategorie. Patří mezi ně posilovací aerobik, taneční aerobik, kick box aerobik, spinning nebo dokonce aqua aerobik. Vlastní kategorii si může s dostatečnými znalostmi z fyziologie a hlavně cvičení vytvořit prakticky kdokoliv. K tomu, aby šlo o aerobik musí cvičení splňovat několik podmínek. Pojďme se na tuto problematiku podívat blíže.

Co je podstatou aerobiku?

Na aerobiku je nejzajímavější to, že nejde o konkrétní způsob provádění jednotlivých cviků a dodržování přesně stanovených pravidel, ale zaměřuje se spíše na způsob, jakým při cvičení funguje tělo. Vzhledem k tomu, že jde o aerobní cvičení, a tedy cvičení zaměřené na okysličení je důležité, abyste nešli na doraz. Pokud jde o intenzitu, běžným lidem se doporučuje trénovat 3-5krát týdně po dobu 15 až 50 minut. Interval v délce cvičení je o něco větší a samozřejmě závisí na schopnostech daného člověka a intenzity tréninku, jakož i od časových možností. Mnohem důležitější je ale soustředit se na spotřebu kyslíku. Aerobik se totiž musí cvičit bez vzniku kyslíkového dluhu nebo lidově řečeno – bez toho, abyste se velmi zadýchali. Spotřeba kyslíku by neměla překročit 85% maximální a maximum tepové frekvence nemůžete překročit o 90%. Pokud dodržíte tato důležitá kritéria, aerobik bude zaručeně působit na kardiovaskulární systém, zvýší kapacitu plic, zlepší pohybové ústrojí a pokud jste měli problémy s metabolismem, s největší pravděpodobností se napraví. Prokázaný však byl i pozitivní vliv na psychiku. Pokud se nad tím zamyslíte, není to překvapující. Se zlepšeným zdravím a postavou se to totiž dostaví samo. Kromě toho, trénink doprovázený hudbou je příjemný, a proto pokud s ním někdo začne, vždycky si na něj najde čas.

Jak se cvičí?

Nejčastěji se aerobik cvičí v menších skupinkách vytvořených na základě schopnosti jednotlivých členů. Skupinu řídí fitness instruktor, který kromě tvorby choreografie, a tedy i názorného předvedení cviků kontroluje, zda je lidé provádějí správně. Celé cvičení by mělo obsahovat několik částí podle zaměření. Trénink obvykle začíná zahřátím a strečinkem a následně se již přechází k aerobním cvičením popsaným v začátku článku (vysoký, nízký a kombinovaný aerobik). Ke konci cvičení přechází na klidnější a posilovací cviky. Trénink je nakonec završen závěrečným natahováním. Pokud nevíte, kde se ve vašem okolí aerobik cvičí nebo nechcete cestovat, případně se stydíte začít s aerobikem na veřejnosti, můžete využít hodiny aerobiku v televizi nebo ještě lépe, na internetu. V tom případě můžete cvičit kdykoliv když budete mít chuť. Nezapomínejte ale na to, že celé cvičení musí proběhnout bez přerušení a je velmi důležité, aby mělo správný rytmus. Na začátek si tedy nezvolte příliš namáhavé cvičení s vysokým tempem, abyste nezadýchali a s přehledem za ostatními stíhali.

Rovněž stojí za pokus

Určitě byste do seznamu sportů, nebo spíše druhů cvičení, které chcete zkusit měly dopsat i aerobik, protože jak jste se dočetli, je to cvičení našemu tělu velmi prospěšné a pokud je prováděno správně tak, jak má být tak i velmi užitečné.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply