sacharidovvé-vlny

Sacharidové vlny

Ne pro každého jsou sacharidové vlny vhodné

Proč sacharidové vlny ? Proč ne bílkovinné? Asi proto, že základní funkcí sacharidů je energetická hodnota, jsou rychlým zdrojem energie a neodmyslitelně patří do jídelníčku každého sportovce. Sportovci si po tvrdém tréninku dopřejí dávku rychlých sacharidů, a tak doplní svou ztracenou energii, kterou potřebují na regeneraci a růst svalové hmoty.

Měli byste VĚDĚT
Chcete reálné zhubnout 5 a více kilogramů? KetoMIX je aktuální novinka z České republiky, kde pomocí předpřipravených jídel navodíte stav ketózy a vaše váha půjde rapidně dolů! Chcem si prečítať o KetoMIX programe [wp-svg-icons icon=“arrow-right-3″ wrap=“i“]…

Obsah článku

 1. Přehled
 2. Zásady diety
 3. Jak dodržovat dietu?
 4. Jídelníček
 5. Shrnutí na závěr
[st_icon_box background=’#ffffff‘ opacity=’0.1′ border_color=’#ddff00′ icon=’info‘ icon_color=’#11ff00′ icon_bg=’#deff05′ icon_position=’icon-top‘ icon_spin=’yes‘]

Stručný přehled

 • princip spočívá v sacharidových vlnách
 • přijímáte postupně vždy jiné množství sacharidů v potravě
 • podle množství přijatých sacharidů přizpůsobujete dávku fyzické zátěže pro tělo
[/st_icon_box]

Při sacharidových vlnách jde o cyklování, resp. delene sacharidů z dne na den. V praxi to znamená, že jeden den si dopřejete dávku sacharidů v množství 80% celkové přijaté potravy a jiný den jen 10% . Toto dělení samozřejmě doplněné tréninkem a bílkovinami, vám přinese účinné spalování podkožního tuku a zároveň se vám pěkně vyrýsuje tělo. To je také dobrý důvod, proč se tento druh stravování nazývá i rýsovací dieta.

 Zásady diety

Zní to krásně, co říkáte? No má to pár háčků. Ačkoli princip diety je jednoduchý, chce to pořádně pevnou vůli , protože dieta v podobě sacharidových vln patří mezi nejnáročnější vůbec.

Jde o změnu stravování pro lidi, kteří dlouhodobě dodržují racionální a zdravou stravu.

  Princip sacharidových vln spočívá v postupném přijímání množství sacharidů v potravě.   Jste žena ? První den byste měli přijmout přibližně 30 gramů sacharidů, muži 50 a postupně je zvyšovat. Končíte sedmi dnem, pro ženy s dávkou 300 gramů sacharidů, u mužů o co si více 350 – 450 gramů , kdy konzumujete v omezeném množství prakticky cokoli. Následující den, den 8 postupujete jako na začátku, za den opět jen 30/50 gramů sacharidů . Může to vypadat asi tak, že první den přijmete 30/50 gramů, druhý 50 gramů a další dny zvyšujete dávku o 50 gramů. Dny, kdy je příjem sacharidů vyšší, zařaďte prioritní tréninky, protože vzhledem na fyzickou zátěž bude vaše tělo potřebovat více cukru.

Sacharidové vlny – jak to vypadá?

Schéma sacharidů pro dámy bude vypadat asi takto:

30 – 50 – 100 – 150 – 200 – 250 – 300 – 30 – 50

U pánů je mírně odlišná, mají přece jinou stavbu těla a jiné potřeby:

50 – 100 – 150 – 200 – 250 – 300 – 350 – 50 – 100

Je však možné naplánovat sacharidy i s většími odchylkami, např. podle schématu: 100 – 200 – 350 – 50 – 150 – 250 – 450 (konkrétně pro muže) nebo podle schématu 50 – 50 – 100 – 100 – 150 – 150 – 200 – 200, tedy dva dny budete přijímat stejnou dávku, to už závisí jen a jen na vás a vašem cíli. Postupně si můžete vlny upravovat jak vám to bude vyhovovat.

Alternativa

Účinný KetoMIX

KetoMIX je forma stravovacího programu, který zahrnuje předpřipravené jídla, které uvedou váš metabolismus do stavu ketózy. Tento stav způsobí agresivní spalování vašich tuků.

Při tomto typu stravování nehrozí jojo efekt, nakolik se stravujete prostřednictvím kompletní jídelní nabídky zahrnující koktejly, polévky, omelety apod. + Vám odpadá starost si takové jídla připravovat.

Program obsahuje:

 • Koktejly, polévky, omelety, kaše + příchutě
 • zdarma praktický shaker
 • kompletní manuál, recepty i jídelníček

Můžete si vybrat stravovací program na míru. Jedno jídlo vychází v přepočtu pouze 36 Kč. Střední program obsahuje jídla na 4 týdny, při kterém stabilně a postupně shodíte až 5kg.

Strava je připravena specialisty na nadváhu za účelem redukce váhy. Dlouhodobým užíváním (2 měsíce) víte spolehlivě zhubnout více než 15 kg. Kolik chcete shodit kg záleží pouze na vás.

Přečíst recenzi

 Krok za krokem

Nespěchejte , jděte na to postupně a pomalu. Před samotným procesem je třeba poznat hlavně své tělo. Prvním krokem je výpočet úrovně vašeho bazálního metabolismu kolik energie vydá mé tělo bez jakékoliv aktivity). Bazální metabolismus mj ovlivňuje i to, zda jste aktivní sportovec nebo pasivní .

Dalším krokem je stanovení si celkového kalorického příjmu . Chcete nabrat svalovou hmotu? Jezte více kalorií. Pokud chcete zhubnout, pochopitelně jezte méně.   V obou případech jde přibližně o 20% více nebo méně kalorií na den .   Následuje poměr živin. Bílkoviny zůstanou relativně stabilní, přičemž ve středních hodnotách vln, by mělo být jejich množství stejné jako u sacharidech. Podle toho zda chcete zhubnout nebo přibrat musíte přijmout množství kalorií (20% minus nebo plus). Po výpočtu celkového kalorického příjmu odečteme bílkoviny a sacharidy a zbylé kalorie nahradíme tukem samozřejmě zdravým. A můžeme přistoupit k jídelníčku.

Důležité je jíst 6-7 jídel denně, přičemž 3 budou obsahovat sacharidy a 3 ne, to je základním principem sacharidových vln. Ideální by bylo, kdyby jídla s příjmem sacharidů sníte do oběda. Nezapomínejte, že po tréninku potřebujete dávku cukru, takže i tento chod si naplánujte do oběda.

Pro názornou ukázku vám přinášíme první den z vln určený pro ženy . Předpokládáme, že žena má 70 kg tělesné hmotnosti.

Den 1.

 • snídaně: smaženice z 2 vajíček, ale jedno žloutek odstraníme
 • svačina: proteinový nápoj
 • oběd: 150g grilovaných kuřecích prsou a 300g zeleninový salát
 • svačina: 250g tvarohu s petrželkou nebo pažitkou
 • první večeře: smaženice ze 4 vajíček, ale dvě žloutku odstraníme
 • druhá večeře: 150g pečeného Pangasius

Sacharidové vlny pro mužů (90kg tělesné hmotnosti):

Den 2.

 • snídaně: 6 vaječných bílků s jedním žloutkem, 80 gramů ovesných vloček
 • svačina: 150g kuřecích prsou, zelenina a ½ šálku rýže 65g
 • oběd: 150 gramů kuřecích prsou, zelenina
 • svačina: 150g kuřecích prsou, zelenina
 • první večeře: 150g hovězího zadního, zelenina
 • druhá večeře: vícesložkový / noční protein

Jak pokračovat?

Jak se jsme výše, důležité je postupné navyšování sacharidů během jednotlivých dnů. Zeny si mohou dávat i kratší změny tedy např. začnou na 50g, pak 100, 150 a přejdou zasen na 50g.

Důležité je při tvorbě jídelníčku přejít do kalorického deficitu, což je základ vlastně každé diety, ne jen sacharidového vlnění. Základem při tvorbě jídelníčku jsou kalorické tabulky .

Na závěr

Než se odhodláte dát se na vlnění, poraďte se se svým trenérem nebo odborníkem. Pokud se však rozhodnete dát se na tuto vlnu samy,   buďte opatrní, protože při nízké hladině cukru v krvi hrozí hypoglykémie  . Na kolik je dieta na principu sacharidového vlnění vytvořena na bázi objemu a následného rýsování, není vhodná pro dlouhodobé praktikování a po jejím ukončení počítejte is jojo efektem.

Různé diety přinášejí různé výsledky. Většinou ale škodí, proto byste si měli přečíst i o Ketomixe…

Logicky byste se měli věnovat sportu . Tělo nevyrýsují jen díky dietě, chce to pohyb a aktivitu. Investujte do permanentky do sportovního centra, zeptejte se na rady od zkušených známých, začněte cvičit spolu s kamarádem nebo partnerem / partnerkou a navzájem se motivujte. Pokud na to máte finance, sežeňte si trenéra .

Pomoci by mohl i internet a internetové fóra , kde najdete množství rad a inspiraci. Klidně cvičte i doma, můžete si koupit sportovní příslušenství nebo cvičit s vlastní váhou.

Sacharidové vlny – máte s nimi osobní zkušenost? Podělte se s námi o ně v komentářích.

3/5 - (6 votes)

Leave a Reply