Jaterní dieta. Je nutná hlavně při mononukleóze
Infekční mononukleóza , nazývaná také jako nemoc z líbání , patří mezi onemocnění virového původu postihující játra . Toto onemocnění je způsobeno herpetickými viry Epstein – Barrové a postihuje především dospívajících a mladých dospělých. Jaterní dieta je jedním z pilířů úspěšné léčby.
Obsah článku
[st_icon_box background=’#ffffff‘ opacity=’0.1′ border_color=’#ddff00′ icon=’info‘ icon_color=’#11ff00′ icon_bg=’#deff05′ icon_position=’icon-top‘ icon_spin=’yes‘]Stručný přehled
- je nutná při mononukleóze
- nesmí se konzumovat alkohol
- výběr jídel musí odpovídat zdravému stravování jako u nemocného člověka
- je nutné zajistit dostatečný přísun minerálů a vitamínů
Nemoc z líbání?
O mononukleóze se často říká, že je to nemoc z líbání. Důvodem, proč je to tak je, že nakažená osoba přenáší virus právě prostřednictvím slin . Projev infekce do velké míry záleží od imunitního systému organismu. Pokud vaše tělo disponuje silným imunitním systémem nebo tělo nepociťuje stres, zda se nenacházíte v totálním nervovém vypětí se může stát, že u vás choroba nepropukne . Statistika ukázala, že ze 100 lidí vystavených viru EB se nakazí jen 5.
Projevy
Projevy mononukleózy jsou velmi nenápadné. Projevuje se jako únava, vyčerpanost, bolest hlavy, zimnicí, pocením, bolestí svalů a zvýšenou teplotou. Lidé si prvotní příznaky často nevšímají, většinou je berou jako následek shonu, uspěchané se , nespavosti nebo si myslí, že prochladli. Počáteční stadium této virové choroby může trvat jen několik dní nebo až dva či tři týdny. Do značné míry to ovlivňuje věk osoby a jak jsme již zmínili, síla imunitního systému .
U dětí nemoc přetrvává jen několik dní, u dospělých dva až tři týdny. Následně se dostaví typické projevy nemoci, mezi které patří zvýšená teplota u dospělých a vysoká horečka u dětí, angína s hnisavými bílými povlaky na mandlích a zduření lymfatických uzlin , což způsobuje, že nemocný má huhňavý hlas a navíc těžko dýchá.
Pacient nakažený mononukleózou pociťuje nepříjemné pálení v krku, nesnesitelnou bolest při polykání a mívá suché až popraskané rty. Kromě otoku lymfatických uzlin pod dolní čelistí a na krku, můžeme zvětšené uzliny nahmatat iv podpaží nebo v tříslech. Průvodním znakem nemoci může být i nepříjemný tlak pod pravým žebrem , zač může zvětšující se játra. Otéct mohou i oční víčka a vyskytuje se i nažloutlé oční bělmo . U menší části nakažené populace se mononukleóza projevuje i jako zánět jater, ale může připomínat i onemocnění břišním tyfem bez výraznější angíny. Na základě širokého spektra možných projevů je zřejmé, že není snadné včasné rozpoznání infekční mononukleózy.
Léčba mononukleózy – jaterní dieta je na místě
Časové trvání vyléčení mononukleózy se pohybuje okolo 6 měsíců. Léčba v akutní fázi sestává z ležení a odpočívání. Někteří lékaři tvrdí, že v počátečním stadiu nemoci je vhodné držet 24 hodinový půst, který sestává pouze z pití vody nebo z pití z čerstvé zeleninové nebo ovocné šťávy či bezového a mátového čaje. Kdysi léčba kromě oddechování na lůžku sestávala iz dodržování přísné, tzv. jaterní diety. Dnes již jaterní dieta není striktním pravidlem, ale s ní dokážete tělu významně pomoci.
Dostačující bude i to, pokud se budete držet obecně platnými zásadami zdravého stravování, jehož základem je přiměřené přijetí všech základních živin.
Jaterní dieta
Po odeznění akutní fáze onemocnění, která je spojena s nechutenstvím , se zpravidla podává strava s optimálním množstvím všech nutričních živin s přiměřeným množstvím tuků. Avšak i navzdory tomuto neomezovaný se, je nutné dodržovat jisté zásady, které v sobě nesou zákazy a příkazy.
Zákazy a příkazy
V kategorii zákazů je na prvním místě alkohol a to v jakékoliv formě, minimálně ještě měsíc po laboratorních testech. Alkohol způsobuje játrech nadměrnou metabolickou zátěž a je jako jed, vysoce toxický. Odborníci ho po akutním průběhu onemocnění řadí zcela vyloučit ještě alespoň půl roku.
Ostatní požadavky lze shrnout do příkazů. Důležité je dbát na kvalitu přijaté stravy. Je totiž třeba aby splňovala požadavky zdravé výživy. Výběr podávaných jídel a jejich úprava musí odpovídat dietě, která šetří organismus nemocného. Je nezbytné počítat s tím, že záněty se nevyskytly jen v játrech, ale iv jiných orgánech (mandle, atd.). Proto se doporučuje pravidelné rozložení potravy a během dne jíst kromě 3 hlavních jídel i lehčí svačiny.
Vhodné složky potravy
Kromě pravidelného rozložení potravy je důležité i její složení a na to poslouží jaterní dieta. V přiměřeném, ne nadměrném množství jsou v ní zastoupeny tuky v podobě nenasycených mastných kyselin , které by měly tvořit zhruba 1/3 energetického příjmu celkového množství přijatých mastných kyselin. Znamená to, že například při energetické hodnotě asi 9 000 kJ (asi 2 150 kcal) by maximum bylo 79 g tuků na den. Z toho 1/3 by představovala nenasycený tuk a 2/3 tuk nasycený, což je prakticky olej. Můžeme tedy spočítat, že při tomto množství by tuky měly tvořit více než 50 g na den. Nezapomínejme, že právě v olejích se nacházejí důležité látky, příznivě ovlivňují imunitní systém, činnost jater, mozku a množství dalších orgánů.
S tukem velmi úzce souvisí druh bílkovin . Především děti a mladí lidé nemají mléčnou intoleranci, tedy netrpievajú nesnášenlivostí mléka a mléčných výrobků, proto by jistá část bílkovin měla být přijata z mléčných výrobků. Bílkoviny lze přijímat i masem, ale ne tučným, nejvhodnější je bílé maso = kuřata, krůty a vhodné jsou i uzené ryby.
Vzhledem k tomu, že část nemocných může mít po infekční žloutence a mononukleóze určitou dobu potíže se žlučníkem, je vhodné nejíst smažené i pečené či tučná jídla. Délka stravovacích omezení závisí na snášenlivosti těchto jídel. Přechod na normální stravu je pozvolný a uskutečňuje se 2 -3 měsíce.
S tepelnou úpravou jídla souvisí jeho ochucování prostřednictvím koření. Důležité je upozornit, že v prvním stadiu onemocnění není vhodné jídlo nadměrně kořenit, používat chilli a ostrou papriku. Jídlo ochucuje jen oreganem, bazalkou, rozmarýnem a podobnými kořením.
Ovoce a zelenina
Jednou z nejdůležitějších požadavků jaterní diety je zajistit dost vitamínů a minerálů v přirozené formě, jejichž zdrojem je zelenina a ovoce . Vitamíny a minerály v této formě jsou nezbytné pro regeneraci organismu. Doporučuje se však i tzv. zeleninová a ovocná rozmanitost, tedy konzumovat různou zeleninu a ovoce, protože jedení jen jednoho druhu ovoce je na regeneraci nedostačující. Na dospělého člověka připadá až ¾ kg ovoce a zeleniny, a to ne v jedné porci denně, ale celkově v 4 až 5 dávkách. Znamená to, že při jaterní dietě jíme zeleninu při každém hlavním jídle, ovoce jíme v rámci svačiny, dokonce i po večeři.
Stejně velký význam jako má zelenina a ovoce má i pití přírodních, co možná čerstvých ovocných šťáv (moštů, přírodních džusů, odstavení ovoce), ale i ovocné čaje, které jsou sice méně účinné, ale v každém případě výhodnější než popíjení limonádu a bublinkových nápojů.
Alternativa
Účinný KetoMIX
KetoMIX je forma stravovacího programu, který zahrnuje předpřipravené jídla, které uvedou váš metabolismus do stavu ketózy. Tento stav způsobí agresivní spalování vašich tuků.
Při tomto typu stravování nehrozí jojo efekt, nakolik se stravujete prostřednictvím kompletní jídelní nabídky zahrnující koktejly, polévky, omelety apod. + Vám odpadá starost si takové jídla připravovat.
Program obsahuje:
- Koktejly, polévky, omelety, kaše + příchutě
- zdarma praktický shaker
- kompletní manuál, recepty i jídelníček
Můžete si vybrat stravovací program na míru. Jedno jídlo vychází v přepočtu pouze 36 Kč. Střední program obsahuje jídla na 4 týdny, při kterém stabilně a postupně shodíte až 5kg.
Strava je připravena specialisty na nadváhu za účelem redukce váhy. Dlouhodobým užíváním (2 měsíce) víte spolehlivě zhubnout více než 15 kg. Kolik chcete shodit kg záleží pouze na vás.
Přečíst recenziJaterní dieta zakazuje konzumovat tyto potraviny:
Nápoje:
- káva,
- alkohol, včetně piva,
- neředěné ovocné džusy,
- TANG, Vitacit a další takové koncentráty,
- nápoje, které obsahují oxid uhličitý (sycené s bublinkami),
Zelenina – nadýmající či aromatická:
- cibule, česnek,
- fazole, hrách, čočka,
- zelená paprika,
- zelí, kapusta, květák,
- ředkvičky,
- okurky,
- kedluben,
- nakládaná zelenina,
Bobulové ovoce (protože obsahují drobné nestravitelné zrníčka):
- jahody,
- angrešt,
- hrozny,
- rybíz,
- rajské jablko,
- ostružiny,
- maliny,
- meloun,
- datle,
- fíky,
Jiné potraviny obsahující malé nestravitelné části:
- ořechy,
- kokos,
- mák,
- müsli a cornflakes,
Maso:
- nakládané maso,
- tučné (hrubé) maso husí,
- tučné (hrubé) maso kachní,
- tučné (hrubé maso) zvěřina,
- uzené salámy,
- uzené klobásy,
Ryby:
- sardinky,
- kaviár,
- očka,
- uzené ryby,
Pečivo:
- jakékoliv čerstvé pečivo,
- knedlíky,
Sladkosti, pamlsky:
- šlehačka,
- kakao,
- krémy,
- čokoláda,
- gumové medvídky,
Koření, omáčky:
- kořeněná jídla,
- koření,
- pálivá paprika,
- maggi,
- sojová omáčka,
- hořčice,
- kečup,
Další zakázané potraviny:
- smažená jídla,
- tučná jídla,
- tučné a pikantní sýry,
- konzervy (masové, paštiky, pomazánky),
- uzené potraviny,
- těžko stravitelná jídla,
- nadýmající jídla,
- houby,
- vejce – žloutek,
- potraviny obsahující konzervační činidla a barviva
Seznam vhodných potravin při jaterní dietě
Nápoje:
- minerálky nesycené,
- ovocné šťávy,
- černý čaj,
- ovocný čaj,
- pivo, ale jen nealkoholické,
Ovoce, které by mělo být zralé a oloupané:
- banány,
- jablka,
Zelenina:
- mrkev,
- brambory,
Maso:
- drůbeží maso,
- hovězí maso libové,
- telecí maso,
- vepřové maso libové,
- ryby uzené,
Přílohy:
- těstoviny,
- knedlíky, ale jen nekynuté,
- rýže,
- brambory,
- bramborová kaše,
Sladkosti, pamlsky:
- moučníky z piškotového těsta,
- nákypy,
- pudinky,
- zmrzlina,
Mléčné výrobky:
- kyselé mléko,
- nízkotučné nebo málotučné sýry,
- nízkotučné jogurty,
Koření:
- bobkový list,
- červená sladká paprika,
- kopr,
- petrželka,
- bazalka,
- kmín,
Vejce, ale jen bílek.
Na závěr
Shrňme to. Tento typ jaterní nebo šetřící diety nepředstavuje způsob jak zhubnout, ale způsob jak upravit stravování , při konkrétních problémech jater.
Mononukleóza není jediná okolnost, při které se nasazuje jaterní dieta, např. při kulturistice zvyknou kulturisté užívat různé zakázáno látkyť , které jim ve velké míře poškozují zdraví a hlavně játra a při nasazení jaterní diety může dojít nejen k záchraně jater a zdraví, ale také až života.
Jelikož ale obsahuje více omezení a zákazů, nedoporučuje se dodržovat lidem, kteří trpí na deficit například železa, bílkovin nebo jiných vitamínů a živin. Pouštět by se do ní neměli ani lidé se slabou vůlí, protože by nemuseli vydržet a to by je mohlo zbytečně demotivovat. Existují jiné, vhodnější a méně náročné diety, které můžete zkusit, pokud vám jde o redukci váhy.
V SK: Pečeňová diéta
Jaterní dieta – máte s ní zkušenosti? Podělte se s námi o ně v komentářích a pomozte tak vytvořit hodnotné fórum pro další uživatele.