redukční dieta logo

Redukční dieta – ověřená dieta + jídelníček

Ničím výjimečná zato účinná. Redukční dieta

V několika posledních desetiletí se šíří po světě nový fenomén nazývaný nadváha či obezita . Jsou země , kde i každý třetí člověk má problémy s nadváhou. Obezitu můžeme zařadit mezi choroby, na kterou zatím neznáme žádné léky.

Proto je snahou nejen odborného personálu jakými jsou i lékaři, resp. dietologové vyvíjet nové postupy na snížení váhy. V tomto případě jde o redukční dietu , jejímž cílem je prostřednictvím snížení váhy odstranění příčin onemocnění z nadváhy. Za různými problémy je většinou vždy jen nadváha sama, proto, když snižujeme váhu, přímou úměrou nám klesají i rizika s ní spojená.

Měli byste VĚDĚT
Chcete reálné zhubnout 5 a více kilogramů? KetoMIX je aktuální novinka z České republiky, kde pomocí předpřipravených jídel navodíte stav ketózy a vaše váha půjde rapidně dolů! Chcem si prečítať o KetoMIX programe [wp-svg-icons icon=“arrow-right-3″ wrap=“i“]…

Obsah článku

 1. Přehled
 2. Jak funguje?
 3. Pravidla diety
 4. Povolené recepty
 5. Recepty
 6. Důležité
[st_icon_box background=’#ffffff‘ opacity=’0.1′ border_color=’#ddff00′ icon=’info‘ icon_color=’#11ff00′ icon_bg=’#deff05′ icon_position=’icon-top‘ icon_spin=’yes‘]

Stručný přehled

 • princip spočívá ve snížení příjmu kJ příjmem nízko energetických potravin
 • je nutné znát své stravovací návyky
 • důležitou součástí je dodržování jídelníčku
 • dodržovat třeba pravidelnou fyzickou aktivitu
[/st_icon_box]

Jak jsme již v úvodu načrtli, jednou z možných cest na úbytek váhy jsou i redukční diety a celková změna životního stylu. Je ale důležité vědět, že jakákoliv redukční dieta je krátkodobého charakteru , po níž v krátké době dostanete jo-jo efekt . Je však také pravda, že taková dieta je v některých případech již opravdu nezbytná a není jiné možnosti. Jojo efektu se vyhnete pouze pokud se celkově nastavíte na nový druh stravování.

V těch ostatních případech můžeme alespoň říci, že komu i zcela nepomůže, dokáže však poukázat na vaše nedostatky a tím vám pomůže si začít všímat sama sebe, naše nedostatky pomoci tedy změnit nežádoucí životní styl. Tedy redukční dieta může zahrnovat první krok k uvědomění si problému a vůle ho řešit.

 Jak funguje redukční dieta?

Redukční dieta je ve zkratce myšlena strava nebo tedy jídelníček, který obsahuje o 1500 až 2000 kJ nižší příjem , jak byl ten předchozí. Vzhledem ale k celkovému příjmu, pohlaví, typu energetického výdeje to u někoho může být 8500 kJ au někoho 11 000 kJ. Obecně lze říci, že kdo má energetický příjem nižší než 5500 kJ a tedy přijímá málo energie buď už je nebo má větší náchylnost začít přibírat vzhledem k zpomalenému metabolismu.

Celý princip redukční diety spočívá v kalorickém schodku pravidelném příjmu potravy s dostatkem pohybu a spánku.

Při redukční dietě potřebujeme dokonale znát naše stravovací návyky a měli bychom dietu podrobovat pravidelným zápisem. Prostřednictvím takového značení pak dokážeme odhalit různé nedostatky. Mezi nejčastější patří absence snídaně, večerní přejídání, nepravidelné stravování, nedostatek zeleniny a ovoce či akutní nedostatek pohybu.

Pravidla redukční diety

Za zásadní pravidlo redukční diety považujeme dodržování jídelníčku . Náš jídelníček musí být pestrý, výživný, energeticky rovnoměrný. Musíme přijímat nízko energetické ale zdraví prospěšné potraviny (zelenina, ovoce) a nevynechávat žádné důležité prvky. K hubnoucí procesu třeba připojit i jiné důležité faktory jako je eliminace stresu, dostatek pohybu, pravidelný a přesně stanovený spánek. I vyrovnaná psychika dokáže ve velké míře podpořit hubnoucí proces. Člověk, který ví co je v sázce, má lepší a trvanlivější odhodlání (mimo jiné samozřejmě).

Redukční dieta – potraviny jsou základ

redukční dieta

Druhy masa:

 • Konzumujeme pouze libové druhy masa jako je kuřecí, krůtí, králičí, taktéž ryby i mořské i sladkovodní jako štika, kapr, rybí filé (ryby konzumujeme alespoň jednou týdně), hovězí libové hovězí plátky či zadní, může být i vepřové maso (kotlety , plec, kýta) či telecí maso.

Nevhodné jsou tučná masa – hovězí, vepřové (vepřový bok, tučné vepřové), taktéž husa, kachna, dále vnitřnosti (ledviny, játra, kaviár, mozeček) a i uzeniny.
Při uzeninách zařazujeme takové, které mají omezené množství tuků – částečně drůbeží a vepřová šunka, drůbeží salám, šunkový salám, párky apod.

Tučné salámy jsou nevhodné jde hlavně o polský, gothajský, turistický, herkules či selský. Další nevhodné jsou špekáčky, jitrnice, paštiky, či různé zabíjačové pochutiny.

Alternativa

Účinný KetoMIX

KetoMIX je forma stravovacího programu, který zahrnuje předpřipravené jídla, které uvedou váš metabolismus do stavu ketózy. Tento stav způsobí agresivní spalování vašich tuků.

Při tomto typu stravování nehrozí jojo efekt, nakolik se stravujete prostřednictvím kompletní jídelní nabídky zahrnující koktejly, polévky, omelety apod. + Vám odpadá starost si takové jídla připravovat.

Program obsahuje:

 • Koktejly, polévky, omelety, kaše + příchutě
 • zdarma praktický shaker
 • kompletní manuál, recepty i jídelníček

Můžete si vybrat stravovací program na míru. Jedno jídlo vychází v přepočtu pouze 36 Kč. Střední program obsahuje jídla na 4 týdny, při kterém stabilně a postupně shodíte až 5kg.

Strava je připravena specialisty na nadváhu za účelem redukce váhy. Dlouhodobým užíváním (2 měsíce) víte spolehlivě zhubnout více než 15 kg. Kolik chcete shodit kg záleží pouze na vás.

Přečíst recenzi

Mléčné výrobky:

 • Do jídelníčku zařazujeme pouze takové, které mají nízký obsah tuků a jsou pacienty dobře snášeny. Polotučné a nízko tučné mléko, sladké i kyselé (acidofilní mléko, podmáslí), dia jogurty, ovocné, bio všechny do 2% tuku, tvarech netučný a sýry (neo 45% tuku v sušině)

Nevhodné jsou smetany, šlehačky, sýry s vysokým podílem tuku, smetanové jogurty.

Vejce:

 • Vejce se samostatně velmi nedoporučují, protože povolená dávka je pouze jedno vejce za den kvůli vysokému obsahu cholesterolu. Bílky se ale konzumovat mohou.

Nevhodné je větší množství vajec za týden a majonézy.

Tuky:

 • Zaměřujeme se na tuky rostlinného původu.
 • Oleje pouze kvalitní jako je slunečnicový, sójový, olivový.
 • Másla z rostlinných tuků – Rama, Perla. Tuky z takových másel většinou obsahují i méně energie, proto se považují za vhodné.
 • Ztužené tuky využíváme méně protože obsahují více energie. Tržní tuk ve váze 10g obsahuje až 70kč tedy 280kJ energie.

Nevhodné je požívat větší množství pomazánkových másel, hlavně těch nevhodných.

Ovoce:

 • Do jídelníčku musíme pravidelně zařazovat ovoce, nejlépe několikrát za den. Při výběru ovoce dáváme pozor na množství sacharidů a také druh kvůli např. možné alergii. (Jablko, pomeranč, banán, kiwi, hrozny, meruňky, broskve …)
 • Ovoce je nutné započítávat do energetické příjmu
 • Nevhodné jsou různé dia kompoty a různé tzv. stoprocentní šťávy

Nevhodné – ovoce s vysokým podílem sacharidů konzumujeme pomálu, absolutně vyloučit třeba sušené rozinky, ovoce, balené v čokoládě apod.

Zelenina:

 • Nejideálnější je konzumovat zeleninu alespoň 2x denně. Zelenina má výborné vlastnosti a můžeme říci že při dietách je téměř nezávadná co se týče druhu a víceméně i množství. Každý den bychom měli přijímat dostatek zeleniny. Při zařazování druhu se řídíme chutěmi a zvyklostmi. Zeleninu nepřipravujeme na oleji a nijak nezahustí (mouka, majonéza).

Polévky:

 • nezařazujeme do jídelníčku u diet nad 2 520, 3 360, 4 200 kJ (600, 800, 1000 kcal). Konzumujeme tukuprostá vývary z masa, zeleninové polévky vyvařené z Roze druhu.

Někteří odborníci tvrdí že ani polévky nejsou při hubnutí vhodné, často je však opak pravdou. Polévky lehké, bez extrémního zahušťování, dochucování můžeme konzumovat i ve větším množství, důležité ale je spočítat si energii.

Redukční dieta – recepty

HOVĚZÍ POLÉVKA SO ZELENINOU a vejce
Energie: 887 kJ, Tuky: 10 g

suroviny:
60 g hovězího masa, 120 g kořenové zeleniny, 1 vejce, sůl, petrželka

Postup přípravy:
Omyté hovězí maso nakrájené na kostičky vložíme do osolené studené vody a uvedeme do varu. Později doplníme očištěnou zeleninu nastrouhanou na nudličky a vše uvaříme do měkka. Vejce osolíme a rozšleháme vidličkou. Pozvolna a za stálého šlehání je vléváme do vařící se polévky, kde vznikne jemná vaječná mlhovina. Povaříme a hotový pokrm ozdobíme nasekanou petrželkou.

SLOVENSKÉ PEČENÉ MASO Z KRÁLÍKA
Energie: 2814 kJ, Tuky: 36 g

suroviny:
300 g králičího masa, 10 g oleje, 40 g celeru, 20 g mrkve, 60 g bílého nízkotučného jogurtu, 1 cibule, sůl

Postup přípravy:
Omyté králičí maso nakrájíme na porce, opečeme na oleji, podlijeme a osolíme. Přidáme očištěnou, na hrubém struhadle nastrouhanou zeleninu a na hrubo nakrájenou cibuli. Jakmile je maso měkké, vyjmeme je a šťávu zahustíme bílým jogurtem. Pak vrátíme maso zpět a pečením znovu prohřejeme.

Rybí-Rajčatová pomazánka
Energie: 780 kJ, Tuky: 61 g

suroviny:
300 g ryb v Toma, 60 g rostlinného margarínu, sůl, česnek, rajčatový protlak

Postup přípravy:
Vykostěné ryby rozmačkáme vidličkou. Potom utřeme pěnu z margarínu a česneku utřeného se solí, přidáme připravené rybí maso a rajský protlak. Všechny suroviny důkladně rozmícháme. Servírujeme na tmavém celozrnném chlebu, případně i pokapané citrónovou šťávou.

Ačkoliv se zdá, že ty jídla nejsou velmi dietní, třeba brát v úvahu, že je to pro 4 lidi a také v rámci surovin třeba vycházet s potravin které jsou uvedeny výše. (Např. Olej? Tak rostlinný, mléko? Tak netučné apod.)

Základní chyby při redukční dietě

 • Málo pohybu a sportovních aktivit.
 • Nesprávné rozdělen energetický příjem, hladovění je krok k obezitě
 • Nepravidelná strava při které se nedodržuje energie ani časové odstupy mezi jídly
 • Psychické vyčerpání a stresové faktory.
 • Nepravidelný a nedostatečný spánek vede k nadváze a nutí nás více jíst
 • Různé zdravotní problémy
Různé diety přinášejí různé výsledky. Většinou ale škodí, proto byste si měli přečíst i o Ketomixe…

Další důležité atributy

Aby se vám redukční dieta držela lépe a aby byly výsledky viditelnější, měli byste se držet dalších důležitých zásad.

 1. Pijte dostatek tekutin – ideální je čistá voda, můžete ale doplnit i minerální vody a bylinné čaje. Nezapomínejte pít během celého dne vodu podle své výšky a váhy.
 2. Cvičte – nemusíte si hned kupovat permanentku do fitness centra. Na začátek stačí i obyčejná procházka kolem domu, pak kolem ulice a dokud se nadějete, projdete i několik kilometrů denně, stačí jednoduchá chůze . Můžete si do uší pustit svou oblíbenou hudbu, čas vám projde mnohem rychleji. Případně si na kratší vzdálenosti neberte auto nebo jiný dopravní prostředek, pokud to není nutné. Můžete zkusit i cviky s vlastní váhou u sebe doma.
 3. Správně cukry – když jste na dietě a řekne se, že máte omezit cukry , nemyslí se tím úplně . Jen vyměňte monosacharidy za polysacharidy , které se nerozkládají tak rychle a máte z nich energii na delší dobu.

Na závěr nutno dodat, že redukční dieta je jedna z mála diet, ke kterým má své oficiální stanovisko věda, resp. odborná veřejnost a medicína jako taková. Tedy že ji zastávají a doporučují při problémech s obezitou a nadváhou.

5/5 - (2 votes)

Leave a Reply