fitness vecere

Fitness večera

Cvičíte, sportujete a jednoduše máte dostatek pohybu, ale přesto se nezdá, že by se Vaše postava formovala podle Vašich představ? Přestože důvodů může být několik, nejčastější chybou při cvičení bývá nesprávné stravování.   Správná strava tvoří až 75% podíl na Vašem hubnutí, proto je důležité se nad ní trochu zamyslet.  

Pro necvičící člověka by měly být nejdůležitějším jídlem dne snídaně , ale pro posilujícího jedince je nejdůležitější jídlo před a po tréninku. Většina lidí cvičí až v podvečerních nebo odpoledních hodinách, po návratu z práce či ze školy. I většina kolektivních cvičení se pohybuje od 17tej hodině večer. A aby Vaše snaha nevyšla nazmar, je důležité si sestrojit jídelníček tak, aby Vám pomáhal, ne bránil výsledkům.

Obsah článku

  1. Fitness večera
  2. Zásady
  3. Recepty
  4. Závěr

 Fitness večera

Dnes se podíváme na konečné jídlo dne. Víme, že bychom neměli jíst pozdě, a víme také, že by měla být poměrně snadná. Ale co konkrétně si na ni připravit? Pojďme se na to podívat.

Podíl tuků, cukrů či bílkovin, které byste měli za den přijmout je individuální, a záleží i na typu tréninku tak i od Vašich cílů. Je tedy téměř nemožné sestrojit jídelníček, který by svým složením vyhovoval a napomáhal všem.

 Co by měla dodržet fitness večera?

  • měla by být alespoň dvě hodiny před spaním
  • měla by být výživná, ale lehká (a samozřejmě co nejchutnější)
  • měla by být přizpůsobena vašemu druhu tréninku:

Silový trénink

Pokud provádíte nějaké silové cvičeny – posilování – s cílem nabrat svalovou hmotu, tehdy by měli na prvním místě ve Vašem jídelníčku stát bílkoviny, které mají regenerační působení na svaly. Nejlepší je kombinovat je se surovou nebo vařenou zeleninou jako přílohou. Velmi dobré jsou například jídla jako kuřecí prsa, tvaroh a různé sýry, společně se zmiňovanou zeleninou.
Pokud před silový tréninkem chcete ale ještě nabrat hmotu, nezapomínejte na dostatek sacharidů, bez nich to nepůjde.

Vytrvalostní trénink

Pokud je Vaše cvičení spíše vytrvalostního charakteru , důležitými pro vás budou právě sacharidy. Velmi vhodnými jsou pokrmy které patří k takzvaně velmi rychle stravitelným sacharidům, jako jsou všelijaké piškoty nebo například i banány. Vhodnou alternativou jsou i sacharidové nápoje. Večeře po takovém tréninku by měla mít odstup alespoň hodinu, až hodinu a půl, a sestávat může například z celozrnných těstovin s tuňákem.

Trénink na zredukování hmotnosti

Pokud je Vaším cílem přiblížit se k vytoužené figuře, shodit pár kilo a být více spokojený sám se sebou , sacharidy by měli jít ve vašem jídelníčku na minimum. Proto by Vaše večera po tréninku rozhodně neměla obsahovat pečivo či těstoviny. Naopak, je lepší dopřát si více bílkovin, například v podobě kuřecích prsou, ryby nebo vajíčka. Jako přílohu je nejlépe podávat zeleninu, opět ať už syrovou nebo vařenou. Při procesu hubnutí by mělo jíst nejpozději do dvou hodin po cvičení, kdy nastává pro tělo čas nejvhodnější na spalování tuků.

 5 receptů na chutnou fitness večeři

Níže najdete 5 receptů , které jsou vhodné jako fitness večera. Podle jejich obsahu víte usoudit, zda se hodí k Vašemu druhu tréninku , a pokud se Vám i nelíbí úplně celým složením, velmi snadno se dají alternovat a upravit si podle vlastní chuti . A věřte nám, pochutná si na nich klidně i zbytek rodiny.

Zeleninový salát s tuňákem

Recept která je jako stvořený pro fitness večeři při hubnutí. Je jednoduchý, rychlý a svěží. A pokud jste ještě i milovníkem ryb, v tomto případě tuňáka, je pro vás jako stvořený.

Hlavní a nejčastěji se vyskytující přísadou by měly být samozřejmě salátové listy. Je zcela vás, jaký druh zvolíte. Máte rádi rukolu, špenátové listy, ledový salát nebo klasický hlávkový? Vyberte si podle chuti nebo prostředků, které máte k dispozici. Saláty můžete také zkombinovat, ale pro chuť je nejlepší zůstat při nanejvýš dvou až třech druzích .

  • Salát si promyjte pod studenou vodou a natrhejte/nakrájejte na menší kousky. Vložte ho do misky, kam ho může hned následovat i nakrájená rajče, okurka, ředkvička, paprika či avokádo. Volte ale rozhodně čerstvé suroviny, nekažte si zdravý salát zbytečně například konzervovanou kukuřicí, či hráškem.
  • V malém množství lze přidat i nějaký sýr, podle chuti. Salátový sýr, sýr feta nebo parmazán jsou optimálními volbami.
  • Ochuťte podle vkusu balsamikom, sezamovým olejem nebo olivovým.
  • Po dochucení zeleninové složky přidejte tuňáka ve vlastní šťávě (ne v oleji! Nebo nepřidávejte předtím olej na dochucení). Promíchejte.

Losos s dušenou či grilovanou zeleninou

Plátek lososa si připravte klasicky, na pár kapkách olivového oleje nebo na másle. V případě potřeby dochuťte citronem nebo česnekem.
Co se týče zeleniny, zase můžete popustit uzdu fantazii. Výborná je brokolice, mrkev, květák, případně chřest, ale pokud máte rádi i jinou dušenou nebo grilovanou zeleninu, poslužte si. Zase je dobré dodržet neprekombinovávanie a použít dva až tři druhy.
Podávejte teplé s troškou bylinek na dochucení, a máte to. Ideální fitness večera.

Tofu se špenátem a vaječnými bílky

Sýr tofu asi každý znáte. Vyrábí se ze sójových bobů a dá se sehnat jako klasický, uzený, kořeněný, bylinkový či marinovaný. Můžete použít kterýkoli z uvedených, ale sami si nejlepší dochutíte ten přírodní. Uvařte jej na pánvi na trošce másle nebo společně se špenátem. Špenát můžete zvolit v podobě tepelně upravených špenátových listů, nebo klidně sáhněte po mraženém. Nakonec zamíchejte s nadrobno nakrájenými uvařenými vaječnými bílky.

Zapékaná cuketa s parmazánem a olivami

Cuketa je velmi chutná zelenina, pokud se připraví jako grilovaná i dušená. Ale zkoušeli jste ji už zapéct? Pokud ne, je čas zjistit, jaká úžasná fitness večera vznikne, pokud to uděláte. Je to pokrm stvořený i na horké dny, nakolik nezatíží trávicí systém.
Připravte si cuketu, rajčata, olivy, olivový olej a parmazán.

  • Cuketu máte nejlepší oloupat škrabkou na brambory, ale nešúpať vůbec a nakrájet škrabkou nebo struhadlem na tenké plátky.
  • Plátky naskládáte do zapékací mísy vytřené olivovým olejem, a postupně ji celou ní posteľte. Nechte si ještě čas cukety, která půjde navrch.
  • Rajčata následují nakrájené na kolečka postupně cuketu, ukládejte je vedle sebe, stejně předtím cuketu. A po rajčatech opět vrstva cukety.
    Olivy nakrájejte na menší kousky a posypte jimi cuketový povrch. Celé to následně pokapejte olivovým olejem a posypte parmazánem. Podle chuti přidejte na vrch i rozmarýn.
  • Zapékejte při teplotě 200 stupňů zhruba 20 minut. Uvidíte, pochutná si i rodina.

Plněná žampiónová omeleta se špenátem

Může to znít překombinovaně, ale když ochutnáte, neobanujete. Klasickou omeletu jistě znáte každý, ale je načase si ji trochu obvzláštniť. Jelikož toto jídlo obsahuje velké množství bílkovin , doporučujeme zejména při silovém tréninku, ne při hubnutí.

  • Potřebovat budete vajíčka, mléko, pažitku, žampiony, čerstvé listy špenátu, ředkvičku, cibuli, olej, sůl a pepř podle chuti.
  • Nakrájejte si cibulku nadrobno a orestujte na mírném ohni spolu se žampiony. Po chvilce podlijte troškou vody a poduste. Přidejte listy špenátu, podle vkusu nakrájené nebo vcelku, a dále poduste.
  • Dochuťte solí a pepřem, a odstavte od zdroje tepla. Tehdy se připojí i nakrájené ředkev.
  • Omeletu si připravte klasickým způsobem. Rozšlehejte vejce s pár lžícemi mléka a zahustíme špaldovou moukou podle potřeby. Přidáme nadrobno nakrájenou pažitku.
  • Na pánvi rozehřejte olej a upečte omelety.
  • Omeletu následně vyklopte na talíř, naplňte směsí a přeložte. Přejeme dobrou chuť!

 Shrnutí

Každý jsme jedinečný a každého tělo má jiné potřeby. Dobře zvolená fitness večera je velmi důležitá pro správné fungování Vašeho tréninku a zvyšuje jeho účinnost. Avšak každý druh tréninku vyžaduje trošku jinou stravu, proto je dobré zvážit si, co právě Vaše tělo potřebuje a co ne.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply