atkinsonova-dieta

Atkinsova dieta – zkušenosti, jídelníček i recepty

Atkinsova dieta – funguje ale je náročná

Atkinsova dieta patří mezi velmi známé a zároveň i oblíbené diety, prostřednictvím které je možné běžně zhubnout až 7 kg během prvních týdnů . Pro dosažení optimálních výsledků je třeba dodržovat přísná pravidla stravování. Můžeme říci, že jídelníček Atkinsonové diety je poměrně jasný a jednoduchý , za to však může většině lidí způsobovat problémy a to pro absenci dostatečného množství sacharidů.

Měli byste VĚDĚT
Chcete reálné zhubnout 5 a více kilogramů? KetoMIX je aktuální novinka z České republiky, kde pomocí předpřipravených jídel navodíte stav ketózy a vaše váha půjde rapidně dolů! Chcem si prečítať o KetoMIX programe [wp-svg-icons icon=“arrow-right-3″ wrap=“i“]…

Obsah článku

 1. Přehled
 2. Princip fungování
 3. Názor odborníka
 4. Jak postupovat
 5. Výhody a nevýhody
 6. Potraviny
 7. Jídelníček k dietě
[st_icon_box background=’#ffffff‘ opacity=’0.1′ border_color=’#ddff00′ icon=’info‘ icon_color=’#11ff00′ icon_bg=’#deff05′ icon_position=’icon-top‘ icon_spin=’yes‘]

Stručný přehled

 • princip diety je založen na přísun nižšího množství sacharidů
 • skládá se ze tří fází
 • v rozumné míře nemusíte omezovat přísun tuků a masa
 • neztrácí se hmotnost ze svalů
 • doporučuje dodržovat ji 6 až 8 týdnů
[/st_icon_box]

Podstata

Objevitelem Atkinsonové diety je dr. Atkinson z Ameriky . Tato dieta je velmi podobná proteinové dietě , neboť je založena především na konzumaci bílkovin, čili masa . Sacharidů je dovolených pouze 20g denně (což je opravdu dost málo) a doplňuje se převážně ovocem. Atkinsova dieta, která zakazuje jíst sacharidy, si získala své fanoušky po celém světě. Na druhé straně však má i své stálé odpůrců. Problémy v Americe způsobila překvapivě výrobcem pekařských výrobků, kterým ve velké míře klesly zisky. Také argumentovali tím, že celozrnné výrobky jsou nenahraditelné. Ať už má kdokoli na to jakýkoliv názor, pravdou je, že tato dieta má skvělé výsledky.

Odborný pohled a zkušenosti

„Atkinsonovu dietu doporučuji dodržovat jen do 4 týdnů a to pro její vedlejší účinky, které může způsobovat. Znemožňuje organismu správně fungovat z důvodu nedostatku vlákniny a celkově zeleniny a ovoce. Tyto nedostatky ve stravě pak mohou způsobit střevní potíže například zácpu,“ upozorňuje Koušová.
Takové množství masitých výrobků zkonzumoval i žurnalista Pavel Páral

Již před 40 lety byl v Americe objeven dietní plán kardiologem dr. Atkinsonem, který sestavil dietu na základě nízké konzumace sacharidů a zvýšeného příjmu bílkovin a tuků.

* V té době to byl poměrně velký šok pro společnost, protože do tehdy se diety základy na zvýšeném příjmu cukru a tuky byly zcela zakázány.

* Mnoho lidí, kteří měli přímou zkušenost s touto dietou si pochvalovali nejen redukci hmotnosti, ale nápravu metabolických poruch, zda odstranění alergií či bolesti hlavy.

Téměř nulový příjem sacharidů může velmi negativně ovlivňovat tvorbu a regulaci inzulínu přičemž zvýšený příjem bílkovin ve velké míře zatěžuje ledviny, kde se jen těžko odbourává. „Atkinsova dieta je tedy nevhodná pro lidi s cukrovkou, s kardiovaskulárními chorobami a ani pro lidi, kteří mají potíže s ledvinami“, dodává Koušová.

Na druhé straně, určitě se dají najít na Atkinsonové dietě i pozitiva. Jedním z nich zcela jistě bude snížený příjem cukrů , tedy hlavně toho rafinovaného, od které jsme až příliš závislí.

„Z pohledu psychiky bude určitě těžké vzdát se sladkostí jako jsou pekařské výrobky, cukrovinky, různých slazených nápojů a celkově této skupiny potravin, které bývají i těžkým alergenům ale určitě to může prospět každému. A to vše bez ohledu na to zda chcete shodit nadbytečné kilogram nebo ne.
Čili pokud budete při Atkinsonové dietě sacharidy konzumovat, je třeba si zvolit pouze ty komplexní „doporučuje výživová poradkyně.

 Postup při Atkinsovy dietě

Atkinsova dieta se skládá z tří fází . V první fázi takzvaného budování dodržujeme podmínku, že konzumujeme pouze 20g sacharidů během dne. Tato fáze má trvání do 14 dní . Ve fázi č. 2 začínáme postupně přidávat 5g cukrů každý týden dokud nezhubneme na požadovanou váhu. V závěrečné, tedy třetí fázi konzumujete už jen mírně odlišnou stravu od úplně normální – tedy podmínkou je konzumace celozrnného pečiva na místo klasického (bílého) . Jako zajímavost může posloužit fakt, že lidé s nadváhou, kteří se celý život snažili zhubnout prostřednictvím různých diet a nedařilo se jim to, při Atkinsonové dietě zhubly poměrně snadno a rychle. Podíl na tom jistě bude mít i to, že dříve bylo ve většině případů dodávaných tělu mnoho sacharidů.

Alternativa

Účinný KetoMIX

KetoMIX je forma stravovacího programu, který zahrnuje předpřipravené jídla, které uvedou váš metabolismus do stavu ketózy. Tento stav způsobí agresivní spalování vašich tuků.

Při tomto typu stravování nehrozí jojo efekt, nakolik se stravujete prostřednictvím kompletní jídelní nabídky zahrnující koktejly, polévky, omelety apod. + Vám odpadá starost si takové jídla připravovat.

Program obsahuje:

 • Koktejly, polévky, omelety, kaše + příchutě
 • zdarma praktický shaker
 • kompletní manuál, recepty i jídelníček

Můžete si vybrat stravovací program na míru. Jedno jídlo vychází v přepočtu pouze 36 Kč. Střední program obsahuje jídla na 4 týdny, při kterém stabilně a postupně shodíte až 5kg.

Strava je připravena specialisty na nadváhu za účelem redukce váhy. Dlouhodobým užíváním (2 měsíce) víte spolehlivě zhubnout více než 15 kg. Kolik chcete shodit kg záleží pouze na vás.

Přečíst recenzi

Jaké jsou výhody Atkinsovy diety?

Velká výhoda při této dietě spočívá v tom, že se nijak nemusíte omezovat při konzumaci různých druhů masa a také tuků – v rozumné míře. Dalším pozitivem je, že při této dietě nebudete ztrácet hmotnost ze svalů, tedy svalstvo zůstává , což mohou ocenit hlavně sportovci. Ačkoliv u jiných dietách se často krát shazuje hmotnost díky úbytku svaloviny, při Atkinsonové dietě je to díky tuku (i přesto, že jej můžete konzumovat)

Nevýhody

Mezi ty největší nevýhody třeba zařadit právě zmíněné omezení sacharidů na minimum, protože většina lidí má na cukry silný návyk už od malička ( rohlíky, bílý chleba, rýže či brambory). Téměř celkové vyloučení sacharidů bude pro většinu z vás téměř jistě znamenat šok, hlavně z pohledu nedostatečného pocitu energie. Bude se vám velmi stýskat za běžnými sacharidovými potravinami, proto třeba mít při této dietě silnou vůli.

Atkinsova dieta – za druhou velkou nevýhodu považujeme to, že tuto dietu (i mnoho jiných) nelze dodržovat dlouhodobě. Doporučuje se 6 až 8 týdnů. Mnoho výživových poradců se dokonce shoduje na poloviční délce, tedy maximálně 4 týdny.

Povolené & amp;nepovolené potraviny

Povolené potraviny jsou:

 • maso (všechny druhy)
 • šunka
 • steaky
 • ryby (tuňák, losos a jiné)
 • mořské plody
 • vejce
 • sýry (kravské nebo kozí)
 • olivový, kokosový nebo avokádový olej

Jíst naopak nemůžete:

 • uzeniny
 • klobásy
 • rostlinné tuky (slnečnicoý, řepkový, dýňový olej)

Atkinsova dieta – jídelníček

atkinsonova-dieta-recepty

První dva týdny je jídelníček téměř bez sacharidů, přesněji maximální povolený denní příjem sacharidů je 20 gramů.

 • Snídaně: 2 kusy míchaných vajíček, šunky do 40 g, základ cibule a olej
 • Svačina: jogurt do 200g
 • Oběd: kuřecí prsa 150g se salátem bez přílohy
 • Svačina: salát na balkánský způsobo (paprika, sýr, okurka, rajče a cibule)
 • Večeře: rybí filé se zeleninou

Součet:
Energie: 4 550 kJ
Bílkoviny: 100 g
Sacharidy: 20 g
Tuky: 70 g
Cholesterol: 650 mg

Různé diety přinášejí různé výsledky. Většinou ale škodí, proto byste si měli přečíst i o Ketomixe…

Jídelníček II

 • Snídaně: 3 kusy kuřecích párků
 • Svačina: nízkotučný jogurt s vločkami (150g)
 • Oběd: hovězí steak asi 20g se zeleninou
 • Svačina: 1 vejce natvrdo
 • VEČEŘE tvarůžky 100g se zeleninou

Součet:
Energie: 3 650 kJ
Bílkoviny: 85 g
Sacharidy: 20 g
Tuky: 50 g
Cholesterol: 650 mg

V SK: Atkinsova dieta

Atkinsova dieta – pokud máte zkušenosti takovým stravováním, budeme rádi pokud se vyjádříte v diskusi a vytvoříme spolu tak hodnotné fórum.

3.8/5 - (13 votes)

Leave a Reply