Letní verze hokeje – hokejbal
Hokejbal je kolektivní sport, tzv. hokej bez bruslí, který se hraje místo puku s míčkem a ne na ledě, ale na betonovém podkladu. Hřiště je také jako při hokeji lemované plastovými mantimelmi. Počet hráčů na hrací ploše je stejný jako při hokeji a tedy brankář plus dva obránci a před nimi tři útočníci. Do povědomí Slovenská občanů se dostal zejména v posledních letech, protože naše hokejbalové seskupení všech věkových kategorií patří k absolutní světové špičce a na všech mezinárodních akcích sbíráme jednu medaili za druhou. (Vysoká úroveň hokejbalu se bohužel odvíjí od finanční náročnosti hokeje, ale to je už řeč na jiné téma). Historie tohoto sportu je velmi krátká a začala se psát teprve nedávno. Přesto si k ní pár slov řekněme.
Poměrně mladý sport s krátkou historií
Samozřejmě, že se hokejbal může podobat k mnoha míčové hry, které byly hrány dávno před ním. Nicméně, dějiny hokejbalu jako sportovní disciplíny se začaly psát kolem 60 let (je to různé vzhledem k zemím, které bereme v úvahu – například v Kanadě to bylo již v 1960, zatímco u nás na Slovensku až o dvacet let později). Po změně politické situace v roce 1989 byla o čtyři roky později v roce 1993 vytvořena mezinárodní street a Hokejbalové federace která zastřešovala většinou mezinárodních (i stále zastřešuje) turnajů. V podstatě je to Hokejbalový ekvivalent IIHF, nebo z fotbalového světa si muzeme vybavit FIFU.
Budu potebovať vybavení jako při hokeji?
Odpověď na danou otázku je určitě ne. Tedy pokud nechcete hrát za nějaký ligový tým, tehdy jsou vyžadovány i chrániče, které však samozřejmě nejsou tak finančně náročné jako při hokeji – co zase prolíná to, co jsem načal v prvním odstavci o hokeji a hokejbalu. Potřebujete znovu jen dobrou partu, hokejku a speciální míček oranžové barvy určenou primárně na hokejbal.
Další výhodou hokejbalu oproti hokeji je to, že můžete hrát na mnohem větším množství hřišť. Hraje se většinou na betonovém podkladu, takže stačí i upravené prázdné parkoviště, dvě brány a může se hrát. V případě menších ligových zápasů se samozřejmě hraje na hřištích olemovaných mantimelmi a nakreslenými čarami tak, jak to má být.
Dá se při hokejbalu i zhubnout?
V tomto případě nebude odpověď ne, ale jednoznačné ano. Jelikož je hokejbal, podobně jako fotbal sport běhavý, kdy se střídá mírný poklus se sprintem, určitě spálíte kolem 400 kalorií za hodinu. Nejsou to zrovna převratné hodnoty, ale hokejbal je sport spíše kontaktní a z pohledu svalstva určitě dojde ke zpevnění a nabrání sil, zejména v oblasti rukou. Samozřejmě to není ani hodnota malá a pokud si zahrajete hodinku až dvě, určitě se dostatečně zapotíte.
Opět musíme brát v úvahu, jako při každém sportu kombinaci zdravé stravy a sportu. Pokud Vás hokejbal chytil za srdce na tolik, že se mu rozhodnete věnovat aktivní, je třeba upravit stravu tak, abyste i hubli (pokud to je stále nutné), protože výdej energie nebude tak velký, jako například při běhání. Ale tohle je už něco, co máme z předešlých článků dobře načteny a nepotřebujeme to rozebírat po tisící jednou.
Pár pozitiv se jistě najde
Shrnout pozitiva do pár odstavců je vždy náročné, protože musím vybrat ty nejzajímavější, málo kdy se totiž stane že se všechny vejdou do několika odstaveček, které mají 5-10 řádků.
Prvním je určitě to, že je finanční nenáročný iz pohledu profesionálnějšího hraní, protože oproti hokeji potřebujete jen několik chráničů a hokejku, zatímco při hokeji jsou tu ještě brusle, o něco dražší hráčská výstroj a podobně.
Jak duze pozitivum bych uvedl větší množství „hřišť“. Hřišť v uvozovkách, protože se dá hrát, jak jsem již zmiňoval i na parkovišti které mě dobře zarovnán asfaltový koberec. V poslední době je však hokejbal stále více populární a také na menších vesnicích se počet hokejbalových hřišť neustále zvětšuje, a tedy nebudete mít problém s otázkou „Kde hrát?“.
Najdou se i nevýhody
Každá mince má dvě strany a v tomto případě tomu také nebude jinak. Hlavní nevýhodou je fakt, že se nedá hrát přes zimu. Není to sport, který by se jako například fotbal dal hrát v tělocvičně, takže přes zimu si hokejbal příliš nezahrajete. Toto však lze jednoduše vyřešit, dvěma zimními alternativami:
- Hokej – přes zimu je plno zamrzlých rybníků kde se dá hrát a navíc zdarma, bonusem bude to, že při hokeji přece spálíte o něco málo více kalorií než při hokejbalu
- Florbal – teplejší alternativa. Florbal je hokejbalu na první pohled velmi podobný. Když se však podíváme do hloubky, je to sport mnohem méně kontaktní, míček je velmi lehká, hokejka také a navíc kratší. Co se hubnutí týče, bude to podobné jako při hokejbalu a styl hry není také velmi odlišný a tudíž je to také vhodná alternativa.
Obvykle skončím článek bodem závěrečné hodnocení, nyní jej však jednoduše shrnu do pár řádků. Hokejbal je další z řady sportů, který je vhodný pro téměř všechny věkové kategorie. Jeho doménou je zejména počet hřišť, ekonomická výhodnost. Nevýhodou je to, že se nedá hrát přes zimu, ale ik těmto nevýhody se našli adekvátní řešení, a proto nevidíme důvod, proč nedat hokejbalu šanci.