hmotnosť

BMI

BMI (nebo po našem index tělesné hmotnosti)

Body Mass Index – fráze se kterou se na internetu, nebo iv běžném životě setkáváme ve zkratce BMI. Mnoho lidí neví, co to vlastně to BMI je, o čem mluví a zda je tak důležité, jak se na první pohled zdá.

Základní definice

Body mass index (jak jste se v nadpisu dočetli) v překladu znamená index tělesné hmotnosti. V současnosti je to jedna z nejvyužívanějších technik pro určování stupně obezity (o níž se dočtete více v dalším článku). Jednoduše řečeno, výsledná hodnota, kterou vypočítáte pomocí BMI kalkulačky by Vás měla informovat o tom zda jste obézní, podvyživený nebo jste na tom fyzicky dobře.

Jak si vypočítám BMI?

Body mass index se počítá podle jednoduchého vzorce:

Pokud tedy najdeme na internetu kalkulačku, zadáme svou hmotnost v kilogramech a svou tělesnou výšku na druhou. Například by to bylo:
83 / 1,8×1,8 = 25
Podle tabulkových hodnot je tedy moje BMI v pořádku. Tabulkové hodnoty jsou následující:
BMI menší než 19 – Podváha
Podváha může být (ve většině případů i je) také nebezpečná jako velká obezita. Pokud je tedy Váš BMI index velmi nízký, měli byste to okamžitě konzultovat s lékařem.

BMI v rozmezí 20-25 – Norma
Pokud je Vaše výsledná hodnota v rozmezí 20-25, vše by mělo být v pořádku a nepotřebujete konzultaci s odborníkem o případné dietě či přibírání.
BMI větší než 25 – nadváha
V případě že jste lehce nad 25, je dost možné že máte náběh na nadváhu (nebo jí trpíte). V tomto případ není nutná odborná konzultace, doporučuje se začít žít aktivněji, sportovat a samozřejmě zdravější se stravovat.
BMI větší než 30 – obezita
Pokud je vaše výsledná hodnota vyšší než třicet, je pravděpodobné že trpíte obezitou a v tomto případě je doporučeno navštívit lékaře a poradit se s ním o následné léčbě.

Pozor – kalkulačky na internetu nejsou přesné!

Na různých internetových portálech najdeme moře kalkulaček indexu tělesné hodnoty, je však třeba být opatrný při radosti či truchlení po výpočtu, protože nejsou přesné. Je to jen obrazný ukazatel, který nepočítá s různými aspekty, jako je například procentuální zastoupení tuku v těle a podobně. V praxi to znamená, že kulturista který měří 1,75 metru ale váží 85 kilogramů by měl BMI vyšší než 25 a podle této kalkulačky by byl obézní – což je nesmysl protože má jen nízké procentuální zastoupení tuku v těle.
Rovněž výpočet není přesný pro lidi, který v poslední době hodně zhubli a následně znovu přibrali, protože je pravděpodobné, že při rapidním hubnutí opadla i svalová hmota a tedy BMI index nám může ukázat příznivou hodnotu i přesto že máme v těle 30% tuku , protože dobře víme že tuk váží ve stejném obejeme méně než sval.

Jak tedy zjistím, zda trpím obezitou / podvýživou?

Metod na zjištění těchto onemocnění je více. Samozřejmě při extrémních případech stačí pohled do zrcadla a je evidentní, že s naším tělem něco není v pořádku. V ostatních případech je zde například měření obvodu pasu. Proč? Protože metr prostě neošidíte, pokud Vám ukáže hodnotu vyšší než 90, je jasné že už něco není v pořádku. Pokud zase ukáže velmi nízké hodnoty, také byste měli navštívit nejbližšího odborníka.
Druhou a pravděpodobně nejpřesnější metodou je navštívit lékaře. Ten nebude v úvahu brát jen Vaši výšku a hmotnost, ale i jiné faktory jako například stavba těla, procentuální zastoupení tuku, genetické danosti – například při ženách úzký pás a široký zadek a stehna a podobně.

Nevěšte hlavu, vždy se s tím dá něco dělat!

Pokud už Vám i lékař potvrdil že jste obézní / podvyživený, netřeba věšet hlavu protože vždy to můžete napravit. Samozřejmě v první řadě poslouchat lékařovy rady, ale ve zkratce to napravíte poctivou zdravou stravou, poctivým tvrdým tréninkem a zdravým spánkem. Jsou to jednoduché tři kroky. Když si na ně zvyknete, stane se z nich rutina, bez které si nebudete umět představit běžný den.

BMI může zarmoutit / potěšit, avšak ne vždy oprávněně

Výpočtem BMI indexu tedy zjistíme jako jsou na tom naše tělesné proporce a tedy zda jsme obézní, podvyživených nebo jsme na tom dobře. Vypočítáme ho jako podíl hmotnosti a výšky na druhou. Tato hodnota je však velmi, velmi a ještě jedno velmi obrazná, protože nepočítá s různými faktory jako například podíl svalů vůči tuku, stavbou těla a podobně.
BMI index tedy neplatí pro děti mladší 18 let, protože jsou stále ve vývoji a je příliš brzy mluvit o podvýživě, nebo obezitě (i když ne ve všech případech). Nejpřesnější diagnózu Vám samozřejmě určí lékař a proto v případě že si nejste jisti jednoznačně doporučujeme navštívit odborníka, který Vám vše objasní.

Rate this post

Leave a Reply