bezlepkova dieta

Bezlepková dieta a celiakie

Bezlepková dieta je specifický druh diety určený převážně pro lidi trpící celiakií .  Při celiakii jde o autoimunitní onemocnění ,   které je charakterizované tvorbou protilátek proti buňkám tenkého střeva. Je to nepříznivý proces, který probíhá v závislosti na příjmu potravy obsahující lepek.

Lepek (gliadin), respektive bílkoviny lepku, které vznikají jeho štěpením, jsou obsaženy v běžných obilovinách – pšenici, ječmeni a žitu. Proto je v případě nesnášenlivosti důležité z jídelníčku vyloučit všechny obilné materiály, které lepek obsahují.

Měli byste VĚDĚT
Chcete reálné zhubnout 5 a více kilogramů? KetoMIX je aktuální novinka z České republiky, kde pomocí předpřipravených jídel navodíte stav ketózy a vaše váha půjde rapidně dolů! Chcem si prečítať o KetoMIX programe [wp-svg-icons icon=“arrow-right-3″ wrap=“i“]…

Obsah článku

  1. Přehled
  2. Příznaky celiakie
  3. Celiakie a hubnutí
  4. Výhody vs nevýhody

[st_icon_box background=’#ffffff‘ opacity=’0.1′ border_color=’#ddff00′ icon=’info‘ icon_color=’#11ff00′ icon_bg=’#deff05′ icon_position=’icon-top‘ icon_spin=’yes‘]

Stručný přehled

  • je určena pro lidi s celiakií
  • je nutné vynechat z jídelníčku výrobky z mouky, slané pečivo, koláče, buchty, sušenky a oplatky
  • může způsobovat nadměrnou únavu
  • relativně pestrá strava
  • k dispozici jsou předem připravené knižní recepty nebo online publikace

[/st_icon_box]

Léčba celiakii sestává v přísném a v celoživotním dodržování bezlepkové diety.

 Celiakie a její příznaky

  • průjem,
  • hubnutí,
  • celková slabost,
  • nafukování,
  • zvýšená plynatost,
  • zvýšené množství stolice, která je řídká, světla, kyselého zápachu …

Pokud se u vás dlouhodobě vyskytují tyto příznaky, nemusí jít hned o celiakii. Potřebné je navštívit lékaře, který vás vyšetří. Vyšetření celiakií sestává s několika kroků. Tím prvním je vyšetření krve na detekci specifických autoprotilátek . Druhým je histopatologické vyšetření biopsie sliznice tenkého střeva. Vzorek sliznice o velikosti přibližně 2 mm odebírá gastroenterolog při endoskopickém vyšetření.

 Bezlepková dieta a hubnutí

Bezlepková strava je prospěšná v případě, pokud se chcete zbavit tuku v oblasti břicha . Břicho je místo, kde se v tucích ukládá lepek. Při redukci váhy je břicho ta oblast těla, ze které se tuky shazují nejnáročnější.

Proč se při bezlepkové stravě tedy hubne? Většina potravin s lepkem je základem z mouky . Znamená to, že jde o všechny druhy slaného pečiva a těstoviny, koláče, buchty, sušenky, oplatky, částečně i čokoláda a některé uzeniny.

Pokud potraviny obsahující lepek nebudete jíst, přijmete tak méně kalorií, co se projeví poklesem vaší váhy. Zbytečně se však připravujete o vlákninu , důležité minerály a vitamíny, zejména skupiny B . Zhubnete, ale lépe se cítit nebudete. U zdravého člověka může dieta způsobit podrážděnost, špatné soustředění či nadměrnou únavu. Není tedy vhodné, aby si někdo „naordinoval“ bezlepkovou dietu samovolně.

bezlepok

Bezlepkové stravování (bezlepková dieta) je velmi přísně . Celiaci jsou nuceni vyhýbat se pšenici, žitu, ječmene a výrobkům z nich . Nemohou konzumovat pečivo, těstoviny, některé uzeniny, většinu sladkostí a ani alkoholické nápoje. Stejný jídelníček, ale čím dál tím častěji tuto dietu volí lidé, kteří chtějí shodit přebytečná kila, zbavit se nadýmání nebo svůj organismus zbavit toxických látek. Mezi známé celebrity, které se drží této diety patří i Victoria Beckham. Nicméně před tím, než se pustíte do bezlepkové diety, konzultujte se svým lékařem nebo výživovým poradcem.

Zakázané bezlepkové potraviny

  • pšenice (včetně špaldy), ječmen, žito, žitovec (tritikale), oves a všechny výrobky, které je obsahují:
  • výrobky z mouky – pečivo, strouhanka, cukrářské výrobky, těstoviny, knedlíky;
  • vločky, kroupy, lámanka, krupice;
  • rostlinné maso seitan (vysoký obsah lepku) …

Bezlepková dieta říká, že důležité je vyhýbat se i potravinám, které obsahují l Epoke ve skryté form e. Jsou to výrobky a jídla, ve kterých byla mouka použita jako přídavek nebo u kterých v průmyslovém provedení není jisté, zda obsahují lepek. V takových případech je třeba sledovat složení.

Povolené potraviny

  • kukuřice, rýže, proso, pohanka a amarant;
  • ovoce a zelenina;
  • čisté maso a mastné výroby;
  • luštěniny;
  • brambory;
  • mléčné výrobky …

Důležité je sledovat označení výrobků a potravin, jakož i používání pomocných látek.

Výhody versus nevýhody bezlepkové diety

VÝHODY:

  • ztráta hmotnosti a zvýšení sebevědomí;
  • zbavení se nadýmání;
  • odbourání toxických látek;
  • šetří trávení …

NEVÝHODY:

  • podrážděnost;
  • špatné soustředění;
  • nadměrná únava;
  • snížený příjem vlákniny, minerálů a hlavně vitamínů skupiny B …

Jak je to s alkoholem?

Evropský úřad pro bezpečnost potravin provedl výzkum, v němž dospěl k závěru, že pokud je správně provedena destilace, neprojde významné množství bílkovin a peptidů, tedy že nemůže dojít k alergické reakcí vzhledem k intoleranci lepku. Tedy pokud nastane nějaká reakce, je to pouze v souvislosti s alkoholem a látkami, které obsahuje. Víme však, že alkohol neprospívá ani tělu zdravého člověka. To, že necítíme žádné problémy neznamená, že nedochází k poškození tenkého střeva.

Alternativa

Účinný KetoMIX

KetoMIX je forma stravovacího programu, který zahrnuje předpřipravené jídla, které uvedou váš metabolismus do stavu ketózy. Tento stav způsobí agresivní spalování vašich tuků.

Při tomto typu stravování nehrozí jojo efekt, nakolik se stravujete prostřednictvím kompletní jídelní nabídky zahrnující koktejly, polévky, omelety apod. + Vám odpadá starost si takové jídla připravovat.

Program obsahuje:

  • Koktejly, polévky, omelety, kaše + příchutě
  • zdarma praktický shaker
  • kompletní manuál, recepty i jídelníček

Můžete si vybrat stravovací program na míru. Jedno jídlo vychází v přepočtu pouze 36 Kč. Střední program obsahuje jídla na 4 týdny, při kterém stabilně a postupně shodíte až 5kg.

Strava je připravena specialisty na nadváhu za účelem redukce váhy. Dlouhodobým užíváním (2 měsíce) víte spolehlivě zhubnout více než 15 kg. Kolik chcete shodit kg záleží pouze na vás.

Přečíst recenzi

Bezlepková dieta a káva

Lidé, který dodržují přísnou bezlepkovou dietu si mohou dopřát i šálek kvalitní kávy . Káva totiž lepek neobsahuje. Znamená to, že turecká, překapávaná nebo preso jsou pro celiaky bezpečné. Nicméně, při rozpustné instantní kávě je důležité číst složení. Podobně je to i s cappuccinem, tzv. 3 v 1 a pod. Vyhýbejte se neznámým značkám, kávu kupujte v originálních baleních. Obecně platí, že kvalitní, instantní káva (Nestle, Jakobs, Tchibo …) v originálním balení, neobsahuje žádné směsi, které kávu nahrazují a které by mohly instantní kávu kontaminovat lepkem.

Čokoláda při dietě

Dodržujete bezlepkovou dietu a rádi byste si zamaškrtili na čokoládě? Mnoho značek uvádí na trh bezlepkovou čokoládu. Důležité však je, že ať už sáhnete po jakékoliv čokoládové dobrotě, čtěte etikety a svůj zrak upřete na složení.

Dostupnost bezlepkových potravin

Dnes se již běžně ve větších obchodech setkáte s potravinami, které lepek neobsahují. Častokrát jsou výrobkem pro celiaky určené celé poličky, kde si mohou pořídit běžné zásoby. Pokud patříte mezi lidi, kteří si dopřejí dříve polotovary, nemusíte se obávat, mysleli a na vás. Bezlepková pizza je již zcela běžná záležitost.

Pokud vám polotovary nevoní, ale vařit se vám stále nechce, v restauracích je stále více a více bezlepkových a chutných jídel.

Bezlepkové čokoládové muffiny

Jednoduše a rychle na 10 porcí

Na přípravu potřebujeme:

  1. 4 ks vejce
  2. 50 g na drobno nasekané vlašské ořechy
  3. 150 g rýžová mouka
  4. 1/2 balíčku kypřící prášek do pečiva
  5. 100 g rozpuštěné máslo
  6. 100 g med
  7. 6 kostek kvalitní hořká čokoláda
  8. 1 Pl neslazené kakao
  9. Čas přípravy 15-20 min.

Postup přípravy:

Všechny ingredience smícháme, nalijeme do formy a pečeme 25 min. při 150 ° C

Přejeme vám dobrou chuť

Bezlepková pizza

Na přípravu potřebujeme:

  1. 400 g bezlepková mouka Promix – UNI
  2. 1 ks droždí sušené
  3. 2,5 – 3 dcl voda
  4. 3 Pl olivový olej
  5. 1 Čl sůl
  6. 1 Čl cukr
Různé diety přinášejí různé výsledky. Většinou ale škodí, proto byste si měli přečíst i o Ketomixe…

Postup přípravy:

  1. Mouku, droždí, cukr, sůl, olivový olej a vodu (ne všechnu) uhněteme. Podle hustoty cesta přiléváme vodu. Prohněteme bochník a necháme 30 min. kynout.
  2. Dokud těsto kyne, připravíme všechny potřebné ingredience, které chceme dát na pizzu.Všetko závisí na vlastní chuti (kukuřice, kuřecí maso, žampiony, olivy …). Spodek pizzy potíráme rajčatovým protlakem a posypeme oreganem. Ingredience naskládáme na pizzu.
  3. Pizzu vložíme do předehřáté trouby, pečeme asi 20 minut na 200 ° C. Těsně před upečením pizzu vyjmeme posypeme nastrouhaným sýrem a necháme dopéct.

Dobrou chuť!

5/5 - (2 votes)

Leave a Reply