zdrave-stravovani

Zdravé stravování

Zdravé stravování – co nesmí chybět?

zdrave-stravovani

Zdravé stravování

Pilíře zdravého stravování jsou ořechy, semena, zelenina a ovoce. Celá zrna (ovesné vločky, hnědá rýže, celozrnný chléb) poskytují vlákninu, která je prospěšná pro trávicí systém. Po jejich konzumaci se cítíte plnější po delší dobu. Obsahují i vitaminy skupiny B, což může pomoci při zvýšení energetického metabolismu. Ořechy, mandle a slunečnicová semena obsahují živiny a vitamín E. Strukoviny- včetně fazolí, sójových bobů, arašídů a čočky – poskytují vlákninu, bílkoviny, železo, kyselinu listovou a další živiny. Nahrazení masa luštěninami pro získání zdroje bílkovin je dobrá strategie, pokud chcete snížit příjem nasycených tuků.

Tuky

Asi každému je dobře známo, že pokud se chce začít zdravě stravovat, cítit se fit a zhubnout nadbytečná kila, jeho stravování nemůže obsahovat mnoho tuků. Rozeznáváme však dva druhy tuků. Dobře tuky, které nazýváme polynenasycené tuky nebo také mononenasycené tuky. Najdeme je v ořechách, rostlinných olejích a v rybách jako je losos nebo pstruh. Tyto tuky nezvyšují hladinu cholesterolu v krvi, pro tělo působí blahodárně, neboť mohou snižovat výskyt kardiovaskulárních onemocnění. Vědci doporučují přijímat potravu, která obsahuje omega 3 mastné kyseliny alespoň dvakrát týdně. Snížíte tím riziko uplatňování některých druhů onemocnění srdce a podpoříte tím celkové zdraví svého těla.

Máme zde vak i špatné tuky, které se jmenují trans-mastné kyseliny. Nacházejí se v mléčných výrobcích a výrobcích z hovězího masa. Chcete-li dodržovat zdravé stravování, tyto tuky přijímejte jen v malém množství. Jejich nadměrnou konzumací hrozí riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Tyto tuky najdete i ve fast-foodech. Obsahují je hranolky, sušenky, krekry, hamburgery a příliš tučná jídla.

Velikost porcí je důležitá

Sledujte své porce. Doporučuje se jíst pětkrát denně v malých množstvích. Dokonce se říká, že porce by měly být takové velikosti, aby se vešly do Vaší dlaně. Jezte skutečně menší porce vícekrát do dne. Nejezte zcela do prasknutí. Budete se cítit možná hodinu, dvě plný, ale pak Vás přemůže hrozný hlad. Jezte vždy do napůl plná. Jídlo si rozumně naplánujte na celý den. Časové rozpětí mezi jídly je také důležité. Dejte si pozor na to, aby nevynechávat snídaně a svačina protože zdravé stravování by mohlo být narušeny. Snadno se vám může stát, že pak budete od oběda až po večeři nepřetržitě házet něco do úst, protože tyto dvě jídla Vám prostě budou chybět. Takže si zapamatujme, že pravidelnost je důležitá.

Zelenina, ovoce

Zelenina a ovoce jsou neodmyslitelnou součástí zdravého stravování. Obsahují množství vitamínů, které jsou pro naše zdraví nezbytné. I lidé, kteří nemají rádi špenát nebo brokolici by si měli najít cestu ke konzumaci zeleniny. Mohou ji zakomponovat se chutného rizota, kde bude i maso. Na internetu najdete mnoho skvělých a chutných zdravých receptů. Díky zelenině můžete zvýšit objem Vašich porci. Takže už nikdy nebudete hladový.

Na ovoci si můžete také skvěle pochutnat. Doporučuje se jíst ovoce dopoledne a zeleninu odpoledne a večer. Ovoce obsahuje fruktózu. Při jeho konzumaci ve večerních hodinách by mohla být Vaše snaha o hubnutí oslabena.

Zdravé stravování – pitný režim je důležitý

Zdravé stravování je důležité, ale Nepodceňujme ani pitný režim. Doporučuje se vypít 2-3 litry vody denně. Samozřejmě čisté vody. Musíte se vzdát slazených nápojů a limonád, které jsou plné umělých sladidel.

Hned ráno můžete probudit nejen sebe, ale i svůj metabolismus. Stačí, když si dáte sklenici vlažné čisté vody, do které vytisknete citrónovou šťávu. Tento nápoj konzumujte ihned po probuzení a nalačno, před tím než se nasnídáte. Váš metabolismus začne pracovat mnohem rychleji. Mnohé studie a výzkumy dokazují, že citronová šťáva má prokazatelné účinky při ztrátě hmotnosti. Může za to pektin, který obsahuje ve vysokém množství. Pektiny jsou aminokyseliny, které se vyskytují v mnoha variantách. Stimulují pravidelný pohyb střev. Pektin je velmi užitečný při udržování tlustého střeva v čistotě a také funguje jako silné antiseptikum. Velmi blahodárně působí na trávení.

Více se o nich můžete dočíst zde.

5/5 - (2 votes)

Leave a Reply