tepova frekvence

Tepová frekvence

Vaše tepová frekvence o vás hodně prozradí.

Tep je hodnota, která vám podá reálný obraz o vaší trénovanosti a zdravotním stavu. Sportovci mají nižší tepovou frekvenci a při tréninku se jim puls postupně zvyšuje. U netrénovaných lidí je to opačně. V klidu jim srdíčko bije rychleji a při slabší námaze se prudce zvyšuje. Jaký je tedy optimální puls vašeho srdíčka? Závisí to na několika faktorech. Tím prvním je váš věk, stavba vašeho těla a v neposlední řadě, zda se věnujete sportu již delší či kratší. Norma se pohybuje okolo 72 úderů za minutu. U některých sportovců se hodnota bazální tepové frekvence pohybuje okolo 30 úderů za minutu. Bazální znamená ta, kterou si naměříte po absolutním odpočatí ráno v posteli.

Srdce a hubnutí

Věděli jste, že od činnosti vašeho srdce závisí i spalování tuků? Inu, je to tak. Chcete-li vypadat krásně, nejen že musíte strávit hodiny cvičením, ale i se zdravě stravovat a abyste dosáhli nejvyšší výkonnost, budete si muset měřit i váš puls.
Každý sportovec by měl vědět jaká je jeho maximální frekvence, ze které si následně odvodí hodnoty při lehkém, středním nebo těžkém, náročném zatížení. Pokud jste si dosud mysleli, že zvedáním činek zhubnete, mýlili jste se. Je to způsobeno tím, že při nadrapovaní činek je vaše tepová frekvence relativně nízká. Znamená to, že ji musíte zvýšit kardio cvičením. Buďte však optraný, protože pokud je příliš vysoká, tělo zpomalí hubnutí a začne pracovat na svalový dluh.
Nejlepší variantou na hubnutí jsou sporty jako fitness, aerobik, tae bo atd. Ale opatrně při zvyšování a zatížení vašeho srdce. A zde se dostáváme k pojmu maximální srdeční frekvence. Adaptace srdečně-cévního systému se provádí systematicky, postupně. V žádném případě nepřekračujte své maximální hodnoty, může to mít negativní dopady na vaše zdraví, v extrémních případech i smrt.

Neznáte vaši max. Tepovou frekvenci?

Zde je jednoduchý postup, který vám ji odhalí.
Zjištění vaší max. srdeční činnosti se získává prostřednictvím Karvonenovej formulky. Jde o jednu z nejúčinnějších metod, které můžete zrealizovat iv pohodlí vašeho domova. Chcete mít údaje přesné? Navštivte odborníka, který vám provede potřebné testy.
1.Odmerajte si tep srdce v klidu, nejlépe bude hned po probuzení, ještě v posteli po dobu 60 sekund.
2.maximální tepovou frekvecniu zjistíte, pokud muži z čísla 220 odečtou svůj fyzický věk. Ženy svůj věk odečtou z čísla 226.
3.Do vzorci potřebujete dosadit stupeň intenzity, resp. náročnosti cvičení:
• nízký stupeň zatížení 50% – 60%
• střední stupeň zatížení 60% – 70%
• vysoký stupeň zatížení 75% – 85%
4.Všechny získané údaje vložte do Karvonenovej formulky.
(Max. TF – klidová TF) x intenzita% + klidová TF = tréninkové pásmo
Příklad: 33 letý Adam má klidovou frekvenci 75 úderů za minutu. Co se týče intenzity, ve cvičení je začátečník tedy 50%. Jde o muže, takže max. TF získáme 220 – 33 = 187 max. TF.
A tedy: (187 – 75) x 0,50% + 75 = 131 úderů srdce za minutu. Znamená to, že Adam by měl mít při cvičení nízké intenzity (50%) tep nejméně 131 za minutu.
Jeho hraniční tepovou frekvenci zjistíme pokud namísto 50% použijeme 60% (viz pásmo stupně nízké intenzity) a dosadíme opět do vzorce. Výsledek = 142 tepů. Pro Adama to znamená, že by měl při nízkém intenzivním cvičení dosáhnout minimální tepovou frekvenci 131 a maximálně 142.

Tepová frekvence – jak ji odkontrolovat?

Máme pro vás dvě zprávy, první špatnou a druhou dobrou. Tou první je, že vy a vaše schopnosti nebudou dostatečné na ustriehnutie vašeho tepu. Druhou však je, že na kontrolu vašeho tepu při cvičení existují již různé digitální pomůcky, např. hodinky, které jsou vybaveny monitorem srdečního rytmu, které doplňují hrudní pásy. Hodinky vás přes hrudní pás informují o vaší tepové frekvenci. Po nastavení minimálního a maximálního tepu vás budou informovat o tom, zda se pohybujete v tomto rozmezí nebo ne. Jako upozornění, že máte přidat či ubrat, začnou pípat a uklidní se až tehdy, když se vaše činnost bude opět pohybovat v přednastaveném pásmu.
1.7/5 - (6 votes)

Leave a Reply