severská dieta

Severská dieta

Odkud pochází severská dieta?

Zakladatelem severské diety , která nese název i skandinávská dieta či nejzdravější , je Claus Meyer , který je vlastníkem slavné dánské restaurace Noma v Kodani, která již dvakrát získala ocenění nejlepší restaurace roku. Claus při navržení efektivní diety spolupracoval s odborníky na hubnutí a s nutričními specialisty.  Společnými silami přišli na to, jak jíst, nepřibrat, spalovat a zdravě žít .   Jejich cílem bylo jídlem vyjádřit čistotu, svěžest, jednoduchost a etiku, která se často spojuje se Skandinávií = vznikla severská dieta.

Měli byste VĚDĚT
Chcete reálné zhubnout 5 a více kilogramů? KetoMIX je aktuální novinka z České republiky, kde pomocí předpřipravených jídel navodíte stav ketózy a vaše váha půjde rapidně dolů! Chcem si prečítať o KetoMIX programe [wp-svg-icons icon=“arrow-right-3″ wrap=“i“]…

Obsah článku

 1. Přehled
 2. Zásady
 3. Povolené potraviny
 4. Rady
 5. Vliv na zdraví
 6. Kolik zhubnu?
[st_icon_box background=’#ffffff‘ opacity=’0.1′ border_color=’#ddff00′ icon=’info‘ icon_color=’#11ff00′ icon_bg=’#deff05′ icon_position=’icon-top‘ icon_spin=’yes‘]

Stručný přehled

 • vyloučení cukru je nahrazeno příjmem zdravých tuků
 • konzumuje se zvýšené množství příloh k masu
 • jejím zakladatelem je Claus Mayer
 • pro urychlení metabolismu třeba přijímat dostatek vody a čajů
 • na snídaně se doporučují ovesné vločky s teplým nápojem
[/st_icon_box]

Severské stravování je založeno na přijímání, resp. konzumaci středomořské stravy, o níž už léta mluví jako o nejzdravější. Tato dieta doporučuje jíst celozrnné potraviny, zdravé omega-3 nenasycené mastné kyseliny, tedy tuk z mořských ryb, ořechů a semínek, zeleninu a ovoce. Milovníky masa tato severská dieta potěší, protože ho nezakazuje, ale mělo by ho být méně a nejlepší ze zvěřiny a losů. Z olejů uděláte lépe pokud si namísto olivového vyberete řepkový, který má lepší poměr živin.

Zásady severské diety

Jako každá dieta i tato má jisté pravidla , kterých byste se měli držet. Mezi ty základní patří:

 • snažte se jídlo připravovat a jíst převážně jen doma;
 • zvyšte množství příloh. Větší množství přílohy namísto masa vede k štíhlé postavě;
 • vynechejte bílou mouku, cukr a průmyslově zpracované potraviny;
 • během týdne můžete maso večeřet až třikrát, dvakrát mořské plody a dvakrát vegetariánskou stravu;
 • bez omezení jíte kořenovou a listovou zeleninu, ořechy, bobule, jablka, hrušky atd. Stejně tak můžete udělat s celozrnnými produkty;
 • nezapomínejte přijímat dostatek tekutin v podobě čisté vody a bylinné čaje s citronem, které urychlí váš metabolismus a dodají vašemu tělu sílu, energii a celkovou vitalitu.

Severská dieta – základní potraviny

 • kořenová zelenina = mrkev, červená řepa, petržel, celer, ředkvička,
 • salát, brokolice, špenát,
 • hřiby,
 • luštěniny,
 • řepkový olej,
 • jablka, hrušky,
 • bobule = brusinky, borůvky,
 • ryby = losos, Herink,
 • losí maso.

Rady k zdravému nordické stravování

 • Dbejte nato, abyste zcela vyloučili cukr a nahradili ho příjmem zdravých tuků, které jsou součástí ryb . Pokud si rybu připravíte na páře nebo upečete, bude nejen chutná, ale také zdravější než smažené ryby, filety a další polotovary z obchodních regálů, kterým je třeba vyvarovat.
 • Ořechy, ořechy a ještě jednou ořechy. Jezte hodně ořechů, nejlépe vlašské , ale můžete jíst i další, samozřejmě nepražené a nesolené. Hodí se téměř všude. Můžete si jimi ochutit saláty, pomazánky, těstoviny, dokonce existují již různé recepty na hlavní jídla, jejichž součástí jsou ořechy.
 • Začněte jíst chutné, netradiční maso ze zvěřiny.
 • Ovoce ze supermarketů zkuste nahradit ze zahrad nebo lesů . Tyto kromě čerstvosti obsahují antioxidanty, žádné pesticidy a úžasně chutnají.
 • Saláty nekupujte, ale si je připravujte. Syrovou zeleninu vyměňte za zeleninu připravenou na páře . Pare zeleninu smíchejte, přidejte ořechy, trochu oleji, bílého jogurtu a máte hotový chutný salát.
 • Každý den byste měli začít ovesnými vločkami s teplým nápojem . Nemáte je rádi? Zkuste náš recept, díky kterému si ráno s vločkami už nebudete umět ani představit!

Chutné ovesné vločky

Potřebujeme : ovesné vločky, sušené brusinky, sušené rozinky, mouku z lněných semínek nebo lněná semínka či obojí, jablečnou vlákninu, mletou skořici, ořechy, jakékoliv ovoce, např. banán.

Postup : Všechny přísady dáme do jedné nádoby, zalijeme sklenicí teplé vody a mícháme dokud se ze surovin nevytvoří směs, pak už jen konzumujeme chutné a zároveň i zdravé snídaně.

Poznámka : Množství jednotlivých surovin je již na vašem hladovém žaludku.

Alternativa

Účinný KetoMIX

KetoMIX je forma stravovacího programu, který zahrnuje předpřipravené jídla, které uvedou váš metabolismus do stavu ketózy. Tento stav způsobí agresivní spalování vašich tuků.

Při tomto typu stravování nehrozí jojo efekt, nakolik se stravujete prostřednictvím kompletní jídelní nabídky zahrnující koktejly, polévky, omelety apod. + Vám odpadá starost si takové jídla připravovat.

Program obsahuje:

 • Koktejly, polévky, omelety, kaše + příchutě
 • zdarma praktický shaker
 • kompletní manuál, recepty i jídelníček

Můžete si vybrat stravovací program na míru. Jedno jídlo vychází v přepočtu pouze 36 Kč. Střední program obsahuje jídla na 4 týdny, při kterém stabilně a postupně shodíte až 5kg.

Strava je připravena specialisty na nadváhu za účelem redukce váhy. Dlouhodobým užíváním (2 měsíce) víte spolehlivě zhubnout více než 15 kg. Kolik chcete shodit kg záleží pouze na vás.

Přečíst recenzi

Hubnutí a i zdraví?

Severská dieta se spojuje s pojmem zdravější, nejzdravější atd. Ale je to určitě tak? Podívejme se co říkají studie. Studie prokázaly, že u lidí s nadváhou, který dodržovali dietu po dobu 6 měsíců, se jim zlepšil krevní tlak. Studie prokázaly mírné, téměř nepatrné snížení LDL cholesterolu . Studie neprokázaly snížení hodnoty cukru v krvi, stejně nebyla prokázána ani nižší náchylnost organismu na záněty.

Vyměním 13 dní za 8 kilo

Chcete-li rychle zhubnout, existuje i 13 denní dieta , založená právě na zmiňovaném severském stravování. Při striktním dodržování můžete za 13 dní zhubnout až 8 kilo , ale budete se muset obrnit pořádnou pevnou vůlí. Ačkoli je to pouze 13 dní, vzhledem k tomu, že dieta obsahuje minimum cukru, můžete se cítit unavený, malátný. V takovém případě sáhněte po vodě, která vám zaplní žaludek, čímž zaženete hlad a pocit únavy.

Snídaně

Šálek kávy, kostka cukru (1. A 8. den)

šálek černé kávy, kostka cukru (2. a 9. den)

šálek černé kávy, topinka (3. a 10. den)

šálek černé kávy, kostka cukru (4. a 11. den)

velká nastrouhaná mrkev s kapkou oleje, plátek citronu (5. a 12. den)

šálek černé kávy, kostka cukru, (6. a 13. den)
šálek čaje bez cukru (7. den)

Oběd

2 vařená vejce, rajčata, špenát nebo dušená brokolice (1. A 8. den)

Hovězí maso, salát s olivovým olejem a citrónem (2. a 9. den)

Vařený špenát nebo brokolice, rajče, jablko nebo jiné čerstvé ovoce (3. A 10. den)

Nastrouhaný mrkev s kapkou oleje, (4. A 11. den)

Vejce natvrdo, miska tvarohu (5. A 12. den)

Plátek hovězího masa, hlávkový salát a pařená brokolice (6. A 13. den)

Kuřecí salát s olivovým olejem a citrónem (6. A 13. den)

Grilované maso s nízkým obsahem tuku (7. Den)

Večeře

Dušený plátek hovězího masa, salát s kapkou oleje a citronu (1. A 8. den)

Jeden větší plátek šunky, 2 misky bílého jogurtu (2. A 9. den)

Hrubší plátek šunky, 2 vejce uvařená natvrdo, Salát s olivovým olejem a citrónem (3. A 10. den)
Ovocný salát, 2 misky jogurtu (4. A 11. den)

Větší dušená ryba 2 vařená vejce a strouhaná mrkev s kapkou oleje (5. A 12. den)

2 vařená vejce a strouhaná mrkev s kapkou oleje (6. a 13. den)
Nic (7. Den)

Různé diety přinášejí různé výsledky. Většinou ale škodí, proto byste si měli přečíst i o Ketomixe…

Nezapomínejte na sport!

Během severské diety konzumujete dostatek potravin bohatých na vitamíny, minerály a energii. Investujte ji do sportu a různých aktivit, které při hubnutí jednoznačně pomohou a celý proces mohou urychlit. Ke severskému životnímu stylu patří nepochybně i příroda, proto prožijte nějaký čas i venku na čerstvém vzduchu, v přírodě na túře nebo krátké procházce.

4/5 - (2 votes)

Leave a Reply