mléčna dieta

Mléčna dieta – zkušenosti, pozitiva a negativa

Mléčná dieta není pro každého

Mléčná dieta – jejím zakladatelem a šiřitelem je český obezitolog a endokrinolog Rajko Doleček , který se postaral o její popularitu hlavně v České republice. V dietě jde hlavně o přesné a jasné dodržování stravovacích pravidel během třinácti dnů.
Při této dietě se je 5x denně přibližně s 3-hodinovými odstupy. Přijímají se převážně bílkoviny a většina stravy je varianta mléčného výrobku . Dodržuje se také dostatečný pitný režim, do tří litrů neslazených tekutin denně. Jídelníček zahrnuje hlavně mléko a mléčné výrobky jako jogurty, tvarohy, sýry a podobně. Postupně se přidává libové drůbeží maso a dostatek zeleniny.

Měli byste VĚDĚT
Chcete reálné zhubnout 5 a více kilogramů? KetoMIX je aktuální novinka z České republiky, kde pomocí předpřipravených jídel navodíte stav ketózy a vaše váha půjde rapidně dolů! Chcem si prečítať o KetoMIX programe [wp-svg-icons icon=“arrow-right-3″ wrap=“i“]…

Obsah článku

 1. Přehled
 2. Varianty mléčné diety
 3. Pozitiva a negativa
 4. Vhodné potraviny
 5. Jídelníček na 13 dní
 6. Hodnocení
[st_icon_box background=’#ffffff‘ opacity=’0.1′ border_color=’#ddff00′ icon=’info‘ icon_color=’#11ff00′ icon_bg=’#deff05′ icon_position=’icon-top‘ icon_spin=’yes‘]

Stručný přehled

 • jejím zakladatelem je český obezitolog Rajko Doleček
 • strava se konzumuje 5 x denně zhruba každé tři hodiny
 • převážnou část stravy tvoří potraviny mléčného původu
 • nedoporučuje se ji dodržovat déle než 13 dní
 • poměrně velké riziko vzniku jojo efektu
[/st_icon_box]

Mléčná dieta je v stravě až příliš omezena , tělo sice má dostatek bílkovin a díky pitnému režimu vyplavuje z těla i tuky, nevýhodou ale je, že chybí dostatek živin a také zcela absentuje dostatek sacharidů. Nevýhodou je silné hladovění a také může nastat i trvalé poškození organismu. Největší nevýhodu při mléčné dietě vidíme v tom, že značná část populace má na mléko alergii, což znamená, že je pro ně absolutně nevhodná.

Varianty mléčné diety

Mléčná dieta už v názvu určuje, co bude pilířem její jídelníčku během dietního období. Čili pokud máte alergii na   kasein či laktózu, nemusíte se více touto dietou zabývat, může být pro vás až životně nebezpečná.   Příjem přesně definovaných potravin, jejich kombinací a množství probíhá iv přesně stanovených časových intervalech 5x denně s tříhodinovém přestávkami mezi jídly. Samozřejmě za nejdůležitější informaci považují lidé s nadváhou délku trvání takové diety a kolik přibližně mohou zhubnout. Ten normální, 13 denní režim hubnutí zajistí redukci váhy od pěti do deseti kilogramů během tohoto období. Tento údaj se ale může také mírně lišit, závisí to na mnoha faktorech. Pro lidi, kterým se 13 dní zdá opravdu hodně, existuje i 8 denní varianta . Jde však až o 5 dní méně než u třinácti dnech, tedy i redukce váhy bude menší.

Tím nejméně doporučeným variantou je 16 denní mléčná dieta. Pro lidský organismus to může být už opravdu velká zátěž, proto ji každému doporučit nemůžeme a ani nesmíme. Hlavně pracující lidé a lidé kteří mají jakýkoliv zdravotní problém by se jí měli vyhnout.

Při mléčné dietě musíme dát do pozornosti i dodržování pitného režimu, který nesmí zahrnovat slazené vody.

Alternativa

Účinný KetoMIX

KetoMIX je forma stravovacího programu, který zahrnuje předpřipravené jídla, které uvedou váš metabolismus do stavu ketózy. Tento stav způsobí agresivní spalování vašich tuků.

Při tomto typu stravování nehrozí jojo efekt, nakolik se stravujete prostřednictvím kompletní jídelní nabídky zahrnující koktejly, polévky, omelety apod. + Vám odpadá starost si takové jídla připravovat.

Program obsahuje:

 • Koktejly, polévky, omelety, kaše + příchutě
 • zdarma praktický shaker
 • kompletní manuál, recepty i jídelníček

Můžete si vybrat stravovací program na míru. Jedno jídlo vychází v přepočtu pouze 36 Kč. Střední program obsahuje jídla na 4 týdny, při kterém stabilně a postupně shodíte až 5kg.

Strava je připravena specialisty na nadváhu za účelem redukce váhy. Dlouhodobým užíváním (2 měsíce) víte spolehlivě zhubnout více než 15 kg. Kolik chcete shodit kg záleží pouze na vás.

Přečíst recenzi

 V čem je pozitivní

Mezi velké pozitiva mléčné diety patří samozřejmě rychlá redukce váhy , což bývá hlavním argumentem, proč chtějí lidé tuto dietu vyzkoušet. Hubnete i přesto, že necvičíte a ani nepraktikujete žádný sport, plus vám váha nepadá ze svaloviny ale přímo z tuků. Úbytek z váhy může být klidně až 10 kg za 13- denní období, což je opravdu velká výhoda. Podle tvůrce této diety je odzkoušená, funguje téměř na každého a prý by vám váha měla vydržet až dva roky.

Naopak negativa

Různý výživový poradci trvají na tom, aby tato dieta netrvala déle než 13 dní, kdy že za toto období již dojde k výraznému hubnutí , se kterým se musí tělo vypořádat. Pokud se po jejím ukončení vrátíte k předchozímu životnímu stylu, koledujete si io pořádný jo-jo efekt , který na sebe nenechá dlouho čekat. Mléčná dieta z dlouhodobého hlediska není ani velmi zdravá, protože obrovské množství bílkovin značně zatěžuje organismus a má také vážný nedostatek jiných výživných látek jako jsou vitamíny či minerály.

Potraviny vhodné a nevhodné

mléčna dieta

Téměř všechny mléčné výroby, libové druhy masa a ryb či vejce a zelenina jsou vhodné potraviny.

Všechny přílohy k jídlům, různý tučné výrobky, slazené nápoje či alkohol a káva jsou během této kúry nevhodné.

Jídla podáváme po 3 hodinách. Pokud tedy snídaní začneme o 9, přidáváme po 3 hodiny 5x za den. 9-12-15-18-21 hod.

Mléčná dieta – jídelníček a rozpis

Při 13 denní dietě může vypadat jídelníček i takto:

 1. den – 5x denně po 250ml mléka
 2. den – ráno tvaroh 150g, svačina bílý jogurt, oběd kuřecí maso 150g, svačina tvaroh 250g a večeře 2 vejce
 3. den – ráno zeleninu 100g, svačina ovoce 100g, oběd 100g salámy, svačina 250ml mléka a večeře 150g masa
 4. den – ráno mléko 250ml, svačina zelenina 100g, oběd bílý jogurt, svačina ovoce 100g a večeře 100g. salámy
 5. den – ráno bílý jogurt, svačina 100g zeleniny, oběd 150g vařené libové maso, svačina 250ml mléka a večeře 2 vejce s čajem
 6. den – ráno dvě vejce s čajem, svačina, oběd 100g salámy, svačina 250ml mléka a večeře tvaroh 250g
 7. den – ráno tvarech 250g, svačina 100g zeleniny, oběd kuřecí maso, svačina 100g ovoce a večeře 100g salámu
 8. den – ráno zeleniny 100g, svačina 100g ovoce, oběd 100g salámu, svačina acido mléko 250ml a večeře tvaroh 250g
 9. den – ráno ovoce 100g, svačina bílý jogurt, oběd libové maso vařené, svačina 100g ovoce a večeře 250ml mléka
 10. den – ráno bílý jogurt, svačina 100g ovoce, oběd 100g salámu, svačina mléko kyselé 250ml a večeře 2 vejce s čajem
 11. den – ráno zelenina 100g, svačina bílý jogurt, oběd 150g kuřecího masa, svačina 2 vejce s čajem a večeře bílý jogurt
 12. den – ráno 2 vejce s čajem, svačina zelenina 100g, oběd 150g masa z kuřecího, svačina tvaroh 250g a večeře acido mléko 250ml
 13. den – ráno 100g ovoce, svačina 250ml mléka, oběd 100g salámy, svačina bílý jogurt a večeře 250g tvarohu

Mléčná dieta – důležité zásady

 • Denně třeba přijmout dostatečné množství tekutin v podobě neslazené vody nebo minerálky, dovoleno je ochucovat s citronem
 • Kávu lze kombinovat pouze tehdy, když se přijímá mléko
 • Z vařeného masa lze pít v podobě polévky vývar
 • Zeleninu lze vařit nebo dusit
 • Maso se nesolí nebo jen minimálně
 • Vždy pouze netučný tvaroh
 • Jogurty musí být vždy s živými kulturami
Různé diety přinášejí různé výsledky. Většinou ale škodí, proto byste si měli přečíst i o Ketomixe…

Náš názor

Pokud máte rádi mléčné výrobky, směle do toho. Nicméně třeba si dát jednoznačně pozor na nedostatek vitaminů a sacharidů. Určitě ji neužívejte déle a častěji. Mohla by vám způsobit mnohé zdravotní problémy, například od padání vlasů až po alergické reakce.

Přece jen působí dost striktně a monotónně. Velmi se při pojídání nezábavné a velkou nevýhodou ještě je, že mléko zahleňuje , takže se zřejmě budete muset zásobit mnohými kapesníčky.
V SK: Mléčná dieta

Pokud máte zkušenosti s mléčnou dietou a její fungováním, budeme rádi pokud v části diskuse vyjádříte svůj názor a vytvoříte tak hodnotné fórum.

4.5/5 - (90 votes)

Leave a Reply