Ruffier test

Ruffier test kondice

Pokud se chystáte, lidově řečeno na sobě makat, měli byste si udělat Ruffier test zaměřený na kondici. Předpokládáme, že v životě jste se už párkrát zadýchali. Je to přirozená reakce vašeho srdce na zátěž. Pokud jste v cvičení začiatočnk, vaše tepová frekvence při námaze bude vyšší. Test vám předestře pravdu o vašem kardiovaskulárním systému.

Výhodou Ruffierovho testu je, že vám ho nemusí udělat specializovaný lékař s Nejat originálním přístrojem,
ale si ho můžete udělat kdykoliv v pohodlí vašeho domova. Nejpřesnější naměřené hodnoty budete mít ráno, krátce po probuzení se. Testujte se vleže, ne po fyzické zátěži, ani vícekrát po sobě, zkresluje to vaše údaje a snižuje se tím objektivita testu. Tak pojďme nato. Potřebujete stopky, pero a papír.

Postup je jednoduchý

Na papír si napište 3 kolonky pro naměřené hodnoty SF1, SF2, SF3. Co to znamená se dozvíte o chvíli. Prvním krokem úspěšného tesu je, že minimálně 5 minut musíte být v klidu, odpočívat. Následně si hmatem (např. Na krku) odměř počet úderů srdce během 10 sekund. Výsledek zapíše pod SF1.

Ve druhém kroku vynaložíme jistou námahu, ano i tu test obsahuje, jinak by se asi nejmenoval test kondice. Proveďte 30 dřepů
během 45 sekund (nedělejte jejich příliš rychle, ale tak aby se to stihli) a změřte si tep během 10 sekund. Naměřenou hodnotu zapište pod SF2.

Ve třetím kroku a zároveň i posledním, si na jednu minutu sedněte. Po uplynutí této doby, vyhraněném na krátký odpočinek si znovu změřte tepovou frekenciu
během 10 sekund a zapište pod SF3.

Všechny naměřené hodnoty (SF1, SF2, …) vynásobte 6 a dostanete vaši tepovou frekvenci za minutu. Výsledné čísla dosaďte do této rovnici [(SF1 + SF2 + SF3) – 200] / 10
a vypočítejte. Výsledek představuje počet bodů, které jste dosáhli.

Pod 3,0 – velmi dobrá kondice

3,1 až 7,0 – dobrá kondice

7,1 až 12,0 – průměrná kondice

12,1 až 15,0 – slabá kondice

nad 15,1 – velmi slabá kondice

Pokud se v budoucnu rozhodnete Ruffier test kondice zopakovat, udělejte to v co možná najidentickejších podmínkách jako první měření (čas, ne po fyzické aktivitě, vleže …).

Pokud se rozhodnete urbo si test na internetovém portálu, nezjistíte jen úroveň vaší kondice. Od Ruffierovho testu, v tomto případě nezávisí jen vaše fyzička,
ale vypočítá vám i tep, při kterém budete hubnout a maximální tepovou frekvenci, kterou byste za žádných okolností neměli překračovat.

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply