metabolické-typy

Nutriční typologie – Dieta a metabolické typy

Nutriční dieta

Už vás nebaví neustále se hýbat, dohromady nic nejíst a přesto stále přibírat? Nebuďte zoufalí, možná i vy potřebujete jen komplexní nutriční program šitý přesně na vás.

Měli byste VĚDĚT
Chcete reálné zhubnout 5 a více kilogramů? KetoMIX je aktuální novinka z České republiky, kde pomocí předpřipravených jídel navodíte stav ketózy a vaše váha půjde rapidně dolů! Chcem si prečítať o KetoMIX programe [wp-svg-icons icon=“arrow-right-3″ wrap=“i“]…

Obsah článku

 1. Přehled
 2. Nutriční typologie
 3. Metabolické typy
 4. Všeobcné pravidla
[st_icon_box background=’#ffffff‘ opacity=’0.1′ border_color=’#ddff00′ icon=’info‘ icon_color=’#11ff00′ icon_bg=’#deff05′ icon_position=’icon-top‘ icon_spin=’yes‘]

Stručný přehled

 • princip tří metabolických typů
 • nutnost zodpovědět 80 otázek pro zjištění vašeho metabolického typu
 • důležitou částí je mít dostatek času na konzumaci jídla, Nespěchejte
 • možná kombinace diety s fyzickou aktivitou v podobě sportu
[/st_icon_box]

Komplexní nutriční program představuje jakousi nutriční typologii, která určuje u každého člověka jeho individuální typ metabolismu. Je to unikátní metoda s jednoduchým cílem, zhubnout natrvalo a bez jojo efektu.

  Nutriční program je založen na kombinaci znalostí západní medicíny  . Spolu s metabolickou typologií vytváří jedinečný celek, díky kterému se každému člověku dokáže sestavit plán na míru, pomocí kterého budou lidé hubnout. Vypracovaný nutriční program na míru obsahuje seznam vhodných potravin, díky kterým budete hubnout a naopak, potraviny, kterým pokud chcete zhubnout, byste se měli vyhýbat.

Proč nutriční typologie?

Jednoduše proto, že každý člověk je jedinečná individualita a tak je to i s metabolismem každého z nás. Někdo může jíst cokoli a nepřibere ani gram, někdo zas dělá cokoliv a přibere i ze vzduchu. Tedy neexistuje dieta, která by do detailů sedla dvěma lidem. Jeden z ní zhubne 2 kila a druhý ani kilo a právě to byl důvod na vznik tohoto komplexního výživového systému.

Výhodou metody je i to, že je určena pro všechny, tak pro ženy i pro muže. Dokonce se stále častěji provádí iu dětí v pubertě.

Metabolické typy

metabolické-typy

Na komplexní nutriční analýzu a sestavení programu je důležité určit, jaký metabolický typ jste. Nedávné výzkumy prokázaly, že existují tři metabolické typy, se kterými pracuje i nutriční typologie. To jaký typ metabolismu máte, závisí na tom jak organismus metabolizuje, tedy tráví tuky, cukry a bílkoviny.

Jak zjistím, jaký metabolický typ jsem?

Pro zjištění metabolického typu existuje několik způsobů.   Prvním je, že si necháte odebrat vzorek DNA nebo vám bude dělat komplexní nutriční plán odborník tak, že na základě zodpovězených 80 dotazů zjistí jakého metabolického typu jste nebo se odhadnete sami.   Vždyť přece vy sami se znáte nejlépe.

Nutriční typologie rozeznává tyto tři metabolické typy:

 • smíšený typ,
 • proteinový typ,
 • sacharidový typ.

Alternativa

Účinný KetoMIX

KetoMIX je forma stravovacího programu, který zahrnuje předpřipravené jídla, které uvedou váš metabolismus do stavu ketózy. Tento stav způsobí agresivní spalování vašich tuků.

Při tomto typu stravování nehrozí jojo efekt, nakolik se stravujete prostřednictvím kompletní jídelní nabídky zahrnující koktejly, polévky, omelety apod. + Vám odpadá starost si takové jídla připravovat.

Program obsahuje:

 • Koktejly, polévky, omelety, kaše + příchutě
 • zdarma praktický shaker
 • kompletní manuál, recepty i jídelníček

Můžete si vybrat stravovací program na míru. Jedno jídlo vychází v přepočtu pouze 36 Kč. Střední program obsahuje jídla na 4 týdny, při kterém stabilně a postupně shodíte až 5kg.

Strava je připravena specialisty na nadváhu za účelem redukce váhy. Dlouhodobým užíváním (2 měsíce) víte spolehlivě zhubnout více než 15 kg. Kolik chcete shodit kg záleží pouze na vás.

Přečíst recenzi

Cukrový nebo sacharidový metabolický typ

Člověk, pro kterého je charakteristický tento typ metabolismu není velkým jedlíkům , jídlo mu nechutná a sem tam se stane, že některý chod jídla vynechá, ale kompenzuje si ho sladkostmi . Nesprávným stravováním se metabolismus zpomaluje, člověk po těžkém jídle pociťuje únavu a tak se dopuje kofeinem. Tímto způsobem se zvyšuje riziko nadváhy, což postupně vede k obezitě. Vzhledem k tomu se s tímto typem metabolismu spojuje nízkotučná strava . Poměr živin by z celkového denní příjmu měl vypadat takto: 10% tuků, 70% sacharidů a 20% bílkovin.

Stravování

Pro tento typ metabolismu je nutné precizní plánování stravování, aby se nedošlo k velkým výkyvům a dlouhým přestávkám mezi jednotlivými chody a to z jednoduchého důvodu. Je to proto, že má-li takový člověk dlouhé pauzy mezi jídly, ztrácí energii a potřebuje si ji doplnit sladkostí. Důležité je vyhýbat se přebytečné konzumaci tuků a rafinovanému cukru ve všech podobách, a samozřejmě, vyloučit alkohol , který obsahuje vysoké množství „prázdných“ kalorií z cukru. Je třeba zmenšit denní přísun kofeinu a zajistit stravu bohatou na kvalitní sacharidy = zelenina, ovoce, cereálie.

Vhodné potraviny

Tuky Cukry Bílkoviny
rastlinné oleje celozrnné pečivo vepřové libové maso
nenasycené mastné kyseliny ovsené vločky kuřecí prsa
olivový olej rýže krůtí prsa
mandlový olej lilek, okurka, hrách šunka s nízkým obsahem tuku
lněný olej ananas, jablko, meloun losos, pstruh, treska
 třešně, kiwi, broskve podmáslí, kefír, tvaroh
citrusové plody mléko, sýr, jogurty

Proteinový nebo bílkovinný metabolický typ

Člověk s tímto typem metabolismu, který se nazývá i proteinově-tukový, se vyznačuje rychlou přeměnou bílkovin a tuků na energii. Znamená to, že při bílkovinné-tukovém metabolismu je třeba jíst hodně bílkovin a zdravých nenasycených tuků, jinak nastupuje hlad. Takové typy preferují slaná jídla s vysokým obsahem tuku a jedí i mezi jednotlivými stravovacími chody. Tímto metabolismem nejčastěji disponují muži. Strava by měla být sestavena z 20% tuku, 30% sacharidů a 50% bílkovin.

Stravování

Důležité je volit kvalitní potraviny bohaté na proteiny a na zdravé tuky, např. čerstvé, domácí vejce, kvalitní šunky, jogurty, kefíry, tvarohy, sýry, ale ne nízkotučné. Vhodné jsou vlašské ořechy, proteinové nápoje či tyčinky, méně sladké ovoce (= grepy , jahody, kiwi …).

Vhodné potraviny

Tuky Sacharidy Bílkoviny
živočíšne tuky celozrnný chléb ryby bohaté na tuk (losos, sardinky, tuňák …)
máslo ovesné vločky drůbež
sýr rýže telecí maso
sladká, kyselá smetana artyčoky, cuketa, cibula jehněčí maso
lněný, olivový olej, olej z vlašských ořechů květák, brokolice, okurka krůtí maso
 mrkev, celer, špenát, houby hovězí maso
bobulovité plody, hrušky, jablka, mango mléko, jogurty, smetana, vacjia, tofu, sója

Smíšený metabolický typ

Kombinací cukrového typu a bílkovinné-tukového dostaneme smíšený metabolický typ. Při tomto metabolismu je chuť k jídlu a do jídla vůbec přiměřená a nepřevládá ani jeden ze dvou typů. Pro optimální výsledky v oblasti hubnutí je třeba zajistit tělu především vyváženou a pestrou stravu. Poměr živin u tohoto typu sestává z 20% tuků, 50% sacharidů a 30% bílkovin.

Stravování

Důležité je se v tomto případě vyhýbat pšenici a výrobkům z ní , proto nejlépe uděláte, pokud si na snídani dopřejete ovesnou kaši bohatou na vlákninu. Vhodnou volbou bude, pokud sáhnete po vegetariánské omeletě nebo čerstvém ovoci či hrst ořechů. Ze zeleniny uděláte nejlépe pokud budete jíst zelené saláty, špenát, květák, brokolici. sladší druhy zeleniny jako je hrách, dýně atd. zvolte 2-3 krát za týden.

Vhodné potraviny

Tuky Sacharidy Bílkoviny
máslo celozrnný chléb kuřecí maso
sýry ovesné vločky jehněčí
sladká, kyselá smetana těstoviny, rýže zvěřina
slunečnicový, olivový olej banán, kiwi, papája tuňák, losos, kalamář, treska, pstruh
 jablko, hruška, ananas mléko, sladká smetana
brokolice, špenát, květák sýr, kefír, tvaroh
okurka, mrkev, paprika

Zdroj: polakova.sk

Obecná pravidla pro všechny metabolické typy

Jednotlivé metabolické typy mají svá pravidla stravování což neznamená, že čas od času si nemůžete dopřát i něco jiného.   Pokud toužíte zaznamenávat pozitivní výsledky, snažte se stravu dodržovat na 80%.  

Snažte se konzumovat jídlo v klidu, aniž byste se spěchali. Důležité je si jídlo vychutnávat.

Na udržení výsledků se snažte, aby se vám vaše stravování ušité na míru stalo součástí vašeho každodenního života.

Různé diety přinášejí různé výsledky. Většinou ale škodí, proto byste si měli přečíst i o Ketomixe…

Sportem ku zdraví

Pokud se dáte na tuto novou cestu stravování, nebude pro vás žádným problémem zkombinovat nutriční plán s fyzickou aktivitou. Strava je sice při hubnutí základ, ale pohyb umí velmi pěkně pomoci. Snažte se konzumovat tolik jídla, aby vám zbylo i na aktivity, ať už venku, ve sportovním centru nebo i doma.

A pamatujte, hubne se jezením, ne hladověním!

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply