Jaké jsou nejhorší a nejlepší předkrmy, nebo letní nástrahy

Sedíte v restauraci a přemýšlíte jaké předkrm si zvolit. Celý týden se Vám úspěšně daří držet Vaše chutě na uzdě a pak přijde víkend, zasloužený odpočinek a vy si máte chuť dopřát výborný oběd nebo večeři v restauraci, abyste si alespoň na chvíli odpočinuli od kuchyně a každodenního stresu.

Otevřete jídelníček a hledáte, hledáte až nakonec vyberete něco, co budete v konečném důsledku litovat. Řeknete si, vždyť je to jen předkrm, maličkost, a když si dám hlavní jídlo snadné nic se nestane. Opak je však pravdou, každé jídlo, které sníme má vliv na naše tělo. Jak si tedy vybrat to správné předkrm a na které se naopak ani jen nepodívat?

Nejhorší předkrmy, které si určitě nevybírejte a jejich zdravé alternativy …

zeleninový kebab (Kopírovat)

Cibulové kroužky

Jediný kroužek, který jedením tohoto jídla docílíte budete ten Váš kolem pasu. Pokud jste fanouškem smažených cibulových kroužků, určitě byste měli vědět, že porce ve vaší oblíbené restauraci obsahuje až 1949 kalorií, 161 gramů tuku a 4100 mg sodíku, což je více než dvojnásobná doporučená dávka pro dospělé jedince. A to nezapomínejte, že jsme jen u předkrmu.

Zdravá alternativa: Zeleninový kebab

Grilovaná zelenina je výbornou nízkokalorickou alternativou a navíc pokud ji správně ochutíte kořením i velmi chutnou. Pokud takovou možnost nemáte v nabídce, stačí požádat obsluhu, aby Vám grilovanou zeleninu, která je v jídelníčku jako příloha přinesli jako předkrm. Vegetariánský zeleninový kebab se dá velmi snadno připravit, stačí když se na jehlici napíchnou cibule, červená a zelená paprika, houby, rajčata a cuketa. Připravíte si bylinkovou marinádu s česnekem a můžete si pochutnat na předkrmu, které mě přibližně 75 kalorií.

Nezdravé: sýrové hranolky

V poslední době se u nás jakoby roztrhl pytel s různými restauracemi nabízejícími domácí burgry a různé varianty jídel podobající se na Americký ,, zdravý „způsob života. Sýrové hranolky, jsou hranolky, které jsou polité rozpuštěným sýrem. Existují různé varianty, které mohou obsahovat například i opražené slaninu, nebo různé majonézové dresinky. Předkrm je nabité množstvím kalorií, hodně krát až 2000, 134 gramů tuku a 2800 miligramů sodíku.

Zdravá Alternativa

Krabí koláčky, nebo jiné předkrmy z plodů moře. Vybírejte si jako zdravé alternativy jídla, které si za normálních okolností ve vašem jídelníčku nedopřejete, nebo je jíte příliš málo. Mušle, krabí koláčky, nebo jiné mořské plody a dary moře, jsou skvělým zdravým jídlem. Takový typický krabí koláček podávaný s chilly omáčkou má přibližně jen 300 kalorií, 20 gramů tuku a 960 mg sodíku.

Nezdravé: Plněné brambory

Brambory plněné sýrem, masem a zakysanou smetanou jsou samozřejmě velmi lákavým a chutným předkrmem. Myslím si, že není nikdo kdo by si jednou za čas na takové pochoutky nepochutnal Možná jeden malý kousek by byl i málo kalorickým, avšak při něm nikdy neskončíme. Vždy to skončí při větších nebo více kouscích, které jsou podávány a v konečném důsledku může náš talíř obsahovat až 1340 kalorií, 94 gramů tuku a 1850 gramů sodíku.

Zdravou alternativou k plněným bramborám jsou plněné žampiony

Takový plněný žampion, ačkoli plněný sýrem a strouhankou má méně než 50 kalorií. To znamená, že byste mohli sníst i 6 kousků a stále držíte svůj energetický příjem pod 300 kaloriemi, spolu s 19 gramy tuku a 720 mg sodíku.

Zejména nyní v letních měsících si většina z nás dopřeje dovolenou na níž se snaží naplno po celém roce odpočívat a dopřát si nějaké místní speciality. V přímořských letoviscích a téměř v každé restauraci najdete v nabídce smažené kalamáry. Kromě olihní si budete moci vybrat různé jiné smažené alternativy než ryby, chobotnice a jiné. Ano všechny tyto mořské speciality jsou dobrou volbou avšak ne když jsou obalované, smažené a zalité v kaloriích a tuku. Typická porce v restauraci obsahuje až 900 kalorií, 54 gramů tuku a 2300 mg sodíku. A to jsme k tomu ještě nepropočítali kalorickou nálož v podobě omáčky, která se obvykle k takovému předkrmu podává.

Místo toho si raději vyberte krevetový koktejl, který se v nabídce bude určitě nacházet. Krevetový koktejl má nízký obsah nasycených tuků a stejně kalorií. Navíc krevety jsou výborným zdrojem zdravých omega 3 mastných kyselin. Chcete-li zachovat nízkou hodnotu kalorií tohoto předkrmu, zvolte si jako možnost k němu omáčku na rajčatové bázi. Porce krevet s koktejlovou omáčkou má asi 140 kalorií.

Krémová rybí polévka, řeknete si že polévka, která je připravena z mušlí by měla být zdravá a to zejména pokud navíc obsahuje další druhy mořských plodů. Bohužel pokud bude připravovaná na krémovém základě, zdravá a nízkokalorická určitě nebude. Jedna miska takové polévky má kolem 630 kalorií, 54 gramů tuku a 890 mg sodíku. Místo toho si vyberte rybí polévku připravenou bez krému nebo zeleninovou polévku. Takový správný výběr polévky může ovlivnit kolik jídla sníte pozvyšok dne. Zdá se Vám to neuvěřitelné? Klíčem je výběr polévky s nízkým množstvím kalorií, jako jsou například zeleninové polévky založené na rajčatovém základě. Jedna miska polévky obsahuje 160 kalorií, 3,5 gramu tuku a 1240 mg sodíku. Vyhýbejte se krémovým alternativám i když víme, že jsou velmi chutné. Obsahují však více kalorií i nasycených tuků.

Nezdravé: Kuřecí křidýlka

Typické předkrm ve velmi oblíbených hospodách a rozšířených společenských místností. Kuřecí křidýlka samo o sobě nejsou extrémně kalorickým jídlem obsahuje sice více než 700 kalorií a 40 gramů tuku, ale omáčka která se k nim podává z nich dělá kalorickou nálož. Jen omáčka jim navíc přidá dalších 200 kalorií a 20 gramů tuku. To už máme 900 kalorií a 60 gramů tuku, plus více než 2000 mg sodíku ještě předtím než nám na stůl přinesou hlavní jídlo.

Zdravá alternativa: kuřecí maso se salátem

prsia so zeleninou (Kopírovat)

Pokud jste dostali chuť na pikantní kuřecí kousky, přeskočte v jednálnom listů možnost kuřecích křidélek a vyberte si alternativu se salátem. Takový wrap si můžete vyrobit i doma, tak že si nakrájené pikantní kuřecí maso zabalíte do listu hlávkového salátu. Každá porce má jen 160 kalorií a 7 gramů tuku. Pokud si takovou porci objednáte v restauraci, obvykle vám přinesou 4 porce, které mají asi 640 kalorií, 28 gramů tuku a 650 mg sodíku. Proto se klidně podělte čtyři kusy jsou i tak až, až jako předkrm.

Nezdravé: Mozzarelové tyčinky

Já vím ať už v milovaného-nenáviděným Mekáč, nebo i doma, kdo by si nepochutnal na úžasných a chutných horkých, tajících mozzarelových kouscích obalených a osmažená ve strouhance. Hmm, chutných až do momentu dokud nezjistíte jejich nutriční hodnoty. Typická porce má 930 kalorií, 48 gramů tuku a 2640 mg sodíku a tím klade i za normálních okolností vyhledávanou mozzarelu na stejnou úroveň jako kuřecí křidélka s omáčkou. Když už mozzarelu tak si ji vyberte v lehčí a zejména zdravější formě. Téměř v každém jídelním lístku určitě najdete v nabídce jako předkrm mozzarelu podávanou s rajčaty a bazalkou. Navíc tato kombinace úžasně chutná takže nebudete o nic ochuzen, tedy kromě plného břicha a odpoledního sténání kvůli těžkému pocitu na žaludku.

Nezdravé: Chilly sýrové nachos

Kdo by je neměl rád, jen tak si večer pochrumkávať u telky nebo jedna z nejvyhledávanějších možností při návštěvě kina. Bohužel nachos patří k nejméně zdravým alternativám zdravého předkrmu. Když sníte celou porci sami bude vás to stát až 1680 kalorií, neuvěřitelných 107 gramů tuku a 4270 mg sodíku.

Zdravá alternativa: Plátky zeleniny se salsou

Pokud již máte u telky, v kině nebo v restauraci potřebu něco chroupat. Vyberte si něco co bude mít alespoň nějaký pozitivní účinek na vaše zdraví. Stejně je to i velmi dobrá alternativa k chipsům. Stači když si rozřežete akúľvek zeleninu dle výběru, ať už zelenou nebo červenou papriku, okurku, cuketu, mrkev nebo cokoliv co máte rádi a můžete si namáčet v salse. Je to zábavný způsob jak přidat více zeleniny do vašeho jídelníčku. Můžete si ponořovat do salsy zeleninu podle chuti a zůstanete pod 50 kaloriemi. Nebo zkoušeli jste už někdy na kousky nakrájenou mrkev namáčet do humusu připraveného z cizrny? Vřele doporučuji, je to skvělá pochoutka a garantuji vám, že si ji zamilujete.

Doufám tedy, že alespoň některé ze zmíněných alternativ Vám pomohou při výběru a nenecháte se zlákat letními nástrahami v podobě rychlého občerstvení za cenu pozdějších výčitek. Vždyť je přece léto a my přece chceme vypadat v plavkách co nejlépe. Samozřejmě v konečném důsledku nejde jen o náš vzhled ale o to jak se cítíme a co děláme pro naše zdraví.

Tak užívejme si léto v plném proudu a vzhůru do boje 🙂

5/5 - (1 vote)

Leave a Reply