Jde to i na ledě (také přes zimu) – hokej
V posledních článcích jsme si přiblížili více méně všeobecně známé sporty, které se dají provádět téměř všude (s výjimkou tenisu). V následujících řádcích si rozebereme hokej, který je na Slovensku také známý, avšak ve velké míře v důsledku podmínek ake zde máme jen v pasivní formě. Dozvíme se, že při hokeji se dá spálit poměrně dost kalorií a také to, kde si můžeme zahrát a co k tomu budeme potřebovat (samozřejmě kromě partie lidí).
Pár slov k hokeji z minulosti
Za vznik ledního hokeje se nejčastěji udává datum 3. března 1875 kdy se v Montrealu na Victoria Skating Ring odehrál první organizovaný hokejový zápas. V roce 1877 byl založen první klub. Tvořily ho studenti McGillovy univerzity a jeho název byl McGill University Hockey Club. V roce 1881 je následoval klub Montreal Victorias. V roce 1878 v Montrealu vypracovali studenti téže univerzity i první pravidla. Hra se stala natolik populární, že v roce 1883 se odehrál první „mistrovství světa“ v Montrealu, v rámci Zimního karnevalu, ve kterém se hrálo o Karnevalový pohár. Pohár získal tým McGillovy univerzity. V roce 1886 týmy, které se zúčastnili Zimního karnevalu, založili první hokejovou ligu, Amateur Hockey Association of Canada (AHAC).
V Evropě se první zápas odehrál v roce 1885. V prvním zápase mezi univerzitami nastoupili odvěcí rivalové, hokejový tým univerzity Oxford a Cambridge. Zápas vyhráli hráči týmu Oxford Dark Blues 6-0.
Postupem času vznikaly nové organizace (IIHF, NHL atd.) A hokej se plynutím času dostal do současné moderní podoby a je z něj jeden z nejpopulárnějších sportů vůbec.
Co budu potřebovat? (ustojí to moje peněženka?)
Narozdíl od ostatních sportů, které jsme si rozebírali budeme v tomto případě poterbovať více než prostor na realizování. Na druhou stranu to není tak špatné, pokud hrajeme jen rekreačně nepotřebujeme kompletní hokejovou výbavu a budou stačit brusle a hůl. Cena nových bruslí se pohybuje v rozmezí od 70 € do 150 a více eur. Na začátek samozřejmě nedoporučujeme kupovat drahý model protože nevíme, jestli Vás to chytne na sto procent. Při koupi hokejky už si peněženka odpočine a vejdeme se do dvou desítek eur. V konečném důsledku se můžete vejít do jedné stovky (+/- 20 €) což je celkem přijatelná částka.
Jak začít?
Stejně jako u ostatních sportech je před aktivitou potřebná pořádná rozcvička celého těla. Pokud ji nezanedbal určitě předejdeme zbytečným zraněním jako například natažený sval, natažená šlacha a podobně. Pokud už jsme tedy rozcvičení, je to jednoduché. Stačí dát dohromady partu alespoň šesti lidí (záleží na velikosti ledové plochy), rozdělit se do týmů a začít hrát. Jak jsem již vysvětloval při článku o fotbale, v tomto případě je také zbytečné vysvětlovat nějaké pravidla Jelikož jsou široké veřejnosti dobře známé.
Jaké bonusy plynou z hraní hokeje?
Při hokeji je to podobné jako u všech ostatních sportech tohoto typu. Procvičíme téměř celé tělo, v tomto případě dostanou nohy do těla ještě více než při běhání. Plyne z toho tedy spalování kalorií, což se v kombinaci se správnou stravou rovná hubnutí.
Jelikož jde v podstatě o kardio cvičení tak se můžeme bavit io pozitivním vlivu na cévy a celkový kardiovaskulární systém.
Co mě může odradit?
Strašákem číslo jedna je určitě bruslení. Bruslit dost dobře na to, abyste byli schopni hrát hokej bez nějaké újmy na zdraví se pravděpodobně nenaučíte za den ani dva, pokud nejste pak Wayne-a Gretzky. Samozřejmě že to není nic strašného, přirovnal bych to k lyžování. Do deset hodin tréninku by Vás mělo dostat do cviku a to by mělo stačit jako velmi dobrý základ na kterém se dá stavět. Pokud Vás ani toto nepřesvědčilo, jako alternativa může sloužit hokejbal o kterém se dočtete v dalším článku.
Omezený prostor na hraní. Samozřejmě, že přes zimu můžeme hrát na zamrzlém rybníku. Na hokejových stadionech však nemusí být vždy otevřené a opět nemusí náš volný čas korespondovat s otevíracími hodinami zimáku.
Kolik tedy spálím?
Průměrně za hodinu můžete spálit kolem 600, při intenzivní hře dokonce až 700 kalorií za hodinu, což je jak jsem již zmiňoval v úvodu hodnota, která stojí za zvážení toho zda se bruslit naučím. Opět budu muset doplnit (i přesto že to opakuji v každém článku, je to důležité) v kombinaci se správnou stravou a dobrým spánkem (8-10h denně) Vám může hokej pomoci hubnout.
Jak jsem již zmiňoval, omezený prostor na hraní nám to může o něco ztížit, protože se k hraní hokeje drtivá většina z nás dostane jen přes zimu. To však neznamená, že bychom se na to měli vykašlat – právě naopak. Přes zimu každý z nás o něco více zanevře na fyzické aktivity a proto je vhodná jakákoliv kompenzace která uvede tělo do pohybu. Jako satisfakce za vymrzlou tvář bude sloužit počet spálených kalorií. 🙂
Hokej také určitě doporučujeme
Stejně jako při fotbale, tenise či cyklistice nemohu ani při hokeji zhodnotit nic jiného, jen to že ho mohu vřele doporučit každému. Ať už lidem, kteří chtějí zhubnout a hledají zimní alternativu fotbalu při níž se rovněž zabaví, nebo i pro lidi kteří prostě nevědí co přes zimu (ale i přes ostatní roční období) dělat. Celkově příjemná hodnota spálených kalorií (v průměru 600 za hodinu) je také dostačujícím prostředkem na přesvědčování, takže vzhůru se obout brusle a na led.