l-carnitín

L-carnitín

Co je úkolem L-carnitinu?

Carnitin je látka, resp. specifická aminokyselina, která má dvě formy. Jednou je D-carnitin a tou druhou L-carnitin, jak uvádí Wikipedie. Carnitin naše tělo neumí využít, zatímco L-carnitin disponuje pozitivními vlivy na náš organismus, ve kterém se přirozeně produkuje. Tato živina hraje důležitou roli v energetickém metabolismu a metabolismu tuků. Úkolem l-carnitinu je zajistit a podporovat transport mastných kyselin s dlouhým řetězcem přes membránu mitochondrií, kde nastává proces, ze kterého vznikne ATP, tedy látka, která využívá svaly jako okamžitý zdroj energie. Tato látka je stejná, jako látka, která vzniká používáním creatinu.

Přijatá dávka zajišťuje rychlejší přísun kyslíku do buněk. Při pravidelném doplňování látky, mají svalové buňky k dispozici více ATP a kyslíku. Tyto látky jsou nezbytné k podávání intenzivního výkonu a energie, kterou l-carnitin zajišťuje. Tělo tuto energii získává díky němu přímo z tuků.

Mimo jiné se l-carnitin používá i jako prevence a léčba infarktu, anginy pectoris a na další srdeční onemocnění.

Tip pre Vás
Hledáte produkt na redukci váhy a udržení štíhlá linie? Fykotín je jeden z nejprodávanějších produktů na hubnutí! Chci si přečíst o Fykotíne [wp-svg-icons icon=“arrow-right-3″ wrap=“i“]… 

Hlavní pozitiva

 • zajišťuje přeměnu tukových zásob na energii, která se podílí na zásobování životně důležitých orgánů,
 • má pozitivní vliv na kardiovaskulární systém,
 • podporuje srdeční výkonnost,
 • léčí a působí jako prevence proti infarktu, anginy pectoris a další,
 • zlepšuje činnost jater,
 • podporuje pohyblivost spermií a tím zvyšuje plodnost u mužů,
 • tlumí produkci kyseliny mléčné ve svalech
 • dostupný v internetových lékárnách a prodejnách zaměřených na suplementy.

Nedostatek látky a možné problémy

Tělo člověka obsahuje přibližně 20-25g l-carnitinu. Některé orgány, např. srdce, játra, svaly, buňky imunitního systému, ledviny, mozek, nervy, atd. potřebují ke své správné činnost vysokou dávku energie a disponují vysokou hladinou l-carnitinu, avšak bez dostatečného přísunu klesá jejich funkce. Nedostatek této látky v zmíněných orgánech s sebou nese i řadu problémů. Mezi projevy, které signalizují jeho nedostatek patří zvýšená hladina tuků v krvi a jejich následné ukládání v podobě tukových zásob, únava, vyčerpanost, různé srdeční onemocnění, cirhóza jater a pod.

L – Carnitin – Spalovač tuků

Jak jsme již zmínili, díky této látce se energie získává z tuků. Energie z tuků, jako každá získaná energie podporuje výdrž a zvyšuje výkon při sportovních trénincích. Urychluje rekonvalescenci nejen po náročném sportovním výkonu, ale i při onemocněních, a to tak, že zajišťuje přísun energie do srdce a buněk imunitního systému. Tímto procesem zpomaluje nástup únavy při námaze.

Kde se nachází?

Tato výjimečná aminokyselina se nachází v běžné stravě. V největším množství ho tvoří skopové maso, jehněčí, méně vepřové, hovězí a nejméně kuřecí maso a mléčné výrobky. Denně přijmeme zhruba 30-300mg carnitinu.

Potraviny a obsah L-carnitinu v nich (hodnoty jsou pouze orientační)

 • hovězina 1000 – 2200 mg / kg
 • vepřovice 200 – 300 mg / kg
 • drůbež 60 – 300 mg / kg
 • mléčné výrobky 10 – 100 mg / kg
 • ovoce, zelenina, obiloviny 0 – 10 mg / kg

Raději zvolte

Ideální Fykotín

fykotin baner

Fykotín je přírodní preparát na redukování hmotnosti. Jde o speciální kombinaci přírodních složek, které díky synergickému účinku jednotlivých látek, způsobují snížení glykemického indexu toho, co sníte a tím pádem umožňuje snadnější hubnutí.

Složení:

 • Modré řasy, Červené řasy
 • Jestřábník chlpánik a Jalovec
 • Ginko biloba a Trpasličí bříza

Glykemický index, resp. jeho hodnota patří mezi základní ukazatele kvalitní stravy a její schopnost nepřidávat na váze. Je to termín určen světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Jde o výhradně přírodní složení, které pravidelným a dlouhodobým užíváním nezpůsobuje vedlejší účinky kromě snižování váhy.

Balení a cena

Na trhu se vyskytuje v tekuté a pevné (tabletové) formě, pod různými názvy s různými cenami a množstvím, např.

Tekuté formy:

Carnitine 100 000, 1000ml = přibližně 100 dávek za 20,40 €
Tabletové formy:

L- carnitin 100 tbl = 9,95 €

Dávkování L-Carnitinu

Denní dávka přípravku závisí na vaší celkové aktivity. Znamená to, že při vysoké denní fyzické a sportovní aktivitě se denní dávka pohybuje ve vyšších hodnotách, než když se vůbec nehýbete. Jedna dávka zda krátkodobé užívání nepřinese viditelné efekty. Minimální množství je 1 g každý den, alespoň 3 týdny. Pokud jste však aktivní sportovec, posilujete, dodržujete redukční dietu nebo jste vegetariánem, pak se toto množství pohybuje od 2-5 g. Jednotlivé množství je třeba rozdělit do malých 2 – 3 dávek během dne. Nejvhodnější je užívat l-carnitin v ranních hodinách, ne večer, protože může způsobit nespavost.

Hodnocení

Mnohé fóra, např. Zdravie.sk, Diva.sk a další jsou plné zkušeností lidí s látkou L-carnitin. Lidé, kteří ho brali bez vyšší fyzické aktivity nezhodili ani gram, ale lidé, kteří při užívání vykonávali vysoce namáhavé silové či vytrvalostní aktivity zhubli. Dokonce mnohý sportovci se nedohodli na tom, zda tato specifická aminokyselina opravdu funguje. Pravděpodobně je to individuální. Znamená to, že koupi přípravku přehodnoťte v závislosti na vaší denní sportovní výkonnosti a od toho, kolik peněz jste ochoten vrazit do něčeho, čeho garanci nezaručují všichni ti, kteří přípravek užívali. Pokud však i nezhubnete, nebuďte zoufalý. Užíváním látky l-carnitin minimálně uděláte to, že svému tělu, orgánům a všem buňkám dodáte pro správnou činnost potřebnou dávku l carnitinu.

Trpíte nadváhou, jste často hladový a nevíte zhubnout? Fykotín je skvělé řešení na podporu hubnutí a udržování štíhlé postavy.

L-carnitin – upozornění

Přípravek L-carnitín není náhradou pestré stravy, není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Nevystavujte přímému slunečnímu záření. Skladujte na suchém a tmavém místě. Neužívejte po překročení minimální trvanlivosti uvedeném na obalu.

Vedlejší účinky

Nejsou známy žádné vedlejší účinky při užívání a dodržování denní dávky. Při překročení doporučeného množství se mohou vyskytnout žaludeční potíže, průjem.

4.5/5 - (2 votes)

Leave a Reply